Цироз печінки – ознаки, симптоми та методи лікування

Алкогольний цироз печінки (АЦП) – симптоми захворювання, причини та наслідки для організму. Діагностика, профілактика та лікування цирозу печінки

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Цироз печінки – ознаки, симптоми та методи лікування

До чого призводить алкоголь – все про цироз печінки

Ми не хочемо вас лякати, але й жартувати не збираємось. Нам і справді буде прикро, якщо хоч один із читачів випадково відійде в інший світ через те, що його печінка перетворилася на гнилу губку. Тож уважно прочитайте весь матеріал і постарайтеся нас не засмучувати, адже алкогольний цироз печінки – це вкрай серйозно.

Алкогольний цироз печінки

Цироз печінки – хронічна патологія, що характеризується схильністю до активного прогресування, при якому клітини печінки мутують у рубцеву тканину. Захворювання відрізняється агресивністю перебігу та високим ступенем ураження органу.

Ця аномалія є завершальною стадією перебігу печінкових діагнозів. Разом з тим, цироз органу цілком може виступати як самостійна недуга, що є наслідком мимовільної внутрішньої атаки імунної системи організму на жовчовивідні протоки.

Належить до смертельно небезпечних діагнозів, оскільки функціональність печінки не здатний відшкодувати жоден орган тіла. При цьому природою передбачено так, що в силу великої значущості для організму функціональності печінки, її тканини мають унікальну можливість самовідновлення шляхом природної регенерації на клітинному рівні.

Ця особливість дозволяє із мінімального фрагмента здорових тканин за певний проміжок часу виростити повноцінні здорові клітини, здатні відродити життєдіяльність органу. Захворювання значно ускладнює життєвий уклад пацієнта, створюючи серйозні обмеження в режимі харчування, побуті та звичному укладі.

Причини

Основна причина алкогольного цирозу печінки – тривале вживання спиртовмісних напоїв. Розвиток хвороби у чоловіків визначає щоденний прийом 40-60 мл етанолу протягом 10-15 років, для жінок кількість етилового спирту становить лише 20 мілілітрів на день.

Цироз печінки може виникнути і раніше вказаного терміну. Швидкість розвитку захворювання багато в чому визначає частота та кількість вживання алкоголю, міцність напоїв, стан місцевого імунітету печінки та загального імунітету всього організму.

Причини порушення функцій печінки, спричинені алкогольною інтоксикацією:

  1. Відмирання клітин печінки. Гепатоцити гинуть під

токсичним впливом етилового спирту.

  1. Повільне відновлення не забезпечує здорову заміну, оскільки сполучна тканина росте швидше.
  2. Дефіцит кисню в клітинах призводить до їх зморщування, у результаті здорові клітини атрофуються.
  3. Пригнічення синтезу білка у гепатоцитах. Неможливість виробляти білок провокує підвищений вміст води у клітинах печінки, вони набухають, що призводить до збільшення органу.

Чинники ризику АЦП:

  1. Генетична схильність.
  2. Надлишок жирної та гострої їжі в раціоні.
  3. Дефіцит білка та вітамінів.

Симптоми

Ознаки цирозу печінки у алкоголіків можуть виявлятися протягом кількох років, або навіть десятиліть, одночасно орган буде повільно руйнуватись. Пацієнт спостерігає, що став млявим і в нього періодично підвищується температура до 37,5 градусів.

Хворому складніше даються раніше звичні справи, виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Запідозрити відхилення можливо за постійною дратівливістю та депресивним станом. Коли захворювання спричинило печінково-клітинну недостатність, то у хворого спостерігаються такі симптоми цирозу печінки алкогольної форми:

  • постійна нудота;
  • здуття живота;
  • больовий синдром під правим ребром;
  • жовта шкіра та слизові;
  • червоні долоні;
  • утворення судинних зірочок на епідермісі, особливо у районі живота;
  • збільшення у вазі (у стегнах);
  • атрофічний процес у яєчках у чоловіків;
  • зменшення волосяного покриву в пахвовій западині та в лобковій зоні;
  • збільшені молочні залози;
  • розвиток недоумства;
  • темна урина;
  • знебарвлення калових мас.

На ранніх порах алкогольного цирозу у пацієнта печінка збільшується, але через місяці чи роки внутрішній орган виснажується і стає в 2-3 рази менше, через що не може нормально функціонувати.

Лікування цирозу печінки

Перед визначенням курсу лікування доктор огляне хворого та призначить низку додаткових обстежень: загальний аналіз крові та біохімію, загальний аналіз сечі, коагулограму, дослідження на маркери вірусних та аутоімунних гепатитів, сцинтиграфію, імунограму та біопсію (при необхідності).

Діагностика

Чим раніше виявлена патологія, тим кращим є прогноз і легше лікування алкогольного цирозу печінки. Для встановлення точного діагнозу призначається ряд діагностичних маніпуляцій, таких як:

  • лабораторне дослідження урини та крові;
  • біохімічний аналіз;
  • печінкові проби;
  • оцінка зсідання крові за допомогою коагулограми;
  • ліпідограма з визначенням рівня холестерину;
  • УЗД печінки та інших органів;
  • біопсія пошкоджених тканин органу;
  • КТ та МРТ;
  • фіброгастродуоденоскопія;
  • ректороманоскопія.

Лікування

Курс терапії включає медикаментозне лікування, строгу дієту і фізіотерапевтичні методи. Зауважте, що дієта при цирозі печінки має дуже важливе значення.

Лікарські засоби:

  • гепатопротектори;
  • вірусні препарати;
  • вітаміни;
  • гомеопатичні засоби.

Про те, як лікувати цироз печінки рецептами народної медицини і чи це допустимо, вам розповість лікар під час консультації. В рамках дієти хворому необхідно відмовитися від жирних сортів риби та м’яса, наваристих супів, свіжої випічки, кондитерських виробів, смажених та гострих страв.

Фізіотерапія – ультразвук на ділянку печінки, діатермія, плазмаферез, іонофорез.

Незважаючи на те, що цироз відноситься до невиліковних захворювань, при ранній діагностиці та кваліфікованому лікуванні з чітким виконанням рекомендацій лікаря прогноз у більшості випадків сприятливий.

Абстиненція – основна умова лікування, це попереджає прогресуючий перебіг алкогольної хвороби печінки та подовжує тривалість життя. Оскільки дотримання цієї умови представляє проблему, необхідно ставитися до цього з розумінням. Поведінкові та психосоціальні інтервенції можуть допомогти у мотивації до цього пацієнта; вони включають реабілітаційні програми та організацію груп підтримки, короткі інтервенції повинні проводитися лікарями загальної практики, дотримання рекомендацій щодо лікування алкогольної залежності може бути посилено мотиваційними бесідами (підвищення мотивації до лікування).

Ліки, якщо використовуються, є лише доповненням до мотивації пацієнта. Антагоністи опіоїдів (налтрексон або налмефен) та препарати, що модулюють рецептори гамма-аміномасляної кислоти (баклофен або акампросат) мають короткостроковий ефект, зменшуючи потяг до алкоголю та симптоми відміни. Дисульфірам пригнічує альдегіддегідрогеназу, що призводить до акумуляції ацетальдегіду, таким чином, вживання алкоголю протягом 12 годин після прийому дисульфіраму викликає почуття жару та інші неприємні ефекти. Тим не менш, прийом дисульфіраму не довів своєї здатності до стимуляції абстиненції і, відповідно, рекомендований лише обмеженій кількості пацієнтів.

Людям, які страждають на цю недугу, заборонено пити алкоголь, їсти жирні, смажені, копчені страви. Також, потрібно опустити з вживання томати, гриби, ковбаси, консерви та шоколад. Рекомендується включити в раціон супи з овочів, каші, відварне нежирне м’ясо, сир і сметану, зелені яблука, сухарі і так далі.

Терапія

Принципи ведення пацієнтів акцентують увагу на підтримуючій терапії. Повноцінна дієта та вітаміни (особливо вітаміни групи В) важливі протягом перших днів абстиненції. Скасування алкоголю потребує використання бензодіазепінів (наприклад, діазепаму). У пацієнтів з алкогольною хворобою печінки у прогресуючій стадії надлишкова седація може посилити портосистемну енцефалопатію і, отже, її необхідно уникати.

Регенерація печінки

Важливе питання: чи можна відновити печінку? Є такий шанс, але лише у тому випадку, якщо печінка не пошкоджена. Відомо, що цироз печінки неможливо вилікувати. Насправді лікування цирозу полягає тільки в полегшенні неприємних симптомів і запобіганні ускладнень.

Якщо у вас є шанс ще врятувати свою печінку, дійте негайно, тому що йдеться про ваше здоров’я.

Насамперед, для профілактики такої недуги слід вести правильний спосіб життя, а також звертати увагу на своє харчування, воно має бути раціональним, не зловживати спиртними напоями, вчасно починати лікувати гепатити та захворювання, що протікають із холестазом (зменшення чи припинення виділення жовчі).

Які продукти сприяють відновленню печінки?

Лікування печінки включає до раціону ряд корисних продуктів. Морква та буряк, багаті бета-каротином та флавоноїдами, сприяють детоксикації організму та стимулюють роботу печінки. Часник, що містить селен, а також лимон та грейпфрут, багаті на вітамін C та інші антиоксиданти, допомагають очистити печінку. Оливкова олія, яблука, авокадо, мед та зелений чай також сприяють виведенню токсинів з організму та відновленню печінки.

Продукти, які слід уникати, оскільки вони несприятливо впливають на печінку, включають:

  • Фастфуд;
  • Напівфабрикати;
  • Алкогольні та газовані напої;
  • Гострі приправи;
  • Кондитерські вироби;
  • Продукти із високим вмістом солі;
  • Маринади;
  • Копчені продукти.

З появою симптомів цирозу печінки необхідно негайно звернутися до лікаря. Тільки своєчасний початок лікування допоможе запобігти появі ускладнень та прогресуванню захворювання у важку форму.

Який колір язика при цирозі печінки?

При цирозі печінки зміна кольору язика не є основним симптомом. Однак у разі нестачі поживних речовин та відсутності правильного лікування при цирозі печінки можуть з’являтися плями блакитно-зеленого кольору на язику.

Читайте также: