Реабілітаційний центр для наркоманів – що це і як працює

Реабілітаційний центр для наркозалежних – що являє собою, які методи лікування пропонує і які етапи терапії існують

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Реабілітаційний центр для наркоманів – що це і як працює

Реабілітаційний центр – це працює?

Ефективність лікування наркозалежних висока тільки в тих випадках, коли зачіпаються не тільки фізіологічні та психологічні, а й соціально-духовні аспекти. Одужання може вважатися повним, якщо хворий зміг повернутися до нормального життя незалежно від постійної і соціальної загрози зриву. У зв’язку з цим не можна недооцінювати важливість такого місця, як реабілітаційний центр.

Проблема наркоманії

Одне з найстрашніших захворювань, яке міцно “впровадило” в життя людини ХХ століття - це залежність від наркотиків. Наркоманія розвивається стрімко - іноді достатньо одноразового вживання наркотику для того, щоб людина пристрастилася до смертельної звички. Наркоман повністю втрачає контроль над своєю поведінкою, він стає некерованим, агресивним, і протягом короткого часу відбувається стрімка деградація. При цьому робота, захоплення, родинні зв’язки та відповідальність перед суспільством стають для наркомана другорядними, у системі його життєвих цінностей на перше місце виходить пошук і вживання наркотику.

На жаль, наркоманія стрімко молодшає, з’являються нові види наркотиків - дешевші, простіші у виготовленні, але при цьому такі, що швидко вбивають. Приміром, дешевий наркотик крокодил, інгредієнти для виготовлення якого можна купити в аптеці та знайти в будь-якому домі, за лічені місяці призводить до смерті наркомана, а справжня напасть сучасного суспільства - курильні суміші, або так звані спайси - вже після першого вживання призводять до таких психіатричних патологій, як психози, шизофренія, біполярний розлад.

Проблема наркоманії

Наркотики загрожують здоров’ю не лише тих, хто їх вживає, а й їхнім рідним та близьким, адже наркомани найчастіше не дотримуються правил і норм гігієни та дезінфекції, тому вони є першими в групі ризику таких захворювань, як СНІД, гепатит, венеричні захворювання.

Для того щоб упоратися з наркозалежністю, потрібне комплексне лікування наркоманії. Першим кроком на шляху до одужання є бажання позбутися пристрасті до наркотиків. Усвідомлюючи свою проблему і бажаючи її викорінити за допомогою фахівців реабілітаційного центру, наркозалежний має величезні шанси на одужання.

Реабілітаційний центр

Наркоманію було визнано найважчою хворобою цього століття. Залежність від наркотичних речовин є не звичайною шкідливою звичкою, а справжньою хворобою, яку необхідно лікувати в спеціальних клініках.

Реабілітаційний центр

Як правило, лікування наркоманії здійснюється в кілька етапів, з якими ми зараз ознайомимося детальніше.

  1. Детоксикація. На цьому етапі усувається абстинентний синдром, простіше кажучи - ломка, через яку пацієнт відчуває сильний фізичний і психічний розлад, викликаний відсутністю наркотику в організмі. Позбувшись цього синдрому, людина припиняє бути фізично залежною від наркотичних речовин. Як правило, наркологічна клініка проводить детоксикацію протягом 1-2 тижнів, проте не намагайтеся самостійно позбутися ломки, тому що без цілодобового спостереження кваліфікованих фахівців велика ймовірність рецидиву.
  2. Психологічна реабілітація. Нині найефективнішим і найпопулярнішим методом, який був визнаний експертами в усіх країнах, є програма 12 кроків. Більше половини спеціалізованих медустанов користуються цією програмою для лікування своїх пацієнтів від наркотичної залежності. Друга стадія може проводитися в стаціонарній або амбулаторній формі чи в реабілітаційній клініці. Безумовно, для отримання максимально швидкого та ефективного результату слід скористатися першою формою.

Реабілітація

Щоб процес відновлення проходив успішно, потрібно провести попередню детоксикацію організму хворого і побороти абстинентний синдром. Таким чином пацієнт очищається від наркотичних речовин і продуктів їхнього розпаду.

Реабілітація

Після цього можна приступати до класичних методів відновлення життєвих сил - комплексу фізіотерапії та психологічної реабілітації. Він включає використання:

  • вітамінних препаратів,
  • коригування раціону харчування,
  • помірне фізичне навантаження,
  • масажі
  • та інші методики залучення залежного до соціальної активності

У разі опіатної залежності для збільшення терміну ремісії використовують наркоблокатори. Вони не пропускають наркотичні речовини до рецепторів, внаслідок чого хворий не отримує бажаної реакції організму. Однак і тут потрібна кваліфікована психологічна допомога, без якої реабілітувати наркозалежного практично неможливо.

Стаціонарна терапія

Заходи з детоксикації повинні проводитися в стаціонарі, деякі з них мають протипоказання і є стресовими для організму. На детоксикацію зазвичай іде від п’яти до десяти днів, після чого людина може полегшено встати з ліжка та вийти на вулицю, проте тяга до наркотичних речовин залишається. Саме тому потрібен реабілітаційний період, який у середньому триває близько трьох місяців і проходить він у місці, що називається “реабілітаційний центр”.

Ксенонотерапія

Ксенонотерапія

Ксенон використовується в стаціонарі з метою купірування гострих абстинентних станів у наркоманів. Ксенонові інгаляції повністю нешкідливі для організму і допомагають відновити функції головного мозку, налагодити здоровий сон, знизити депресивні прояви, зняти гострі напади тривоги і паніки. Курс зазвичай складається з п’яти сеансів. У проміжку між сеансами хворий почувається краще, полегшується робота психолога із закріплення мотивації до одужання. Протипоказань до процедури немає.

Плазмаферез

У процесі плазмаферезу кров хворого виводиться за межі організму, розділяється на кров’яні тільця і плазму, після чого кров’яні тільця повертаються назад в організм, а плазма з накопиченими токсинами знищується. Нестачу рідини в організмі заповнюють спеціальними стерильними розчинами. Це складно переноситься організмом разова процедура, яку можна порівняти за рівнем стресу з хірургічним втручанням, вона показана наркоманам у низці випадків, які визначає лікар. Плазмаферез не може застосовуватися при діагностованих захворюваннях серцево-судинної системи.

Електросон

Електросон

Впливаючи на мозок хворого постійними імпульсами електричного струму, можна занурити його в так званий електросон - особливий психофізичний стан, що сприяє нормалізації роботи всіх систем організму. Під впливом електросну відновлюється обмін речовин, поліпшується функціональний стан нервової системи, прискорюється виведення токсинів.

Спеціальні програми

Програма реабілітації наркоманів - це план комплексних заходів щодо повернення хворого до нормального життя. Існують кілька відомих у світі моделей соціальної реабілітації наркозалежних, які зазвичай дають чудові результати.

Спеціальні програми

Терапевтичні спільноти

Реабілітація наркозалежних проходить ефективніше під час поміщення їх у реабілітаційний центр, де хворі з діагнозом наркозалежності спільно готуються до життя без наркотиків у зовнішньому світі. Життя в такому співтоваристві, підпорядковане загальним розпорядком, і рухоме загальними морально-етичними цінностями, запускає неусвідомлений процес адаптивного пристосування. Старі цінності трансформуються і набувають здорового відтінку. Терапевтичним співтовариством формуються чіткі норми і стандарти, в яких немає місця наркотикам. Це модель соціуму, на якій хворий може відновити і відпрацювати втрачені навички, спертися у вирішенні своїх проблем.

12 кроків

Колись це була програма, створена в США ще в 1930-ті роки, яка швидко поширилася в інших країнах. У Росії її успішно застосовують понад двадцять років. 12 кроків зараз - це більшою мірою ідеологія, на якій побудовані інші програми, послідовний шлях від визнання нездатності людини самостійно впоратися з наркозалежністю до прийняття допомоги й усвідомленого початку змін у житті. За програмами з ідеологією 12 кроків лікуються десятки мільйонів людей у всьому світі.

Міннесотська модель

Цей варіант реабілітації був розроблений на рубежі 40-50-х рр. минулого століття шляхом переосмислення і доповнення ідеології 12 кроків. Це системний підхід до одужання наркозалежного, що передбачає активну участь близьких і рідних хворого, а також психологів - фахівців з хімічних залежностей. Хімічна залежність у Міннесотській моделі розглядається як невиліковне захворювання, яке має властивість трансформуватися, затухаючи або спалахуючи, а також переходячи з одних речовин на інші.

Тривалість курсу лікування

У середньому на лікування наркоманії йде від 6 до 12 місяців. Позбавлення від хімічної залежності - це тільки 10% лікування. Решта часу присвячується реабілітації та соціальній адаптації. Таким чином, медикаментозна терапія в стаціонарі займе від двох з половиною тижнів до місяця. Далі все залежить від стану хворого. У важких випадках рекомендується проводити реабілітаційний період у спеціалізованих центрах.

Незважаючи на активні заходи щодо запобігання наркоманії в нашій країні, проблема ця залишається досить гострою. Її посилює низька інформованість про розпізнавання і методи лікування наркозалежності. Проте сучасна медицина має в своєму розпорядженні всі необхідні засоби для повернення наркозалежних до нормального життя, у чому дуже важливу роль відіграє реабілітаційний центр.