Чи шкідливий Кальян – Плюси та Мінуси

Все про те, чи шкідливий кальян, а також які у нього є плюси та мінуси. Вплив кальяну на організм людини - цнс, легені, серце та зір

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Чи шкідливий Кальян – Плюси та Мінуси

Кальян-нешкідлива розвага?

Про шкоду куріння цигарок знають усі, але ось про те, чи шкідливий кальян, досі точаться жваві суперечки. Реклама цього модного виду куріння запевняє, що це зовсім нешкідливо, але фахівці дотримуються іншої думки. Куріння кальяну шкодить здоров’ю людини, причому досить сильно. Чим же саме небезпечне куріння кальяну і як воно впливає на роботу різних систем нашого організму - читайте далі.

Що ж таке кальян

Кальян - це посудина для куріння, що дає змогу охолоджувати і зволожувати вдихуваний дим. Кальян заправляють водою, вином або іншою рідиною для фільтрації диму й отримання смаку. У посудину з водою занурена трубка, якою дим надходить під воду і виходить через іншу трубку вище рівня води, а потім надходить до легень курця. Кальян винайшли в Індії, і він швидко поширився серед мусульман, у Європі з приходом моди на східну екзотику він так само став популярним серед курців.

І так нам стало зрозуміло, що пристрій кальяну не надто й складний, має навіть фільтр, який виконує вода. Кальян багато курців сприймають, як практично нешкідливу штуку і він користується величезним інтересом серед молоді.

Суперечки про те, що шкідливіше - кальян чи сигарети, не вщухають ніколи. Ті, хто віддає перевагу класиці, розповідають страшилки про те, що за годину “спілкування” з кальяном легені поглинають диму, як від сотні сигарет. А опоненти парирують, що вдихають не дим, а пару, а вона фільтрується через воду, в якій залишається більшість шкідливих домішок. До того ж у кальяні тютюн радше “смажиться”, а не взаємодіє з іскрою, а отже, не виділяється шкідливий продукт горіння. Але навіть майстри кальяну визнають: такий вид куріння, хоч і менший, ніж цигарки, але все ж шкідливий для здоров’я.

Головна небезпека цього хобі - в тому, що кальян асоціюється з приємними зустрічами з друзями і спілкуванням. Похід до кальянної сприймають як свято, а не щось небезпечне. “Сегодня” розібралася, як впливає на здоров’я кальян і що потрібно робити, щоб зменшити шкоду.

Плюси кальяну

Також хотілося б відзначити безперечні плюси кальяну, підкріплені хімічними дослідженнями.

  1. Фільтрування диму через воду в кальяні скорочує вміст: нікотину, до 90 % фенолів, до 50 % дрібних твердих частинок, бензопірену, ароматичних вуглеводнів поліциклікену. Відзначається скорочення канцерогенного потенціалу диму, який перетнув воду, порівняно з тим, який не пройшов такої фільтрації
  2. Проходячи через воду, дим очищається від акролеїну та ацетальдегіду, речовин, шкідливих для альвеолярних макрофагів, головних клітин захисту легенів і важливих елементів імунної системи людини.
  3. Під час паління тютюн не стикається з відкритим вогнем, а значить не горить, а всихає під впливом температури, і саме тому в кальянному димі не містяться шкідливі канцерогени, що утворюються як продукт горіння.
  4. У кальянному тютюні немає паперу, як у сигаретах, який згораючи, приносить в організм досить багато шкідливих речовин.
  5. Ну і, звичайно, аромат під час куріння кальяну набагато приємніший за сигаретний дим.

Мінуси кальяну

Небезпечний вплив кальяну на організм підтверджують і такі моменти:

  • відсутність гігієни. Куріння кальяну - це традиційно колективний процес. Мало хто використовує індивідуальні мундштуки, просто передаючи трубку по колу. Але й вони на 100% не гарантують захист: під час втягування диму частина слини може потрапити всередину трубки, а на наступному вдиху опинитися в чиємусь роті. Таким чином можна заразитися герпесом, гепатитом B, туберкульозом, сифілісом;
  • викликає залежність . Залежність від кальяну також існує, хоча про неї і мало хто чув. Адже в кальянних сумішах також присутній нікотин. Дослідження ВООЗ підтверджують, що куріння кальяну здатне підштовхнути людину почати палити цигарки, навіть якщо до цього в неї не було такої звички;
  • провокує хвороби. Токсичні речовини в димі можуть спричинити рак легенів та інші онкологічні захворювання, серцево-судинні та респіраторні хвороби;
  • шкодить пасивним курцям. Люди, які перебувають в одному приміщенні з людьми, які курять кальян, також шкодять своєму здоров’ю - вони вдихають тютюновий дим і продукти згоряння;
  • небезпечна помилка. Чи шкідливий кальян на молоці так само, як і на воді? Абсолютно точно, але ще небезпечніше - на алкоголі.

##

Шкода кальяну для здоров’я

У кальяні тютюн не горить, як у сигаретах, а виділяє пар від просочення тютюну. Курець позбавлений більшої частини шкідливих речовин, що утворюються в процесі горіння. Наприклад, у сигаретах їх понад 4000. Однак, не можна назвати це нешкідливою розвагою.

Вплив на серце

Чи шкідливий кальян для серця? Шкода кальяну на серцево-судинну систему організму людини при палінні кальяну виражена меншою мірою, ніж при традиційному тютюнопалінні.

Наслідки проявляються значно пізніше. Однак потім проявляється стенокардія, підвищений артеріальний тиск. Порушується активність кровоносних судин і підвищується ризик виникнення ішемічної хвороби серця.

###

Вплив на легені

Проходження диму по трубках кальяну і крізь рідкий наповнювач не очищає його в повному обсязі. Відсоток вмісту нікотину, смоли та шкідливих речовин у димі кальяну перевищує 50%. Такої концентрації достатньо для зниження фільтрувального призначення миготливого епітелію. Також дим кальяну, який значно холодніший за дим звичайної сигарети, подразнює бронхіальні стінки. Цей факт сприяє формуванню хронічного бронхіту. А це захворювання може призвести до розвитку злоякісних пухлин у легенях або емфіземи легень.

Вплив на зір

Дим кальяну негативно впливає на оболонку очей і сприяє прогресу патологічних недуг оболонки: увеїт, синдром сухого ока. Однак, щоб спровокувати такі захворювання, палити треба досить часто і таким чином, щоб дим потрапляв на обличчя.

Вплив на ЦНС

Головний негативний момент, який виникає під час куріння кальяну - це звикання. Залежність на психологічному рівні виникає швидше, ніж від куріння сигарет.

Для її виникнення достатньо лише кілька разів вдатися до цього розслаблюючого заняття. Хоч вміст чадного газу незначний, у закритому просторі концентрація буде достатньою для того, щоб спровокувати отруєння. Впливаючи на ЦНС, чадний газ спровокує болі в голові та зменшення енергійності людини.

Кальяни без нікотину

Навіть якщо в суміші для кальяну немає нікотину, в ній є дим. А якщо не дим, то пар, як в електронних сигаретах, у якому є гліцерин або пропіленгліколь. Коротенько ситуація така: досліджень на тему чи шкідливий кальян ще мало, але вже зрозуміло, що таке куріння небезпечне.

Що це все означає для нас? Якщо палити кальян на постійній основі й думати про здоров’я, треба зав’язувати або хоча б палити рідше й менше. А якщо на вечірці доводиться обирати між цигаркою або кальяном за компанію, то краще вибрати танцпол.

Мінімізація шкоди

Підбиваючи підсумок, фраза “палити - здоров’ю шкодити” залишається справедливою не тільки для сигарет, а й для кальяну. Але, як відомо, якщо не можна, але дуже хочеться, то можна. Побалуватися кальянчиком разок-другий навряд чи виявиться шкідливішим за святкове корпоративне пияцтво, якщо вас не надто турбує питання, чи шкідливий кальян.

Але в цьому випадку медики благають принаймні дотримуватися необхідних запобіжних заходів:

  • Використовуйте для кальяну тільки спеціальний тютюн і суміші. Можна складати складні “букети” і самим, але тільки проконсультувавшись зі знавцями.
  • Вчасно промивайте трубки, шланг і колбу. Якщо приємним димом з Вашого кальяну насолоджуються одразу кілька людей, не лінуйтеся міняти мундштуки.
  • Не наливайте в колбу жодних спиртних напоїв, окрім вина, щоб не посилити й без того шкідливий вплив кальяну і не сп’яніти до найсвинськішого стану. А ось додати в посудину молоко або гранатовий сік - наймиліша справа. Особливо естетствующие товариші можуть накидати в посудину вишні або виноградини і милуватися їх мірним плаванням. Для посилення запаху можна крапнути рожевої олії.
  • Не запивайте кальян міцними напоями, краще віддати перевагу різним видам чаю, настоїв і лимонадів.