Аптечний наркотик кодеїн - все про небезпеку препарату

Аптечний наркотик кодеїн- все про небезпеку

Сьогодні багато людей чули про кодеїн. Для когось це звичний препарат, що дає змогу позбутися кашлю. А для інших потужний наркотик, без якого вони практично не можуть жити. Тому кожному буде корисно детальніше дізнатися про нього.

Кодеїн - що це таке

Зрозуміло, насамперед кодеїн - це звичайний анальгетик. Він нерідко допомагає досить ефективно боротися з кашлем. Цей препарат отримують із морфіну, тобто він є опіатом, і саме в цьому криється його небезпека. Звісно, більшість людей, отримавши рецепт на препарат, не замислюючись вирушають до аптеки, щоб придбати потрібні ліки та вживати їх, як і порадив лікар.

Однак тут варто серйозно замислитися - а чи не краще віддати перевагу іншим лікам? Можливо менш ефективним, зате й менш небезпечним для здоров’я. Мало хто знає, але вплив кодеїну на організм є доволі складним. А знати про це слід кожному!

Вплив

Зрозуміло, залежність розвивається впродовж цілих тижнів і місяців, а позбутися її порівняно просто лише при помірному вживанні кодеїну. А терапевтична доза становить 0,1 грама. Але деякі особливо спостережливі люди помітили, що в разі перевищення цієї дози значно змінюється й ефект ліків. Звісно, в цьому разі залежність від кодеїну з’явиться всього через кілька прийомів. Однак більшість майбутніх наркоманів не замислюються про це - наслідки будуть колись, а “добре” буде просто зараз.

Отже, який же ефект чинить кодеїн, що приймається в ударних дозах? Насамперед це відчуття незвичайного тепла в усьому тілі, свідомість може час від часу вимикатися на кілька хвилин, а всі проблеми справді відходять на другий план - людина вже практично не може мислити, а значить, не замислюється про своє життя і супутні йому складнощі. Такий ефект може тривати кілька годин. Нерідко він супроводжується і психічними зрушеннями - людина стає надто балакучою, часто сміється, пожвавлюється, не може всидіти на одному місці й дуже часто втрачає нитку розмови. У такому стані вона не може спати сама і не дає спати іншим. Якщо ви помітили все це за своїми близькими, вам варто серйозно поговорити з ними!

Форма

Популярність кодеїну зумовлена не тільки його доступністю та дешевизною. Цей наркотик дуже зручний своєю різноманітністю способів вживання. І при цьому наркотичний ефект препарату багато в чому залежить від того, як він потрапив в організм.

Наркомани-початківці вживають кодеїн перорально. Таблетки або сироп надходять у шлунок і засвоюються печінкою. Однак, цей спосіб не дуже ефективний. Адже, якщо 90% морфіну печінка здатна переробити, то у випадку з кодеїном цей відсоток набагато менший. Велика складова дози просто буде виведена з організму. Тому наркомани рідко вживають аптечні кодеїновмісні препарати в чистому вигляді. Найчастіше з ліків отримують “відбитий” кодеїн у чистому вигляді і вживають у великих дозах, до 250 мг. У той час, як терапевтичний ефект вимагає всього 10 мг речовини.

Але, ще швидше й ефективніше діє кодеїн, введений в організм ін’єкцією. Найчастіше робиться укол у м’яз. По капілярах наркотик швидко поширюється по органах і тканинах і заміщає природні опіатні рецептори. Висока концентрація речовини дозволяє отримати стан тривалої ейфорії. Використовуючи кодеїн таким чином, залежність від нього розвивається вже протягом одного місяця.

Деякі наркомани, намагаючись отримати моментальний і найбільш яскраво виражений ефект від вживання кодеїну, вводять його прямо у вену. Але це дуже небезпечно. Оскільки для приготування розчину використовуються різні хімічні препарати. Отримана доза буде містити масу домішок, які є отрутами для організму і можуть спровокувати утворення тромбів і набряк легенів. Занесена з розчином інфекція стане причиною різних захворювань і ослаблення імунітету.

Ознаки вживання

Наркомана завжди можна визначити за характерними для цих людей ознаками. Не виняток і люди, які вживають аптечний кодеїн у вигляді таблеток, сиропів або “відбитий” препарат.

До числа таких ознак входить:

  • постійна сонливість
  • неадекватна поведінка
  • очі, що періодично заплющуються під час розмови
  • поверхневе дихання
  • свербіж шкіри
  • сухість шкіри
  • червоні очі
  • знервований стан
  • здатність до необдуманих вчинків
  • байдужість до всього, що відбувається

Крім цих ознак, на людину, яка вживає кодеїн, може вказувати той факт, що вона постійно носить із собою якісь таблетки, часто користується сиропом від кашлю, хоча його симптомів не спостерігається.

Наслідки

У разі вживання великої кількості кодеїн спричиняє серйозне отруєння. Кодеїн гальмує діяльність шлунково-кишкового тракту. Викликає нудоту, сухість у роті, блювоту, запор. Призводить до спазмів у шлунку, жовчовивідних шляхів і сечоводів. Призводить до запаморочення, головного болю, до відчуття “важкої голови”, нервозності та втоми.

Також призводить до пригнічення дихального центру, до збільшення або зниження маси тіла. Кодеїн спричиняє галюцинації, нечіткість зорового сприйняття, уявне відчуття гарного самопочуття, відчуття дискомфорту. Кодеїн змінює емоційне сприйняття болю. При тривалому вживанні призводить до наркотичної залежності.

У дітей викликає занепокоєння, неспокійний сон, кошмарні сновидіння, депресію, судоми, тремтіння кінцівок або тулуба, дзвін у вухах. Кодеїн призводить до алергічних реакцій. Шкірний висип, свербіж шкіри, кропив’янка, набряк обличчя і гортані. Також викликає бронхоспазми і ларингоспазми (судомне скорочення м’язів голосової щілини).

Передозування призводить до холодного липкого поту, різкої слабкості, повільного утрудненого дихання, тривожності, до втрати свідомості, зупинки дихання. Кодеїн може призвести до коми.

Лікування кодеїнової залежності

Як ми вже згадали, кодеїн - наркотик, який викликає і фізичну, і психологічну залежності. І якщо фізичну залежність можна досить просто подолати лікуванням медичними фахівцями за допомогою певних препаратів, то психологічна залежність набагато глибша.

Річ у тім, що спробувавши кодеїн хоча б один раз, свідомість людини змінюється. Вона запам’ятовує той стан, який виник внаслідок прийому цієї речовини. Після лікування і звільнення від фізичної залежності, при виникненні, наприклад, будь-яких проблем, як рішення людина може задуматися про прийом кодеїну. І тільки компетентна допомога медичних фахівців, надана під час попереднього раніше лікування, і сила волі самої людини зможуть її захистити від повторного прийому кодеїну.

Провідні клініки застосовують трьохетапний підхід:

  • Детоксикація - виведення з організму продуктів розпаду наркотиків за допомогою медпрепаратів. Цей етап ретельно контрольованого і допоміжного догляду. Він дуже лякає наркозалежних пацієнтів, особливо тих, хто намагався самостійно відмовитися від кодеїну, а потім відчував симптоми абстиненції, але користь від цього з медичної точки зору полягає в тому, що медперсонал завжди поруч і може втрутитися, якщо процес стає небезпечним для життя пацієнта.
  • Психотерапія - психотерапевт, працюючи з пацієнтом, допомагає людині знову усвідомити мету життя. Також інноваційним є фізичні навантаження та йога. Терапія допомагає клієнту зрозуміти розумові процеси, пов’язані зі зловживанням психоактивними речовинами. Якщо є явні психічні чинники, які можуть викликати звикання, сеанси з психотерапевтом допоможуть відпрацювати ці умови та їхні наслідки конструктивним і здоровим чином. Це може передбачати вивчення методів лікування болю без опіоїдів, опрацювання нових і найкращих способів управління фізичним дискомфортом і розуміння психологічних принципів позитивної поведінки та менталітету. Суттєвим продовженням терапії є підтримання контактів з іншими людьми з аналогічними проблемами, що суттєво зменшує ймовірність рецидиву. Людина часто не готова брати участь у процесі психологічного відновлення після вживання кодеїну без медичної детоксикації для усунення фізичної шкоди, заподіяної вживанням наркотику.
  • Реабілітація наркоманів - адаптація колишнього наркомана до звичайного життя за допомогою різних соціальних програм.