Електронна сигарета – Шкода чи Користь для Здоров'я?

Електронна сигарета – все про влаштування та принцип дії механізму. Які є плюси та мінуси у електронної сигарети, а також її шкода та користь

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Електронна сигарета – Шкода чи Користь для Здоров'я?

Електронні сигарети-дим без вогню?

Про шкоду чи користь будь-якої електронної сигарети можна сперечатися нескінченно. Електронна сигарета, звісно, не комплекс вітамінів, але водночас і не тютюнова сигарета. Це до того, що вона має як плюси, так і мінуси. Ми будемо гранично чесними і спробуємо надати настільки правдиву інформацію, наскільки ми можемо довіряти самим собі. Отже, давайте розберемося, чи шкідлива електронна сигарета?

Електронна сигарета

Електронна сигарета являє собою пристрій, що працює від акумулятора і має на меті випаровування хімічної суміші, яка міститься в капсулі, і доставка продуктів її випаровування в дихальні шляхи користувача, або вейпера. Випаровування речовин відбувається за високих температур. Хімічні суміші можуть містити або не містити нікотин. Крім того, капсули містять пропіленгліколь, гліцерин, ароматизатори та смакові добавки (наприклад, ментол, вишня, кава, кориця, шоколад), а також канцерогени (як-от формальдегід, ацетальдегід тощо). Нікотиновмісні рідини для заправки електронних сигарет, безсумнівно, не є безпечними для здоров’я, оскільки нікотин являє собою небезпечний нейротоксин, що викликає залежність.

Вчені Тартуського університету підтверджують, що під час вживання електронної сигарети в організмі запускаються процеси, схожі з курінням звичайних сигарет, що підвищує ризик захворювання тими самими хворобами, факторами ризику яких слугують звичайні сигарети, - хронічними обструктивними хворобами легенів (ХОЗЛ), інфекціями дихальних шляхів та раком легенів.

Електронна сигарета

Дані про довгостроковий вплив електронних сигарет на здоров’я відсутні через те, що це відносно недавній винахід. Узагальнення результатів досліджень ускладнює той факт, що продукція не стандартизована і концентрація хімікатів варіюється. Оскільки нам не відомий довгостроковий вплив електронних сигарет на організм, рекомендуємо утриматися від їх вживання, щоб уникнути потенційних ризиків. Якщо вам потрібна підтримка та допомога у відмові від паління, рекомендуємо скористатися безпечнішими методами нікотинзамісної терапії або рецептурними препаратами, які порадить або випише вам консультант з відмови від тютюнопаління.

Згідно із законом володіння електронними сигаретами, їхній продаж і застосування у випадку неповнолітніх заборонено. Ідеться про продукт, що застосовується у схожий із тютюновими виробами спосіб, завдає шкоди здоров’ю, а завдяки солодкому смаку та різним можливостям адаптації під користувача (змішування рідин, вибір потужності пристрою) легко рекламується саме серед молоді.

Пристрій

Фактично цей пристрій є різновидом інгалятора. Більшість електронних сигарет складається з таких елементів:

  • Картридж із рідким розчином. Являє собою окрему ємність або є частиною випарника. До складу рідини зазвичай входять нікотин, ароматизатори, гліцерин і пропіленгліколь.
  • Нагрівальний пристрій. Являє собою канталову, ніхромову, титанову або сталеву спіраль, з поверхні якої випаровується рідина. Вона підводиться до нагрівального пристрою за допомогою гніту.
  • Джерело живлення. Являє собою вбудований батарейний блок або змінний акумулятор. Джерело живлення подає на випарник струм для нагрівання рідини.

Чи є нікотин в електронній сигареті? Так, якщо ви вибираєте нікотиновмісну рідину для використання. Також є безнікотиновий варіант використання пристрою, коли курець вдихає виключно ароматизований пар.

Хоча номінально рідина для заправки вейпа не входить до конструкції пристрою, без неї процес парогенерації просто неможливий. Як правило, до складу рідин входять такі сполуки:

  • гліцерин - це обов’язковий компонент, необхідний для утворення пари;
  • пропіленгліколь (розчинник);
  • вода дистильована;
  • нікотин (у безнікотиновій рідині відсутній);
  • барвники використовуються для надання рідині кольору;
  • ароматизатори відповідають за аромат і смак.

Різновиди

За дизайном. Типи електронних сигарет різноманітні: вони можуть бути схожі на традиційні сигарети, сигари, курильні трубки. Також випускаються моделі у вигляді кулькових ручок.

За типом управління. У пристроях автоматичного типу нагрівач активується під час вдиху. Цей вид електронних сигарет використовується найчастіше. У моделях з ручним керуванням є кнопка ввімкнення.

Різновиди

За кількістю використань. Електронні сигарети бувають одноразовими і багаторазовими. Ресурс одноразових становить 500-600 затяжок. У багаторазових моделях є можливість заміни картриджа або поповнення рідини.

За складом. Як правило, моделі розрізняються смаками, тобто доданим ароматизатором. Хімічний склад електронної сигарети повністю на совісті виробника, адже ці пристрої не ліцензуються як лікарські засоби або тютюнова продукція.

Плюси та мінуси е-сигарети

Чи правда, що електронні сигарети безпечніші за звичайні? Більшість дослідників схиляються до позитивної відповіді на це питання, незважаючи на відсутність точних даних.

Оскільки швидкий негативний вплив електронних сигарет менший порівняно зі звичайними, багато вчених погоджуються, що це гарний спосіб знизити шкоду від паління для затятих курців, принаймні в короткостроковій перспективі.

Плюси та мінуси е-сигарети

Висновок Public Health England від серпня 2015 року стверджує, що електронні сигарети на 95% менш шкідливі, ніж звичайні. Але постає інше питання: як довгостроковий вплив електронних сигарет порівняти з довгостроковим впливом звичайних?

“Справедливо сказати, що люди, які довго використовують електронні сигарети, не помруть від захворювань, спричинених тютюнопалінням, - каже Томас Ейссенберг (Thomas Eissenberg), один із керівників Центру досліджень тютюнових продуктів. - Але незрозуміло, чи помруть вони від захворювань, спричинених електронними сигаретами, чи буде кількість цих смертей нижчою, вищою або такою самою, як і кількість смертей від захворювань, спричинених тютюнопалінням”.

Плюси

Відмовитися від жахливої звички можуть тільки люди з досить сильною волею. Але заповзятливі китайці й цього разу вирішили полегшити життя мільйонам людей - створити електронні сигарети. Нововведення припало до смаку багатьом курцям, особливо на Заході та в Європі, де закон щодо курців посилюється з кожним днем.

Плюси

Почнемо з того, що довгий час електронні сигарети вважалися абсолютно безпечними з багатьох причин:

  1. Немає бензолу, аміаку, миш’яку, ціаніду й окису вуглецю, немає навіть диму. У звичайній сигареті все це присутнє повною мірою.
  2. В електронній сигареті, на відміну від звичайної, абсолютно немає канцерогенів. Налічується понад 60 канцерогенів у звичайній сигареті.
  3. Від електронної сигарети не залишається нальоту на зубах, але ж у курців зуби негарного жовтого кольору, те ж саме можна сказати і про пальці.
  4. Якщо ви курите електронні сигарети, то можете не хвилюватися про те, що ваш дім і одяг, руки пропахнуть тютюновим димом. Електронна сигарета не має запаху, тому ви можете не хвилюватися навіть про те, що з рота буде неприємно пахнути.
  5. Ви можете, не боячись, курити електронні сигарети повсюдно, абсолютно не потрібно дотримуватися з ними техніки пожежної безпеки.
  6. Електронні сигарети, на відміну від звичайних, не заважають оточенню, ви їх можете курити в будь-якому місці, навіть громадському.
  7. Електронні сигарети можуть оснащуватися картриджами з різними смаками, що дає змогу курцеві знайти саме свою сигарету.

Наразі курці, які вживають електронні сигарети замість справжніх, почуваються в рази краще. І це очевидно, адже звичайна сигарета, крім нікотину, що викликає залежність, має ще масу домішок, шкідливих для організму.

Мінуси

Паріння електронних сигарет протипоказано астматикам і людям, які страждають на алергію, а також захворюваннями легенів і бронхів. Коштує хороша електронна сигарета, заправка і комплектуючі недешево, тому заощадити гроші, відмовившись від тютюнових виробів на користь вейпа, у вас не вийде.

Зверніть увагу, що всі плюси і мінуси, описані в статті, стосуються фірмових сертифікованих пристроїв і якісної рідини для вейпа. Багато девайсів низької якості та суміші для паріння від сумнівних виробників здатні завдати непоправної шкоди вашому організму, в них найчастіше використовуються невідповідні матеріали та речовини. Купуйте тільки офіційну продукцію відомих виробників у спеціалізованих магазинах, уникайте купівлі з рук і в непристосованих місцях.

Не забувайте дотримуватися умов експлуатації електронної сигарети, зазначених виробником, а також будьте обережні з тривалістю і кількістю паріння нікотиновмісних рідин.

Підіб’ємо підсумки

Можна нескінченно міркувати про те, наскільки шкідлива або корисна електронна сигарета. Це має для себе вирішити кожен із курців, ретельно й обдумано зваживши всі “за” і “проти”. З одного боку - відсутність шкідливих речовин, що виділяються під час “паління”, відсутність запаху з рота і на одязі, можливість легко і швидко кинути палити взагалі, ну а з іншого - її ще мала популярність і невідомість, ймовірність виникнення нової залежності.

Мінуси

Однак нині і медики, і покупці солідарні в одному - електронні імітатори куріння завдають значно менше шкоди, ніж звичайні сигарети. Тож, якщо Вам складно відмовити собі в задоволенні викурити сигарету-другу, то краще обрати її безпечніший аналог - електронну сигарету.