Чим відрізняється амфетамін від метамфетаміну?

Амфетамін і метамфетамін - у чому відмінність?

Психостимулятори, такі як амфетамін і метамфетамін, здатні стимулювати психічну і фізичну активність організму. Ці речовини впливають на центральну нервову систему, підвищуючи рівень дофаміну і норадреналіну. Через здатність викликати психічну залежність, амфетамін і метамфетамін класифікуються як наркотики.

Характеристика речовин

Амфетамін має властивості, подібні до гормонів адреналіну та норадреналіну, і при потраплянні в організм не створює енергію, як їжа, а мобілізує вже наявні резерви енергії.

Метамфетамін, також відомий як первітин, метфенамін, гвинт, амфедроксин, геровіт, неодрин, дезамін, сондрокс, метедрин, премодрин, тонедрон та інші назви, є білою кристалічною речовиною, що є наркотиком з дуже сильною стимулюючою дією. Метамфетамін містить похідні амфетаміну, які були витягнуті за допомогою складних хімічних реакцій і додаткових речовин. Він має фармакологічні властивості, схожі з амфетаміном (фенаміном), але є більш активним і токсичним. Метамфетамін має хімічну формулу C10H15N і складається з молекули амфетаміну, до якої приєднана метилова група на азоті.

Проведені дослідження показали, що приєднання метильної групи до молекули психотропної речовини вносить певні зміни в її ефекти, тривалість і потужність дії. Наприклад, наявність метильної групи у складі метамфетаміну збільшує його розчинність (порівняно з амфетаміном), що дає змогу йому швидше проникати в мозок.

Відмінність і схожість

Отже, виходячи з вище описаних визначень, можна зробити висновок, що головна відмінність метамфетаміну від амфетаміну полягає в сильнішій і токсичнішій дії першого.

Хімічний склад цих препаратів різний: метамфетамін утворюється шляхом додавання метильного радикала до амфетаміну, що посилює його наркотичні властивості. Одночасно з цим підвищується токсичність препарату, а процес його виробництва стає більш трудомістким і складним.

Як було згадано раніше, амфетамін і метамфетамін належать до психостимуляторів, які стимулюють нервову систему та усувають відчуття втоми. Під час їхнього вживання у людини з’являється приплив енергії та впевненості у своїх силах, і тимчасово зникає потреба у сні. Великі дози цих речовин можуть призвести до того, що людина може не спати протягом 3-4 діб.

Однак, дія цих речовин має певні відмінності. Амфетамін, на відміну від метамфетаміну, може викликати зворотну реакцію у 10% людей, які приймають його, - таку як сонливість, млявість і зменшення працездатності. Крім того, дія амфетаміну закінчується раптово, і його введення у вену може викликати сильну негативну реакцію організму. Дія метамфетаміну інтенсивніша, але при цьому м’якша і триваліша, і він не викликає зворотних реакцій. Проте толерантність до метамфетаміну розвивається набагато швидше, ніж до амфетаміну, що збільшує ймовірність інтоксикації. Навіть мінімальне дозування метамфетаміну може спричинити важкі ускладнення.

Через 6-8 годин після вживання амфетаміну людина може відчути різку втому, повну знемогу та виражену дратівливість. Психічний підйом, спричинений метамфетаміном, не зберігається протягом усього часу дії препарату, і стан людини не змінюється різко. Однак, тривале вживання будь-якої з цих речовин поступово виснажує нервову систему. Толерантність до допустимої дози наркотиків розвивається досить швидко, що змушує наркоманів збільшувати її для досягнення бажаного ефекту.

Як амфетамін впливає на здоров’я?

Люди, які вживають амфетамін, характеризуються певними зовнішніми ознаками. Вживання цієї речовини призводить до зносу нервової та серцево-судинної системи, що за кілька років перетворює здорових і молодих людей на людей похилого віку з глибокими ознаками старіння. Особливо це стосується людей, які вживають метамфетамін, який завдає важкої шкоди здоров’ю вже після першого вживання.

Незважаючи на те, що метамфетамін вважається більш токсичною речовиною, він все одно користується великою популярністю через свою відносну дешевизну і простоту у виготовленні. Подібність в ефекті метамфетаміну з кокаїном очевидна, але його тривалість впливу значно триваліша - понад 12 годин.

Багато наркоманів упевнені, що вживання їхнього наркотику безпечне для здоров’я. Метамфетамін тут не виняток. Однак знімки людей, які захоплюються “метом”, повністю розкривають небезпеку цієї залежності. Тіла, виснажені нездоровою худорбою, бліді та змарнілі обличчя, а також уражена виразками шкіра - це живі напівтрупи. Одного погляду на ці фотографії достатньо, щоб назавжди відмовитися від думки про наркотики. Але для тих, хто вже потрапив на цей шлях, єдиним порятунком може стати допомога досвідченого нарколога і лікування в спеціалізованій клініці.