Що таке насвай?

Насвай - нікотиновмісний продукт. Насвай є маленькими зеленими кульками, зернятками, з неприємним запахом.

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Що таке насвай?

Що таке насвай - Правда і міфи

Багато курців у спробі відмовитися від шкідливої звички вдаються до ризикованих способів. Один із них - вживання насваю. Що таке насвай? Насибай, айс, нац, нас, ніс, нацик (так ще називають це зілля) є різновидом некурильного тютюнового виробу, традиційного для країн Центральної Азії. Там на правах звичайного тютюнового виробу він поширюється на законних підставах і без будь-яких обмежень за віком.

У багатьох країнах насвай не заборонений, оскільки не визнаний офіційно наркотиком, проте його використання завдає непоправної шкоди здоров’ю людини.

Із чого складається насвай

Спочатку основним компонентом препарату була рослина “нас”, звідки й назва. Тепер насвай виготовляють на основі тютюну або махорки. Також до складу зілля входять:

 • гашене вапно;
 • верблюжий гній;
 • зола рослин;
 • курячий послід;
 • сухофрукти;
 • олії;
 • приправи.

З метою здешевлення насвай нерідко виробляють із тютюнового пилу, клею, води.

насвай

У продаж препарат надходить у вигляді маленьких кульок, паличок або ж порошку сіро-зеленого кольору, зі специфічним запахом і смаком. Пакують насвай у маленькі целофанові пакетики, тому покупець може дізнатися про вміст у ньому шкідливих речовин і нікотину лише під час виконання лабораторної експертизи.

Використання насваю: як і з якою метою?

Іноді азіатську суміш називають жувальним тютюном, однак, це не зовсім так. Її не жують, а поміщають за губу або за щоку і просто тримають деякий час. Таким чином, активні речовини з ротової порожнини всмоктуються в кров. Кульку насваю кладуть під язик або під губу (верхню чи нижню) до появи ефекту. Деякі кладуть суміш у ніс для пролонгованої дії. Ефект полягає в легкому розслабленні, яке триває 5-7 хвилин, і супроводжується помутнінням в очах.

Продавці насваю рекламують його як засіб, що допомагає кинути палити. Це і є основною причиною, через яку курці, зокрема підлітки, починають закладати насвай, стверджуючи, що після нього справді не хочеться курити. Тим часом некурильний тютюн не менш шкідливий для організму, ніж паління, з тією лише різницею, що він вражає насамперед порожнину рота і шлунково-кишковий тракт, а сигарети “б’ють” по легенях.

Наслідки вживання насваю

Від контакту слизової ротової порожнини з насваєм на ній з’являються виразки, що супроводжуються болісним печінням. Негативному впливу піддаються ясна, що стає причиною випадання зубів, які спочатку жовтіють, потім кришаться. Часто у залежних від насиваючи розвиваються онкологічні захворювання гортані та ротової порожнини.

Наслідки вживання насваю

Активні речовини, що містяться в суміші, швидко всмоктуються в кров, яка розносить їх по всьому організму. Таким чином, уражаються внутрішні органи (шлунок, печінка, нирки, судини). Потрапляючи до шлунка, вони провокують діарею хронічного типу і порушення в роботі травної системи - провісник гастриту і виразкової хвороби. Такі ж наслідки настають, якщо сам насвай ковтнути.

Екскременти тварин, які присутні в складі насваю, ініціюють розвиток паразитарних захворювань, зокрема й вірусний гепатит. Такі важкі метали, як кадмій, ртуть, свинець спричиняють захворювання печінки та нирок.

Вживання може підірвати не тільки фізичне здоров’я, а й психічне. Психотропні речовини, що додаються до суміші, чинять негативний вплив на психіку, це виражається:

 • погіршенням пам’яті;
 • підвищенням нервової збудливості;
 • зниженням сприйняття.

Тривале вживання препарату загрожує серйозними особистісними змінами. Ось такі наслідки насваю. Мимоволі замислюєшся: чи варті 5 хвилин ейфорії такої шкоди для здоров’я?

Ознаки вживання насваю

Небезпеки, яку несе в собі азіатська суміш, більшою мірою зазнає підростаюче покоління. Ось чому батьки підлітків повинні знати не тільки, як убезпечити свою дитину, а й як розпізнати “тривожні дзвіночки” і своєчасно звернутися по допомогу нарколога.

Ознаки вживання насваю

Основними сигналізаційними ознаками є:

 • запах курячого посліду з рота і від тіла;
 • рясне слиновиділення, зелений колір слини (іноді батьки виявляють у слині й “кашку” характерного кольору, що є прямою ознакою);
 • зміни в поведінці: перепади настрою, емоційна нестабільність, дратівливість, тривожність, неврівноваженість (ці зміни особливо помітні, якщо раніше дитина була спокійною, незворушною, менш активною і знервованою);
 • порушення режиму сну і неспання;
 • наявність міозу - звужених зіниць, такий симптом спостерігається і при вживанні інших речовин.

Найпопулярніші міфи про насвай

Найкращий спосіб кинути курити

Існує думка, що насвай позбавляє шкідливої звички. Ця хибна думка виникла у зв’язку з тим, що деякий час після прийому суміші курець не відчуває потягу до сигарети. Насправді ж насвай містить нікотин, який і викликає тютюнову залежність. Тож суміш не тільки не звільняє від неї, а й може навіть посилити. Насвай здатен викликати нікотинову залежність навіть у людей, які ніколи не курили.

Чудовий засіб від стресу

Завдяки своїм розслаблювальним властивостям насвай набув популярності як засіб від стресу. Поклав за губу і не напружуєшся через дрібниці. Однак розслаблювальний ефект триває лише кілька хвилин. Потім людина, навпаки, стає дратівливою, знервованою, тривожною. До того ж обставини, що спровокували стрес, не усуваються. Деформуючи особистість, ця суміш із наркотичними властивостями погіршує здатність людини протистояти дратівливим чинникам у майбутньому.

Ліки від зубного болю

Міф, що не має абсолютно ніяких підстав. Під час вживання насваю досить швидко розвиваються різні хвороби ротової порожнини, починаючи від карієсу і закінчуючи пародонтозом, причому важкими формами. Крім того, сильно страждає зовнішній вигляд зубів - вони покриваються нальотом, набувають жовто-зеленого відтінку, потім і зовсім починають кришитися.

Насвай

Насвай - не наркотик!

Чи вважається насвай наркотиком? Будучи частково тютюновим виробом, насвай формує в короткі терміни стійкий потяг до нікотину. Якщо він не заборонений, це ще не означає, що він не належить до категорії наркотичних засобів. Крім усього іншого насвай нерідко штовхає залежного спробувати інші види наркотиків, коли вживання суміші вже не дає первинних відчуттів і не настає очікуваний повноцінний кайф.

Часто виробники насваю додають у нього ефедрин - психоактивну речовину, що викликає сильну залежність!

Незважаючи на величезну шкоду здоров’ю, зокрема здоров’ю підлітків, викорінити цю проблему дуже складно, оскільки насвай офіційно не вважається наркотиком. Проблема продовжує існувати, і на кону здоров’я підростаючого покоління. Необхідно проводити бесіди вдома і в школі, діти мають знати, що насвай - це не нешкідливі пустощі, а отрута, яка спричиняє нікотинову і хімічну залежність, лікування від якої - це дуже складний і довгий процес.