
Жіночий алкоголізм - чи є вихід?
Жіночий алкоголізм - важке захворювання, що руйнує людину як зсередини, так і зовні. Чітке пояснення причин того, що сучасне суспільство потопає в морі алкоголю, досі залишається невідомим. Потрапляючи в зловісну безодню і проходячи всі стадії алкоголізму, здорові люди практично стають інвалідами. За відносно нормального функціонування організму вони вже не здатні контролювати свої дії та поступово стають зайвим елементом у будові соціуму.
Найчастіше в цьому вирі опиняються представниці прекрасної статі. В останні роки розвиток саме жіночого алкоголізму почав набирати стрімких обертів. Але ж жінку прийнято вважати основним складовим осередку суспільства. Щоб усвідомити всю важливість цієї проблеми і вміти усувати всі передумови розвитку алкоголізму, хворобу, її причини та наслідки потрібно знати в обличчя.
Жіночий алкоголізм - потрібно знати
Фахівці з наркологічних хвороб вважають, що жіночий алкоголізм має більш несприятливий перебіг і прискорений розвиток порівняно з чоловічим. Жіночий організм через свої фізіологічні та анатомічні здібності має знижену толерантність ( переносимість) до спиртних напоїв, а ознаки алкоголізму у жінок стають очевидними за коротший період.
Вроджена нестійкість жінок до спиртного низька з тієї причини, що в їхній печінці та крові міститься менша кількість ферментів, відповідальних за розщеплення етанолу. Також у жінок менше рідини в організмі, здатної розчиняти алкоголь, що надходить.
Слабоалкогольні коктейлі
Від початкової до гострої стадії захворювання, для якої характерна поява абстинентного (похмільного) синдрому, у жінок може пройти від 2 до 4 років. Чоловіки набувають фізичної залежності від спиртного набагато пізніше - через 5 і більше років. Зрозуміло, йдеться про усереднені дані: на практиці бувають і зворотні випадки, що залежать від індивідуальних особливостей організму.
Причини
Здебільшого, жіночий алкоголізм має психологічне підґрунтя. Адже давно відомо - жінки біологічно більш емоційні, ніж чоловіки, вони гостріше реагують на життєві труднощі та частіше впадають у депресії. Найчастіші причини жіночого алкоголізму - це:
- Різного роду депресії, невротичні стани.
- Почуття самотності (розлад із чоловіком, вдівство), втрата близьких, жертовність (заради сім’ї кинула роботу, стільки зробила для родинного вогнища, а чоловік став зраджувати). Образа, відчуття “непотрібності”, “занурення в нещастя”, відсутність моральної підтримки, подяки і співчуття від рідних.
- Нудьга (все добре, але нічим себе зайняти).
- Неможливість завести повноцінну сім’ю. Наприклад, багато вічно зайнятих бізнес-леді настільки захоплені роботою, що їм бракує часу і знань для побудови сім’ї, у них немає уявлень про те, як поводитися з дітьми тощо.
- Особливості характеру і темпераменту, генетична схильність.
- Шлюб із п’яницею, погане оточення.
- Клімакс і супутні проблеми.
У всіх перерахованих випадках жінка шукає моментального позбавлення від проблем, вдається до алкоголю як до ілюзії комфорту і тимчасового розслаблення. А незабаром їй потрібна нова доза допінгу.
Симптоми
Алкоголічку зі стажем розпізнати нескладно - за зовнішнім виглядом, поведінкою, звичками. Але успіх лікування вищий, якщо по медичну допомогу звернутися за перших ознак алкоголізму, а їх помітити набагато складніше. Проблема в тому, що у жінок алкогольна залежність формується швидше, ніж у сильної статі. Це пов’язано з тим, що жіночий організм більш чутливий до спиртних напоїв, оскільки в ньому менше ферментів, які сприяють розщепленню алкоголю.
Цим і пояснюється той факт, що для настання стану сп’яніння жінці потрібно не так багато алкоголю. І якщо в чоловіків стійка залежність формується в середньому через 7-10 років після систематичного вживання алкоголю, то слабким жінкам для цього достатньо 3-5 років. І протягом цих років ні їхні родичі, ні близькі знайомі можуть не здогадуватися про згубну звичку.
На відміну від чоловіків, жінки перший час намагаються приховати від оточуючих пристрасть до алкоголю. Вони справно ходять на роботу, займаються домашніми справами, і ніколи не з’являються на людях у стані сильного алкогольного сп’ яніння. Але “зелений змій” вже починає свою руйнівну роботу, і уважна, любляча людина цілком може розгледіти перші ознаки алкоголізму, що зароджується.
Жіночий алкоголізм має симптоми, які можуть наступати непомітно. Часом важко визначити межу між нешкідливими вечорами з келихом вина і настанням залежності. Через це лікування жіночого алкоголізму часто відкладається і хвороба прогресує. Тому потрібно знати ознаки жіночого алкоголізму, щоб встигнути допомогти собі або близьким, почавши курс лікування.
До ознак жіночого алкоголізму належать:
- Посилення залежності від алкоголю: від спиртного приходить відчуття нетривалої ейфорії, що змінюється агресією та апатією. Для відновлення відчуття радості жінка-алкоголік тягнеться до вживання нової дози.
- Збільшення кількості випитого спиртного: жіночий організм швидко звикає до випитого обсягу алкоголю. Отже, одне й те саме дозування може не приносити очікуваних відчуттів і потрібне збільшення.
- Регулярність прийому алкоголю: вживання спиртного до 2-3 разів на тиждень - це перша стадія алкоголізму. Від підвищення частоти розпивання з’являється стійка залежність. Організм не здатний самостійно боротися з тягою до спиртного і просить дозу все частіше.
- Відсутність захисної реакції на передозування спиртним: здоровий організм відреагує блювотою на перевищення дозування. Організм алкоголіка втрачає цей біологічний бар’єр. Тому залежний не відчуває, що переборщив зі спиртним.
- Звуження кола звичних інтересів: через постійне перебування в стані алкогольного сп’яніння зменшується потяг до інших родів діяльності, крім посиденьок зі спиртним.
- Зниження інтелектуальних здібностей і працездатності: мозок починає повільно атрофуватися, алкоголік не встигає відновитися після чергової пиятики. Це позначається на швидкості реакції, здатності до трудової діяльності.
- Зміна зовнішнього вигляду: жіночий вигляд набуває більш чоловікоподібного вигляду, знижується тембр голосу, жінка виглядає недоглянутою, старою.
Небезпека
Існує думка, що жіночий алкоголізм - хвороба невиліковна. У якому випадку, і за яких обставин подібне твердження може бути істинним? Дійсно, для розвитку і невиліковності захворювання існує низка аспектів, які тією чи іншою мірою породжують і погіршують ситуацію.
Соціальний аспект. Жінці з давніх-давен відведена роль берегині вогнища, матері, тому зловживання спиртним представницями прекрасної статі в суспільстві викликає величезну хвилю осуду. Так повелося, що п’яний чоловік - це цілком буденно, а п’яна жінка - ганьба і привід для різких суджень. У зв’язку з цим багато жінок, які перебувають уже на певній стадії алкоголізму, приховують свою залежність. А хвороба тим часом продовжує прогресувати.
Фізіологічний аспект. Різна фізіологія чоловіків і жінок є причиною того, що алкоголь по-різному впливає на їхні організми. Статура і вага здорової жінки зазвичай завжди менші за ці показники у представників сильної статі. А значить і допустима норма спиртного для осіб жіночої статі набагато нижча.
Жіночий організм відрізняється великим вмістом жирових тканин і меншим вмістом рідини. Так, концентрація етанолу - основної складової алкогольних напоїв - у крові жінки буде трохи вищою. Жирові тканини перешкоджають швидкому виведенню етанолу з організму, зважаючи на уповільнений обмін речовин у них.
Крім того, печінка жінки виробляє обмежену кількість ферменту, що бере участь у процесі розщеплення молекул спирту - дегідрогенази. А шлунок не здатний посилено синтезувати альдегіддегідрогенази, ферменти, що відіграють важливу роль у виведенні з організму алкоголю. У зв’язку з цим метаболізм сповільнюється і алкогольну інтоксикацію представниці прекрасної статі переносять важче в кілька разів.
Психічні порушення при алкоголізмі
Психологічний аспект. Психологічні розлади можуть стати однією з причин розвитку алкоголізму.
А жінки, як відомо, більш емоційні та вразливіші перед стресами. Особливо небезпечне вживання алкоголю за прихованої депресії, низької самооцінки, різних фобій, розладів сну, тривожності, розладів харчової поведінки. Постійне прагнення позбутися напруги та дискомфорту призводить до втрати почуття міри. Людина вже не здатна оцінювати адекватно тяжкість захворювання.
Стадії
Незважаючи на різний ступінь впливу алкоголю на чоловічий і жіночий організм, стадії алкоголізму мають однакові прояви, як у чоловіків, так і у жінок. Лікарі виділяють всього три етапи розвитку захворювання.
Перший етап. Запої, порушення режиму харчування, трудового режиму - все це свідчить про те, що настала перша стадія алкоголізму. Цей етап характеризується наявністю неспокійного сну, тривожності. Від зловживання спиртними напоями виникають такі нездужання: головні болі, розлади шлунково-кишкового тракту, постійні стрибки артеріального тиску, зниження лібідо та сексуальної активності.
Другий етап. Поява ранкового похмільного синдрому - друга стадія алкоголізму. Алкоголік звикає до того, що найкращими ліками від абстинентного синдрому є чергова порція спиртного. Однак це не розв’язує проблему, а лише посилює. У алкоголіків починаються тривалі запої, причиною для яких слугує нездатність узяти себе в руки і небажання протверезіти. Знаходячи все більш і більш непереконливі відмовки, вони знову і знову своє неприємне самопочуття заливають однією, а іноді двома або трьома чарками горілки.
Третій етап. Цей останній етап хвороби може стати фінальною крапкою в житті людини, яка страждає на залежність. На цій стадії і в чоловіків, і в жінок спостерігається яскраво виражена деградація особистості. Присутня неуважність, зниження інтелекту, часткова амнезія, примітивне мислення. Людина перестає розуміти гумор, жарти, з’являються всі ознаки недоумства. Навантаження інтелектуальні та фізичні будь-якої складності виконувати алкоголікам стає не під силу. Відзначається апатичне ставлення до життя, а необхідність що-небудь робити провокує роздратування.
Лікування жіночого алкоголізму
Жінки часто довго приховують факт власного алкоголізму. На відміну від чоловіків вони п’ють на самоті, і близькі не відразу можуть помітити, що щось не так. Лікування жіночого алкоголізму нічим не відрізняється від лікування чоловіків алкоголіків (посилання на лікування алкоголіків). Однак, досвід показує, що лікування психологічної залежності жінок результативніше в групах, де немає чоловіків.
Можливо, це пов’язано з тим, що частою причиною алкоголізації жінки є насильство з боку чоловіка. Тому присутність їх у групах може уповільнити реабілітацію.
Крім того, у змішаних групах наголос у боротьбі із залежністю робиться на чоловічих якостях, таких як сила та лідерство. Загалом жінки дбайливіше ставляться до свого здоров’я і раніше звертаються по допомогу. Тому незважаючи на те, що наслідки алкоголізму в них гірші, відсоток жінок, які кинули, вищий, ніж у чоловіків.
Діагностика
Діагноз ставиться на підставі клінічних симптомів, водночас будь-які методи лабораторних досліджень мають допоміжний характер і не можуть бути свідченням алкоголізму. Як основні діагностичні критерії жіночого алкоголізму розглядають чотири ознаки. Перша - зміна системи цінностей, високе місце алкоголю в списку особистих пріоритетів. Друга - втрата контролю над дозою алкоголю. Третя - продовження вживання спиртного всупереч перешкодам і четверта - розвиток абстинентного синдрому.
Лікування
Схема лікування визначається індивідуально, залежно від тривалості регулярного вживання спиртного, стадії жіночого алкоголізму, стану здоров’я, рівня мотивації, вольових якостей, особливостей особистості та деяких інших чинників. Обов’язковою умовою успішної терапії жіночого алкоголізму є повна відмова від спиртного.
Найкращим варіантом лікування жіночого алкоголізму є тривала реабілітація в клініці. Якщо це неможливо, рекомендується госпіталізація в стаціонар з подальшим амбулаторним доліковуванням. Найчастіше використовують кодування в поєднанні з психотерапевтичним лікуванням. Нині існує безліч методів, що встановлюють фізичну або психологічну заборону на вживання алкоголю. Це дає змогу підібрати найкращий спосіб лікування для кожної пацієнтки.
Профілактика
Профілактика розвитку алкогольної залежності ґрунтується на своєчасному зверненні за лікарською або психологічною допомогою.
Жінкам як побажання
Обговорювати свої душевні переживання тільки з фахівцями, а не з приятельками, які часто можуть радіти з того, що проблеми не тільки в них одних.
Тим, у кого в роду є (або були) питущі родичі, особливо чоловічої статі, бути вкрай обачними у стосунках з алкоголем і на будь-якому етапі намагатися контролювати себе.
Намагайтеся так чи інакше організувати своє особисте життя! Знайте, що здорова і твереза сім’я - найбільше щастя і багатство на цьому світі!
У випадках виникнення будь-яких проблем з алкоголем і підозр на жіночий алкоголізм, слід, не гаючи часу, звертатися по консультації та допомогу до фахівців.