Легені курця – Вплив та Наслідки

Легені курця – склад сигаретного диму, механізм впливу та основні наслідки від куріння для організму людини

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Легені курця – Вплив та Наслідки

Легені курця – пропалювання Життя

Сьогодні в багатьох країнах світу дуже серйозно стоїть питання куріння. Сотні мільйонів людей у всьому світі труять себе отрутою, не до кінця усвідомлюючи, що ж вони роблять. А вони просто пропалюють своє життя. Так, воно прогорить не так швидко, як сигарета. Але досить поглянути на легені курця і здорової людини, щоб усвідомити наскільки згубною звичкою є куріння.

Куріння та органи дихання

Органи дихання - приймають на себе найперший удар від тютюнових отрут. Щільні частинки сажі і той “букет”, який входить до складу продуктів тютюнового диму, подразнюють слизову оболонку гортані, трахеї, бронхів, найдрібніших бронхіол і легеневих пухирців - альвеол. У результаті впливу розвивається хронічне запалення дихальних шляхів. Курці часто страждають на бронхіт, їх постійно мучить кашель, що особливо посилюється до ранку.

Куріння та органи дихання

Кашель супроводжується рясним відхаркуванням брудно-сірого мокротиння. Постійне подразнення голосових зв’язок, яке часто трапляється в курців, робить його голос грубим, хрипким, неприємним. Що зі свого боку може стати перепоною для професійної діяльності, наприклад (співака, педагога).

За один рік через легені курця проходить близько 800 г тютюнового дьогтю. Тому, легені курця стають темнішими, ніж легені людини, яка не курила. Постійний болісний кашель спричиняє зниження еластичності легеневої тканини, спричиняє розтягнення альвеол і розвиток емфіземи легень. Вчені довели, що у людей, які палять, функції легень стають менш повноцінними в усіх відношеннях. Значно знижується опірність легень до інфекційних захворювань.

Лікарі встановили прямий зв’язок між курінням і туберкульозом. У людей, які палять, туберкульоз зустрічається вдвічі частіше, ніж у тих, хто не палить. Куріння - одна з перших причин захворювання на рак легенів. Статистика річ уперта, а вона свідчить, що у людей, які палять, вірогідність захворіти на рак легенів у 10 разів вища, ніж у тих, хто не палить. Дослідження, проведені в США і Європі, показали, що ризик захворювання на рак легенів зростає прямо пропорційно кількості викурених сигарет. Можливість захворіти особливо збільшується у тих, хто звик використовувати недокурені сигарети і робить більш глибокі затяжки димом.

Склад сигаретного диму

Усю правду про шкоду куріння переконливо демонструє той факт, що до складу тютюнового диму входить 3000 різних хімічних сполук. У 20 сигаретах (середня добова норма курця) міститься 130 мг нікотину.

Склад сигаретного диму

Крім цього, до нього входять сотні отрут, зокрема:

  • нікотин, що вражає нервову систему, органи дихання, чуття, травлення, кровоносну систему. Належить до отрут, що викликають спочатку звикання, а потім хворобливий потяг - токсикоманію;
  • синильна кислота і миш’як, що спричиняють загальне отруєння організму;
  • стирол, який спричиняє ураження органів чуття;
  • чадний газ, що спричиняє порушення дихання і хвороби серця і має властивість зв’язувати дихальний пігмент крові - гемоглобін;
  • нервово-серцеві отрути, що призводять до нервово-психічних захворювань, хвороб крові та серця;
  • радіоактивний полоній, що викликає ракові захворювання, хвороби крові та органів дихання;
  • канцерогенні смоли, що призводять до ракових захворювань і хвороб органів дихання.

Проходячи через дихальні шляхи, тютюновий дим спричиняє подразнення і запалення слизової оболонки, а згодом - усіх відділів бронхолегеневої системи, вражаючи легені курця.

За один рік через дихальні шляхи курця проходить 81 кг тютюнового дьогтю, частина якого осідає в легенях.

Механізм впливу

Як показують дослідження лікарів, для легень наслідки куріння - найтяжчі. Дим надходить у трахею і ділиться на 2 головні бронхи, потрапляє в бронхіоли, і врешті-решт проникає в найголовнішу структуру легень людини - в дихальні мішечки або ацинуси. Дихальні шляхи людини - трахея, бронхи, бронхіоли - вкриті ніжним миготливим епітелієм, що мерехтить проти струму повітря. Саме тут і осідають найдрібніші частинки повітря та диму, і легені самоочищаються.

Механізм впливу

Якщо в повітрі є домішки - вони осідають на миготливому епітелії і разом із мокротою видаляються з дихальних шляхів. На епітелії накопичуються всі шкідливі речовини, що містяться в диму. Під час паління з кожною новою затяжкою їх стає все більше.

У результаті миготливий епітелій не може впоратися зі смолою, що осіла на ньому, і підключаються інші захисні системи організму - кашель. Кашель повторюватиметься доти, доки не очистить дихальні шляхи від бруду. Саме через це курця можна впізнати за постійним кашлем - його організм намагається позбутися смоли та інших шкідливих речовин.

Усі речовини, що містяться в диму, осідають у бронхах, але миготливий епітелій і кашель не можуть вичистити їх до кінця. У результаті ці шкідливі речовини подразнюють клітини бронхів, бронхіол та альвеол і починається запалення.

Що більше людина курить, то менше в організму залишається сил на самозахист. Тут-то і починаються основні проблеми та хвороби, такі як хронічний бронхіт, емфізема, напади астми, схильність до респіраторних захворювань та їх тривалого перебігу, у 6 разів підвищується ризик розвитку раку.

Основні ризики куріння

Куріння тютюну - основний фактор ризику захворювань органів дихання: хронічного бронхіту, хронічної обструктивної хвороби легень, пневмонії, раку легень. Хронічна природа цих захворювань означає, що ті, у кого вони розвинулися, можуть жити багато років, але з певним ступенем дискомфорту і втратою працездатності. У гіршому варіанті, люди, які страждають на ці захворювання, можуть опинитися залежними від систем підтримки життя, наприклад, постійного лікування киснем.

Емфізема

Емфізема означає патологію альвеол, коли тканина навколо альвеол змінюється, вони стають розширеними і на рентгенівському знімку виглядають як отвори в легенях (що нагадує швейцарський сир). Головний симптом - задишка. Буває кашель, але менш виражений, ніж за хронічного бронхіту. Грудна клітка стає бочкоподібною.

Хронічний бронхіт

Хронічний бронхіт у курців реєструється в 5-7 разів частіше, ніж у некурців. Хронічний бронхіт проявляється кашлем із мокротою. В одних хворих кашель із мокротинням - єдиний симптом, в інших бувають скарги на утруднене дихання або задишку. Повітря, яким ми дихаємо, має бути очищене, перш ніж воно потрапить у нижню частину легень.

Цю функцію виконує слиз, клейка рідина, яка міститься в носі та верхніх дихальних шляхах. Слиз захоплює бруд і бактерії, тоді як крихітні волоски-війки відводять слиз із легень до носової порожнини та горла. Смола ж, осідаючи в легенях, подразнює дихальні шляхи, виділення слизу збільшується, і вії вже не справляються зі своїм завданням, тож слиз, бруд і бактерії залишаються в легенях.

ХОХЛ

ХОХЛ - це хронічна обструктивна хвороба легень, для якої характерне прогресуюче звуження і деструкція бронхіального дерева і легеневих альвеол. Основною причиною ХОЗЛ є куріння. Завзяті курці мають у 30 разів вищий ризик розвитку ХОЗЛ порівняно з тими, хто не палить. ХОЗЛ розвивається повільно, протягом 10-15 років. Той, хто рано почав палити, ризикує тяжко захворіти в найпродуктивнішому віці - у 30-40 років.

Першим проявом хвороби, яка довго протікає приховано, слугує хронічний кашель, який ще називають кашлем курця. Поступово наростає задишка, будь-яке зусилля - підйом сходами, легка пробіжка - викликає утруднення дихання. Ще пізніше людина починає задихатися навіть під час одягання, миття тощо. Для формування яскраво вираженої ХОЗЛ зазвичай буває необхідно від 20 до 40 років. Приблизно 90% смертей від ХОЗЛ відносяться на рахунок куріння.

Ризик раку

У 85% випадків раку легені, що виникають за рік, можна виявити зв’язок із курінням. У тих, хто викурює дві або більше пачок цигарок на день протягом 20 років, ризик раку легенів підвищений на 60-70% порівняно з людьми, які не палять. Ризик раку легенів зростає пропорційно кількості сигарет, викурених за день. Річ у тім, що чим довше людина палить, чим більша кількість вдихуваного диму, вищий вміст смол і нікотину в сигаретах, тим ризик вищий.

Порада для курців

Введення в раціон моркви має позитивний вплив на легені курця. Дослідники довели, що зменшити негативний вплив куріння на легені можна за допомогою введення в раціон курця моркви.

Під час впливу тютюну в легенях утворюються вільні радикали. Морква багата на вітаміни Е і бета-каротин, які протидіють вільним радикалам. Утім, така ж користь від моркви буде і для людей, які не курять, оскільки забруднювальні речовини в повітрі також призводять до утворення вільних радикалів, а легені курця отримують при цьому подвоєне навантаження.

Однак не варто забувати, що від раку та серцево-судинних захворювань морква курця не захистить.