Що робити батькам під час лікування
Дуже часто буває так, що вперше батьки починають розуміти, що їхня дитина вживає наркотики, тільки тоді, коли в сина чи доньки на їхніх очах розгортається наркотичний абстинентний синдром - ломки.
Паніка, що охоплює дорослу людину в цей момент, не піддається опису. Мати або батько втрачають голову і починають телефонувати за будь-якими доступними їм телефонами, зазначеними в рекламній газеті, що потрапила під руку.
Що ж потрібно робити насправді?
Потрібно припинити внутрішню паніку. Сльозами горю не допоможеш. Так, у Вашій родині виникла проблема. Ця проблема дуже важка, але розв’язувана.
Згадайте! Наркомани під час ломок не вмирають! Вони вмирають від тієї гидоти, яку вводять у свій організм. Настання “ ломок” означає, що цієї хімічної гидоти в організмі в цей момент практично не залишилося.
Поміряйте підлітку тиск. Абстинентний синдром може бути небезпечним, тільки якщо в молодої людини дуже низький тиск. Небезпечно, якщо верхня цифра артеріального тиску нижча за 90 (якщо Ваша дитина не страждає на гіпотонію, то “ломки” стають небезпечними при тиску нижче 90/60 міліметрів ртутного стовпа). Якщо тиск нижчий за ці цифри, Вам потрібно звернутися до лікаря негайно.
Негайно вимагайте від дитини, щоб вона завтра ж разом із Вами звернулася до лікаря. Підліток практично в ста відсотків випадків дасть свою згоду і цим пізніше можна буде скористатися.
Ви можете дати підлітку 2-3 таблетки будь-якого анальгетика, який є у вас вдома. Підійдуть баралгін, спазмалгон, аспірин тощо.
Ви можете один раз ризикнути і дати своїй дитині 2 таблетки будь-якого заспокійливого, який знайдете у себе в аптечці або в аптечці своїх сусідів і близьких. Тільки не забудьте подивитися, яке заспокійливе Ви даєте. А наступного дня під час візиту до лікаря скажіть йому які пігулки Ви дали. У жодному разі не давайте більше двох таблеток. Єдине, чого Ви в жодному разі не можете давати - це спиртних напоїв і заспокійливих препаратів на основі спирту (не можна користуватися волокардином, корвалолом тощо).
Ви можете скористатися методом, запропонованим американським терапевтом Маргарет Розен: роздягніть Вашу дитину до пояса та покладіть на не дуже м’яке ліжко або кушетку. Зігрійте свої руки і покладіть їх на плечі підлітка, що лежить. Повільно, погладжувальними рухами, не відриваючи рук, просувайте долоні від плечей уздовж хребта до попереку, намагаючись м’яко розслабити м’язи Вашої дитини. Ви відчуватимете напружені групи м’язів руками як горби під шкірою. Не треба тиснути на них сильно. Вони розслабляться від м’яких погладжувальних дотиків. Таке просто активна форма батьківської ласки. Тато завжди ласкавіше ставиться до доньки, а мама до сина.
Якщо все відбувається ввечері, пам’ятайте, що Ваша сім’я в змозі спокійно пережити цю ніч. Не треба намагатися в ночі ухвалювати відповідальне рішення щодо негайного початку лікування, краще спокійно звернутися до клініки на початку наступного дня.