Що таке кокаїн?

Все про кокаїн, його вплив на організм, ознаки залежності та методи лікування. Ви дізнаєтеся поведінкові зміни після вживання, а також як допомогти близькій людині, яка зіткнулася з цією проблемою

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Що таке кокаїн?

Що таке кокаїн – основні симптоми вживання

Цю назву коли-небудь чула, мабуть, кожна людина. Кокаїн, що має вигляд білого порошку, досить широко поширений у всьому світі. Його не можна вважати легкодоступним, оскільки він займає одну з лідируючих позицій за своєю вартістю серед інших наркотиків. Небезпеку цієї речовини важко переоцінити, оскільки залежність від неї виникає буквально після першого знайомства, а психіка людини зазнає значних негативних змін. Люди, які вживають кокаїн, часто гинуть унаслідок передозування, інсульту, інфаркту, а також суїциду. Позбутися згубної пристрасті до кокаїну без допомоги фахівців практично неможливо, такі випадки мають поодинокий характер.

Кокаїн - це наркотична речовина психотропної дії, що має рослинне походження. Його добувають із листя еритроксилуму - рослини, яку можна зустріти в Південній Америці. Місцеві жителі знають їх як листя “коки”. Саме звідти кокаїн поширюється по всьому світу, приносячи шалені прибутки і виробникам, і постачальникам. Серед країн, що постачають кокаїн, першість упевнено утримує Колумбія.
У середовищі наркозалежних людей кокаїн має безліч назв. Це і кокс, і борошно, і м’ячик, і рафінад, і кока, і сі, і кокос, і багато інших.

Різновиди кокаїну та їхній зовнішній вигляд

Кокаїн має кілька різновидів, що відрізняються і зовнішнім виглядом, і способом вживання:

  1. Найчастіше кокаїн має вигляд білого або злегка жовтуватого порошку. Найціннішим є саме білий порошок, оскільки в ньому майже немає сторонніх домішок. Запаху в нього майже немає, а смак виражено гіркий. Такий кокаїн вживають, вдихаючи через ніс. Потрапляючи на слизову оболонку, ця речовина викликає невелике оніміння.
  2. Дешевший різновид кокаїну - крек, який має вигляд кристалів жовтого кольору. Вживають його за допомогою куріння. Нагріваючись, кристали видають тріск і клацання, тому наркотик і отримав свою назву. Куріння такого наркотику аж ніяк не небезпечніше, ніж вдихання.
  3. І, нарешті, найнебезпечніший різновид кокаїну - спідбол, що є гримучою сумішшю кокаїну з героїном. Ця суміш вживається у вигляді внутрішньовенних ін’єкцій і становить величезну небезпеку. У результаті вживання спідболу організм наркозалежного руйнується в короткі терміни. Залежність від цього виду наркотиків виникає буквально з першого разу. Ломка від спідболу пов’язана з неймовірними муками як на фізичному, так і на психологічному рівні, тому вживання цього наркотику нерідко призводить до потреби постійно збільшувати дозу і дуже часто закінчується летальним результатом.

Іноді наркомани вживають дешевшу кокаїнову пасту, склад якої містить багато різних домішок. Цю пасту додають у тютюн. Крім того, кокаїн може бути у формі розчину солі, що використовується в медицині для анестезіології.

Трохи історичних фактів

Винаходити кокаїн не довелося, оскільки про це подбала сама природа. Народи, що населяють Південну Америку, понад три тисячоліття тому відкрили незвичайні властивості листя коки, що дають змогу зняти втому і втамувати голод. Вони використовували це листя в медицині та релігійних обрядах. Іспанці, які вторглися на південноамериканські землі, були першими, хто вжив листя коки виключно заради задоволення. У лабораторних умовах кокаїн синтезували 1859 року, але його автори навіть не підозрювали, якими властивостями він насправді володіє. Тільки через більш ніж 20 років було розкрито психотропну дію цієї речовини.

До кінця кокаїн набув величезної популярності, ним захоплювалися американські зірки світового кінематографа. Ба більше, всесвітньо відомий Зигмунд Фрейд за кожної зручної нагоди залишав позитивні відгуки про кокаїн як про чудодійний засіб проти депресії. У 1886 році популярність цієї речовини злетіла вгору завдяки запуску виробництва напою під назвою Coca-Cola. Плодом цієї популярності став сплеск кількості людей, залежних від кокаїну, що припав на початок ХХ століття. Під час боротьби з цією проблемою листя коки перестали використовувати під час виробництва кока-коли, і лише 1922 року його повністю заборонили на державному рівні.

Вплив кокаїну на людський організм

Чим же так приваблює кокаїн тих, хто не мислить свого життя без нього? Уся річ у тім, що людина, яка прийняла чергову дозу, почувається в буквальному сенсі непереможною, впевненою у власних силах, вона відчуває неймовірний приплив енергії, прагнення до творчості, до того ж досягається цей ефект дуже швидко й діє яскраво та сильно. Наркоман відчуває сильне задоволення, справжню ейфорію.

При цьому нервова система людини зазнає надзвичайно згубного впливу, що проявляється у вигляді нервових розладів, психозів, депресивних станів. У людей, які вживають кокаїн, досить високий рівень ризику виникнення шизофренії.

Крім нервової системи, кокаїн надзвичайно руйнівно впливає на роботу серця і всієї судинної системи. Потрапляючи в кров, він призводить до спазмування судин, підвищення рівня холестерину, стрибків артеріального тиску. Саме це зумовлює часті випадки інсультів та інфарктів серед тих, хто вживає кокаїн. Крім цього, частими супутниками наркомана-кокаїнщика є ішемічна хвороба серця, всілякі порушення серцевого ритму аж до зупинки серцебиття.

Ще один орган, який відчуває на собі згубну силу кокаїну - це мозок. Постійна інтоксикація, викликана вживанням наркотику, призводить до знищення нейронів, порушення кровопостачання, паркінсонізму. Унаслідок постійного знищення величезної кількості нервових клітин розвиток інтелекту зводиться до нуля, когнітивні здібності втрачаються і стрімко розвивається деградація наркозалежного. У результаті вживання кокаїну через куріння можливі набряк легенів, захворювання бронхів, пневмонія. При вдиханні через ніс з часом починаються некротичні процеси слизової оболонки, звуження кровоносних судин, розвивається ниркова недостатність.

Поведінка людини після вживання кокаїну

Після потрапляння кокаїну в організм людини потрібен дуже нетривалий час, щоб проявився наркотичний ефект цієї речовини. Наркоман стає збудженим, енергійним, повним сил. Він відчуває, як загострюється його слух, зір, він легко і швидко може запам’ятати будь-яку інформацію. Однак через півтори-дві години картина різко змінюється. Людина стає дратівливою, знервованою, думки і мова загальмовуються, з’являється апатія і навіть депресія.

Наркозалежних людей, які систематично вживають кокаїн, можуть видати такі симптоми:

  1. Розширені зіниці.
  2. Сліди на венах у місцях ін’єкцій.
  3. Носові кровотечі та закладений ніс.
  4. Червоні очі.
  5. Збудженість.
  6. Розкоординовані рухи.

При систематичному прояві цих симптомів близькі та родичі людини повинні проявити особливу пильність, щоб не упустити момент, коли людині ще можна допомогти впоратися із залежністю.

Небезпека вживання кокаїну

Небезпека вживання кокаїну

Крім перерахованих вище загроз кокаїн становить серйозну небезпеку тим, що від його вживання практично неможливо відмовитися самостійно. Тільки в спеціалізованих установах можуть надати допомогу, що дає змогу позбутися кокаїнової залежності. Руйнівні процеси в психіці наркозалежного і в усьому його організмі настільки великі, що потрібно витратити місяці, а в деяких випадках і роки, щоб домогтися відновлення кокаїнщика.

Як виникає залежність від кокаїну?

Ми вже говорили про те, що потяг до кокаїну виникає надзвичайно швидко, оскільки він викликає потужні приємні відчуття у вигляді наркотичної ейфорії. Ці відчуття викликають бажання знову і знову відчувати їх, а для цього потрібна чергова доза. До того ж з плином часу людина цю дозу підвищує, оскільки внаслідок накопичувального ефекту минулих доз уже не вистачає, щоб досягти наркотичного блаженства. У результаті наркозалежна людина опиняється у цілковитій владі кокаїну і більше її нічого не цікавить.

Як проявляється кокаїнове передозування?

Доза наркотику, що постійно підвищується, і інтервали між прийомами, що регулярно скорочуються, незмінно призводять до передозування кокаїном. Бувають випадки, коли до летального результату може призвести один-єдиний прийом наркотику в підвищеному дозуванні. Особливу небезпеку становлять наркотики, до складу яких входять всілякі домішки, через які посилюється отруєння організму токсичними речовинами. Передозування кокаїном можна визначити за такими симптомами:

  • больові відчуття в грудній клітці;
  • надмірна пітливість;
  • гострий головний біль;
  • зміна кольору шкірних покривів;
  • стан сонливості;
  • підвищена спрага;
  • загальне погіршення самопочуття.

Як тільки у наркозалежної людини проявляються ці зміни в стані здоров’я, необхідно негайно звернутися до фахівців наркологічного центру “Пальміра Плюс”. Зволікання в цьому питанні загрожує смертю людини, тому тут діє правило - чим раніше, тим краще. Наші лікарі виїжджають за викликом протягом 30-40 хвилин.

Доза кокаїну, що викликає смерть

Єдиного поняття допустимої дози для наркотиків не існує. Організм кожної людини індивідуальний, і небезпека дози визначається тільки зовнішніми реакціями організму. Фахівці нашого центру вважають, що смерть людини може настати навіть від, здавалося б, невеликої кількості наркотичної речовини.
Якщо ви зіткнулися із симптомами передозування в людини, яка вживає наркотики, негайно викличте швидку допомогу, а до моменту їхнього приїзду зробіть таке:
подбайте про те, щоб наркозалежний перебував у горизонтальному положенні на боці;
відчиніть вікна, щоб забезпечити наявність свіжого повітря;
розстебніть комір, ремінь, бюстгальтер та інші предмети одягу, які можуть обмежувати дихання;
якщо пульсу немає або він дуже слабкий, зробіть непрямий масаж серця.
Також ви можете зателефонувати фахівцям центру “Пальміра Плюс” і отримати консультацію про порядок дій до приїзду швидкої допомоги. Пам’ятайте, що чим раніше ви звернетеся по допомогу до професіоналів, тим більше шансів врятувати людину.

Як позбутися кокаїнової залежності?

Боротьба із залежністю від цього наркотику передбачає цілий комплекс заходів, який можна отримати на умовах повної анонімності в київському центрі “Пальміра Плюс”. Ми надамо вам повну інформацію про всі етапи лікування та їхню тривалість, якщо ви звернетеся до нас із цим питанням.
Кокаїнова залежність, як і будь-яка інша наркотична залежність, усувається в кілька етапів. Спочатку з організму виводяться токсини, які накопичилися, потім проводиться лікування організму за допомогою медикаментів і потім відбувається процес психологічної реабілітації.

Період виведення кокаїну з організму

Якщо йдеться про одноразове вживання наркотику, то період його перебування в організмі становить 2-3 дні, якщо ж вживання було регулярним, то для виведення знадобиться близько 10 днів. Утім, ці показники досить індивідуальні, оскільки має значення і вік наркомана, і загальний стан його здоров’я, і чистота вживаного наркотику. Що менше в ньому всіляких добавок, то швидше організм зможе очиститися від нього.

Що робити, якщо близька людина вживає кокаїн?

Найправильніший крок у цій ситуації - зателефонувати в клініку “Пальміра Плюс” у Києві. Не потрібно випробовувати долю і намагатися умовити наркомана відмовитися від згубної звички, втрачаючи при цьому дорогоцінний час. Наші лікарі-наркологи, психотерапевти та інші висококваліфіковані фахівці зможуть надати дієву допомогу і допомогти наркозалежній людині перемогти кокаїнову залежність.

Джерела

  1. Карл Коллер, кокаїн і місцева анестезія. Деякі маловідомі та забуті факти
  2. Історія кокаїну - Вікіпедія
  3. Кокаїн - Психоактивні речовини - Отруєння - Хвороби - Внутрішні хвороби