Героїн- Симптоми, Наслідки та Лікування Залежності
Героїн вважається наркотиком для маргіналів, але за статистикою в Росії живуть щонайменше півтора мільйона героїнщиків. Це означає, що їх можна бачити їх у метро і на вулиці щодня, але не помічати, тому що багато хто з них нічим не вирізняється зовні і вміє приховувати свою залежність. Про те, що таке героїн, які небезпеки він несе і як від нього вилікуватися, читайте нижче.
Що таке героїн - опис
Наркотичні речовини, що виробляють з опію, називають опіатами. Вони розслаблююче впливають на нервову систему, а також притупляють відчуття болю. Один з таких продуктів, отриманих з опію-сирцю, - героїн. Цікавим є той факт, що ця хімічна речовина синтезується з відходів морфіну, а той, відповідно, з молочного соку опійного маку.
Героїн - нелегальна наркотична речовина, що спричиняє найсильнішу наркозалежність, однак, незважаючи на це, його вживають мільйони жителів різних країн. На жаль, багато хто з них просто не може відмовитися від щоденного прийому героїну, знаючи про те, що ломка буде жахливою. Ін’єкції героїну небезпечні ще й тим, що є ризик зараження ВІЛ-інфекцією, гепатитом, сепсисом або іншими інфекційними захворюваннями.
Коротка історія
Героїн, або ж діацетиломорфін, напівсинтетичний опіат, виготовлений із морфіну, що зі свого боку походить від опіуму - сушеного молочка опіумного маку. Уперше героїн синтезував 1874 року британський хімік Альдер Райт. Речовина (від 4 до 8 разів концентрованіша за морфін) набула популярності лише за 20 років, коли її ре-синтезував Фелікс Хоффман, хімік, який працював на німецьку компанію Байєр.
Речовина тоді була названа “Героїн”, від німецького “heroisch” - героїчний - через ефект, який він чинив на споживача. У 1898, цей наркотик почали продавати як легальний препарат для придушення кашлю, і він був вельми рекомендований лікарями, які були впевнені, що за його допомогою можна боротися із залежністю від кодеїну і морфіну. Так писав Гайнрік Дресер, голова фармакологічної лабораторії Байєр, у Бостонському Медичному і Хірургічному Журналі 1900 року: “У нього (героїну) є безліч переваг перед морфіном. Він не має гіпнотичного ефекту, не викликає звикання”.
Проте, це було величезне неправильне розуміння сили і впливу цього наркотику. Компанія Байєр припинила виробництво героїну 1913 року, і ставлення до препарату стало швидко змінюватися, а уряди в усьому світі почали забороняти легальний продаж опіатів. Ці зусилля були закріплені підписанням 1912 року Міжнародної Опіумної Конвенції.
Зовнішній вигляд
Який вигляд має героїн? Чиста форма героїну - біла порошкоподібна речовина. Однак цей наркотик може мати також сірувато-рожеве або коричневе забарвлення. Іноді порошок буває і чорним. Усе залежить від того, наскільки чистий наркотик і які інгредієнти (кофеїн, цукор тощо) були додані в чистий героїн.
Вуличні торговці (дрібні наркодилери, або мовою наркозалежних - “бариги”) героїн часто розбавляють (“бадяжать”) отруйними речовинами, зокрема стрихніном. Такі домішки здебільшого героїном не абсорбуються, тож проникаючи в кровоносні судини, засмічують їх. Це призводить до руйнування внутрішніх органів людини. У наркоманів, які купують героїн на вулиці, можливий ризик передозування, оскільки в кожному пакетику концентрація наркотику може бути різною. До речі, вуличний героїн називають по-різному: гарік, перець, ейч, білий, гера тощо.
Про те, чим відрізняється героїн від кокаїну, ви можете прочитати в цій статті.
Вплив
У людини, яка вживає героїн, звужені зіниці і пильний погляд, обвислі повіки, уповільнений пульс і низький кров’яний тиск. Найчастіше їм важко стояти на ногах, і вони можуть впасти, у них постійно погане самопочуття і тяжкість на серці. Дихання також уповільнене. Мова плутана, чутливість до болю знижується, виникають складнощі у спілкуванні з іншими людьми, байдужість і постійна сонливість. Спочатку виникає відчуття тепла в животі, глибоке відчуття щастя, зменшується чутливість до болю, погіршуються сприйняття простору і часу, а рухи сповільнюються.
Основні ефекти героїну:
- засклений погляд
- важко стояти на ногах, і є ризик упасти
- низький артеріальний тиск
- байдужість
- сонливість
- спокійний і гарний настрій
- ризик втрати свідомості
- зниження чутливості до болю
- втрата апетиту
- розлади мовлення
Синдром відміни
Що відбувається, якщо перестати тиснути на кнопку опіодних рецепторів? Система отримуватиме всі сигнали про біль, навіть найслабші, навіть ті, які у звичайному стані були заглушені мінімальним рівнем ендорфінів (ах так, організм їх більше не виробляє). Починається ломка: все тіло пече і болить, частішає серцебиття, кидає то в жар, то в холод. Нудить, проносить, паморочиться голова. Аспірин, якщо що, не допомагає. Цей біль можна зупинити тільки ендорфінами, і тепер вони можуть надходити тільки ззовні. Так виглядає залежність.
Крім болю, синдром відміни супроводжується абсолютною відсутністю позитивних емоцій, найбезнадійнішою депресією, яку тільки можна уявити. Це абсолютна темрява, і її можна зупинити тільки новою дозою. Дістати нову дозу - це більше не питання задоволення, це питання виживання. Тому досить швидко до опіодної залежності додаються всі інші соціальні наслідки
Симптоми
Залежні намагаються підібрати дозу речовини так, щоб у підсумку отримати відчуття ейфорії без інших негативних ефектів. Залежно від стажу наркомана, який вживає героїн, ознаки вживання героїну можуть бути різними. Проте, є одна загальна характерна риса поведінки - загальмованість. Людина, що перебуває в героїновому сп’янінні, може “засинати на ходу”, повільно відповідати на запитання і реагувати на те, що відбувається.
Можна назвати й інші фізичні ознаки сп’яніння:
- Відразу ж після прийому препарату обличчя людини червоніє. Особливо ці симптоми вживання героїну помітні на повіках.
- Зміна поведінки. Це може бути ейфорія і позитивний настрій або ж апатія і відчуженість.
- Знижений тонус лицьових м’язів. Міміка стає мізерною, обличчя нічого не виражає, ніби обвисає.
- Сильна спрага, сухість у роті. Наркомани багато п’ють дрібними ковтками, щоб не спровокувати блювоту. У куточках рота в цьому випадку з’являються білі сліди від згущеної слини.
- Звужені зіниці. Очі людини під героїном не реагують на зміну освітлення. Зіниці звужуються до розміру маленьких точок і залишаються в такому стані до 20 годин. Залежні намагаються приховати ефект, закапуючи Нафтизин або Бекарбон. Але зіниці, які повернулися до стандартного стану, продовжують не реагувати на яскраве світло.
- Свербіж. Цей прояв особливо характерний для наркоманів-початківців (стаж 1-1,5 року). Це явище пояснюється впливом опіату на відділи головного мозку, подразненням нервових закінчень.
- Зниження апетиту. У деяких випадках наркоман охоче їсть солодощі. Зниження кількості їжі згодом веде до проблем зі шлунково-кишковим трактом.
- Хрипкий голос. Опіати починають руйнувати голосові зв’язки, що веде до зміни тембру.
- Сліди від уколів. Винахідливі наркомани вже давно навчилися приховувати сліди від ін’єкцій. Залежні колються в місця, приховані від сторонніх очей, - підколінні або пахвові вени, у пах. Деякі можуть поставити укол навіть у під’язикову вену. Проте за тривалого використання одного й того самого способу з’являються незагойні рани, так звані “колодязі”. Постраждалі місця гниють і запалюються.
Наслідки
Наслідки короткострокового вживання наркотику страшні, але цілком виліковні. Набагато гірше, коли людина є хронічним наркоманом і постійно зловживає героїном. У такому разі вона потрапляє до групи ризику і схильна до серйозних вірусних і бактеріальних інфекцій. Багато з них призводять до летального результату, оскільки вважаються невиліковними в даний час.
Крім того, хронічне вживання шкідливої речовини загрожує й іншими неприємними явищами. Наприклад, залежна людина може виявити:
- Шрами і виразки, що кровоточать, які довго не загоюються.
- Абцеси, що вражають великі ділянки шкіри.
- Відмирання клітин головного мозку внаслідок поганого забезпечення киснем, недоумство.
- Втрата імунітету і у зв’язку з цим серйозні ускладнення звичайних захворювань.
Лікування залежності від героїну
Виявивши ознаки вживання героїну, потрібно негайно звернутися до фахівців. Якщо лікування проводиться одразу після передозування, то потрібна ультрашвидка опіоїдна детоксикація. Екстрена процедура виконується за участю анестезіолога і займає 4-6 годин.
Далі важливо зняти абстинентний синдром. Медикаментозне лікування спрямоване на зняття болю від відмови від препарату, нормалізацію сну. У деяких випадках дезінтоксикація організму комбінується з відновленням балансу нейромедіаторів і гормонів. Метою такого лікування є досягнення біохімічного стану організму аналогічного тому, що був до початку прийому героїну.
Замісна терапія спрямована на заміну героїну іншим, менш руйнівним препаратом. Така терапія займає тривалий час, кількість речовини, що вводиться, знижується поступово. Метаболічні процеси в організмі плавно повертаються в норму. Наприклад, метадонова замісна терапія показує непогані результати, але й має свої мінуси.
Важливим напрямком роботи із залежними є психологічна допомога. Під час такої терапії пацієнту прищеплюється думка, що отримувати задоволення від життя можна і без вживання наркотиків, формується стійка неприязнь до препарату. Без цього етапу лікування не дасть довготривалих результатів.
Значним чинником є і соціальна реабілітація. Підтримка близьких, групова робота допоможуть залежному не почуватися самотнім. Реабілітація найефективніша під час зміни оточення пацієнта (переїзд в інше місто, зміна кола спілкування тощо).
Проте весь комплекс заходів не гарантує повної відмови від прийому наркотиків у майбутньому. Рецидиви нерідкі при лікуванні опіоїдної залежності. Для успішного відновлення важлива зацікавленість самого пацієнта, позитивний настрій.
З огляду на зростання наркоманії серед підлітків, важливо вести превентивну роботу з дітьми. Кожні батьки зобов’язані подавати позитивний приклад дитині, налагодити довірчі відносини, навчити її бути відповідальною за свої вчинки.