Висновок із запою – що можна робити, а що не можна

Розбираємося, що таке запій, яким він буває, чим небезпечний і як із нього вийти в домашніх умовах самостійно і не нашкодити організму ще сильніше. Лікар нарколог.

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Висновок із запою – що можна робити, а що не можна

Висновок із запою - що можна робити, а що не можна

Запій: що це таке?

Більшість людей дозволяють собі іноді вживати алкогольні напої. Бувають випадки, коли кількість випитого спиртного значно перевищує норму. Якщо це нечасті випадки, такі ситуації не варто вважати запоєм.

Згідно з науковою термінологією, запій настає тоді, коли людина вживає спиртні напої щодня. При цьому у людини немає ніяких особливих приводів для вживання алкоголю.

Види запою

Існує кілька видів запою. Визначити який саме тип недуги можна виходячи з обставин при яких появився запій.

Псевдозапій: що це?

Запій починається в день, коли намічаються якісь свята. Це може бути урочистий захід або важлива подія, наприклад, день отримання зарплати. Виходить з даного запою людина самостійно. Причина цьому, закінчення вихідних, вихід на роботу або ж необхідність поїздки у власному автомобілі. Псевдозапій не є серйозною проблемою, але впливає на фізичне здоров’я. Однак він завдає меншої шкоди, ніж справжній запій.

Справжній запій: що потрібно знати?

Запій починається не через свята, зустрічі чи інші приводи, а тому, що людина має потребу в алкоголі. Наближення цього стану можна помітити за кількома ознаками. Це зміна емоційного стану та поведінки. Перед запоєм людина стає агресивною та дратівливою, у неї зникає бажання займатися чимось, а інтерес до спиртних напоїв помітно зростає. Зрештою хворий починає вживати алкоголь.

Запій може тривати кілька днів, тижнів і навіть значно довше. Але через певний час організм уже не здатен витримувати таку велику кількість етилу. Це призводить до різкого погіршення самопочуття. Людина може відчувати сильне відчуття слабкості, починаються проблеми в роботі шлунка (з’являється нудота, пронос) і серця (прискорене серцебиття), виникає набряклість. На тлі цього повністю зникає бажання вживати алкоголь. Наступні кілька днів організм відновлюється, відбувається природне виведення токсинів. Зазвичай для того, щоб людина знову повернулася до нормального стану, потрібно від 3 до 7 днів. Тверезість триває до того моменту, поки вона знову не йде в новий запій.

Небезпека запою

Спирт - це отрута, яка небезпечна для всіх органів людини. Після вживання алкоголю він потрапляє в кров і проходить через усі системи і тканини. Велика кількість етилу сильніше впливає на організм, ніж у випадку з невеликими порціями. У такому разі інтоксикація позначається на всьому організмі, починаючи з печінки і нирок і закінчуючи нервовою системою і серцем.

Спирт, виходячи з класифікації, є найсильнішою наркотичною речовиною за рівнем отруйного впливу. Крім того, в період ломки саме від алкоголю найскладніше відмовитися. Найскладнішим етапом запою є період після нього. Він називається абстинентним синдромом. Це коли організм перестає отримувати звичну для нього кількість етанолу. Виникає цей синдром протягом перших 12 годин після припинення вживання спиртних напоїв. Він має яскраві клінічні ознаки, а саме:

  • біль у голові;
  • нудота (часто з блювотою);
  • відчуття тривоги;
  • підвищена температура;
  • запаморочення.

Симптоми значно посилюються після припинення вживання алкоголю наступного дня (через 1-2 дні). Що більше людина перебувала в запої, то сильнішими вони будуть. Йдеться про такі ознаки:

  • підвищена пітливість;
  • судоми;
  • різкий стрибок тиску;
  • втрата свідомості;
  • галюцинації (так звана біла гарячка);
  • рясна блювота.
  • аритмія.

За наявності перерахованих вище симптомів потрібно негайно звертатися по медичну допомогу. Цей стан може призвести до повної зупинки роботи серця (інсульту, серцевого нападу) або ж втрати здатності дихати. Також вкрай небезпечними є і проблеми психічного здоров’я.

Медична допомога: в яких випадках вона необхідна?

Запій небезпечний для життя людини, оскільки в деяких випадках може призвести до летального результату. Виходити з нього найкраще під цілодобовим наглядом професійних медиків, перебуваючи на стаціонарному лікуванні в центрі або клініці. Лікарі можуть виписувати пацієнтам ліки, головне завдання яких максимально знизити абстинентний синдром. Це сильно діючі препарати, тому придбати їх можна тільки за наявності рецепта. У разі виникнення ускладнень медики проведуть реанімацію.

Оплатити лікування в стаціонарі можуть не всі. Тому в деяких випадках, якщо планується виведення із запою самостійними зусиллями, потрібно враховувати деякі моменти:

  1. Тривалість запою. Він може тривати кілька днів, а в крайніх випадках і місяць. Від тривалості запою залежить наскільки просто і швидко можна буде з нього вийти. Псевдозапій починається через потребу в алкоголі, а не з приводу свят чи зустрічей. Наближення цього стану можна помітити за зміною емоційного стану та поведінки.
  2. Скільки було випито спирту. Ступінь абстинентного синдрому безпосередньо пов’язана з кількістю випитих етилових напоїв за день. Що більшою була доза алкоголю, то сильнішими будуть наслідки.

Людина, яка зіткнулася із запоєм, повинна враховувати свій фізичний стан. Якщо в неї є проблеми в роботі серцево-судинної системи, нирок, печінки або вона раніше пережила травми голови, включно зі струсом мозку, необхідно звернутися по допомогу до лікаря. Самостійне лікування в таких випадках може бути небезпечним.

Вихід із запою самостійно: основні правила

Приймати рішення залишатися вдома і виходити із запою самотужки потрібно усвідомлюючи всі ризики. Слід дотримуватися низки правил, а саме:

  1. Вживати якомога більше рідини. Після великої кількості випитих спиртовмісних напоїв організм відчуває сильну нестачу вологи. Усунути зневоднення можна за допомогою води, соку, чаїв. Рясне пиття дає змогу швидше вивести з організму отруту і токсини.
  2. Правильно харчуватися. Відновити роботу шлунка можна за допомогою кисломолочних продуктів. Також позитивно на роботу кишківника впливає бульйон, зварений із нежирного виду м’яса.
  3. Приймати вітаміни. Відновити правильну роботу мозку можна за допомогою вітаміну В.
  4. Не терпіти біль. У разі неприємних або хворобливих відчуттів у тілі слід приймати знеболювальні препарати, на основі Парацетамолу або Ібупрофену.
  5. Приймати заспокійливі. Для відновлення емоційного стану і зняття тривожності можна використовувати рослинні препарати.

Вони створені на основі валеріани або пустирника.

Ці трави мають заспокійливі властивості та допомагають впоратися з нервовим напруженням.

Перш ніж використовувати будь-який препарат, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Що категорично не можна робити під час виходу із запою?

Незважаючи на те, що кожна нова доза алкоголю згубно впливає на організм, потрібно виходити із запою поступово. При домашньому лікуванні в жодному разі не можна:

  1. Моментально кидати пити. Найсильніший абстинентний синдром виникає в разі, якщо залежний від алкоголізму різко перестає вживати спирт. Виходити із запою потрібно поетапно протягом кількох днів. Щодня потрібно зменшувати кількість прийнятого етанолу, до повного припинення.
  2. Займатися спортом. Після тривалого вживання алкоголю не можна навантажувати свій організм важкими фізичними навантаженнями. Всі органи і системи повинні бути повністю розслаблені, щоб якомога швидше нормалізувати їхній стан.
  3. Перевищувати дозу медикаментів. У разі виникнення больового синдрому можна зняти його за допомогою знеболювальних засобів. Але варто приймати препарати згідно з інструкцією, оскільки “зайві” пігулки негативно впливатимуть на роботу печінки.
  4. Приймати контрастний душ. Тривале вживання алкогольних напоїв впливає на роботу судинної системи. Не варто ще більше погіршувати ситуацію дуже холодною і гарячою водою. Це загрожує проблемами з серцем, зокрема може призвести до виникнення інфаркту.
  5. Ігнорувати симптоми. Якщо самопочуття дуже погане, то не варто залишатися вдома. Потрібно негайно викликати швидку допомогу та їхати в лікарню.

Як впоратися з тривалим запоєм за допомогою професіоналів?

Щоб вирішити проблему тривалого запою, здебільшого потрібна допомога фахівців, таких як наркологи і психотерапевти.

Лікар зможе швидко надати допомогу, дати експертну пораду і повернути пацієнта в нормальний стан. Також нарколог може вибрати відповідні препарати і створити персоналізовану програму лікування, виходячи з індивідуального стану пацієнта.

Самостійні спроби вийти з тривалого запою або ігнорування проблеми можуть призвести до серйозних наслідків таких як:

  • інфаркт міокарда,
  • стенокардія,
  • аритмія,
  • загострення і поява виразкових захворювань,
  • інсульт,
  • порушення кровообігу в мозку, захворювання печінки,
  • біла гарячка

Реабілітаційний центр “Пальміра плюс” піклується про те, як допомогти пацієнтам вийти із запою з мінімальними негативними наслідками.

Команда досвідчених і кваліфікованих наркологів нашого центру може допомогти в будь-якій складній ситуації. Не потрібно соромитися звертатися по допомогу, тому що хвороба не зникне сама по собі.