Синтетичні наркотики – що це таке і чим вони шкідливі

Синтетичні наркотики – визначення, статистика поширення та відмінні характеристики. Симптоми та наслідки вживання

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Синтетичні наркотики – що це таке і чим вони шкідливі

Обережно, синтетична Смерть!

Синтетичні наркотики - група наркотичних засобів і психотропних речовин, які можуть виготовлятися як у великих нарколабораторіях, так і в кублах на дому. Як вихідні компоненти (прекурсори) для виробництва синтетичних наркотиків застосовують речовини, що містять ефедрин, кодеїн, етаноламін тощо.

Синтетичні наркотики - опис

Синтетичні наркотики - це речовини, що викликають залежність, володіють наркотичною дією, які виробляють у лабораторіях із різних хімічних речовин. Від наркотиків, вироблених із рослинної сировини, їх відрізняє відносна дешевизна, часто сильніша дія і підвищена небезпека для здоров’я. Що призводить до цілої низки побічних явищ, передозувань, швидкого звикання і високого рівня смертності.

Частина з них належить до легальних препаратів, що випускаються на фабриках, які використовуються в хірургії для наркозу, а також під час лікування важких онкологічних хворих. Зберігання та застосування цих препаратів проводиться відповідно до інструкцій і певних нормативних документів, які передбачають їхній суворий контроль і облік використання.

Статистика

Одним з основних каналів поширення синтетичних наркотиків на сьогоднішній день є інтернет. На початок 2012 року в мережі діє близько десяти тисяч сайтів, що пропагують наркотики, а з урахуванням блогів і форумів кількість таких ресурсів може досягати сотень тисяч. Близько 40% таких ресурсів, за інформацією ДАК, знаходяться в російському сегменті інтернету.

За даними ФСКН, синтетичні наркотики все частіше заміщають “традиційні” - героїн, гашиш і марихуану. Так, у Москві в 2011 році вилучено в 14 разів більше “синтетики”, ніж у 2010 році. Основним постачальником наркотиків цього виду в Росію є Китай: третину від загальної кількості синтетичних наркотиків, які щорічно вилучаються в країні, становить “синтетика” китайського виробництва.

Майже щотижня на європейському ринку з’являється новий вид синтетичних наркотиків, тому що прекурсори, які використовуються для їх виготовлення, не є забороненими. Швидкість розробки нової формули наркотику не дає можливості оперативно забезпечити внесення до списку заборонених до обігу речовин як наркотику, так і його прекурсору.

За даними ФСКН, у світі щорічно з’являється від 30 до ста різновидів синтетичних наркотиків. Виробники наркотичного зілля, будучи фахівцями-хіміками, часто лише трохи змінюють структуру вже відомої психоактивної речовини й отримують нові “легальні” види наркотиків або психотропних речовин. У зв’язку з цим у ФСКН створено спеціальний підрозділ, що займається вивченням ситуації з появою нових видів наркотиків і внесенням їх до списку заборонених до вільного продажу на території Російської Федерації. У 2011 році цей список було доповнено 21 новим наркотичним засобом і двома прекурсорами.

Характеристики

У синтетичних наркотиків виділяють низку характеристик, властивих усім речовинам цього напряму:

  • Поширеність. Багато видів синтетичних наркотиків зустрічаються на молодіжних вечірках, у нічних клубах та інших розважальних закладах. Якщо у залежного немає можливості дістати “оригінальний” наркотик, то він знайде заміну серед інших хімічних препаратів.
  • Швидкість ефекту. Синтетика діє дуже швидко, особливо якщо в складі наркотику є речовина “ефедрин”, що збуджує ЦНС. Однак такі наркотики призводять до такого ж швидкого зносу організму, вони буквально вичавлюють з нього енергію.
  • Відсутність смаку і запаху дають змогу маскувати наркотики і переправляти їх в інші точки світу.
  • Накопичення в організмі. У випадку з більшістю синтетичних наркотиків одного вживання буває достатньо, щоб підсісти на них, а компоненти наркотиків повільно виводяться з організму або накопичуються баластом, руйнуючи клітини, тканини й органи людини, що врешті-решт призводить до летального результату.
  • Емоційне піднесення. Амфетаміни та емпатогени дають змогу повністю позбутися негативних емоцій, страхів, тривоги, боязкості, через що особа, яка вживає ці речовини, поводиться неадекватно і зухвало.
  • Галюцинації. Практично всі наркотики є галюциногенними, внаслідок чого часто трапляються нещасні випадки із суїцидальними діями. Так, масове вживання “спайсів” на початку 2000-х рр. призвело до колосальної кількості самогубств у нашій країні.

Симптоми

У впливу синтетичних наркотиків, як і в будь-яких інших психоактивних препаратів, що спричиняють зміни свідомості, є низка характерних ознак, за якими можна вирахувати залежного:

  • Зміна мови: нечіткість, невиразність мови, сповільненість, прискорення або підкреслена виразність, спілкування стає не адекватним: або загальмованим, або агресивним;
  • Зовнішній вигляд може нагадувати алкогольне сп’яніння, але запаху спиртного від людини не буде.
  • Зміна слиновиділення: осиплість голосу, сухість губ, сухість у роті або підвищене слиновиділення;
  • Відсутнє відчуття голоду;
  • Сильно розширені або сильно звужені зіниці, які не реагують на зміну освітлення;
  • Блиск очей;
  • Зміна кольору шкіри: висипання різного походження, довгий час не гояться прості подряпини, або ж навпаки - зайва блідість, сухість шкіри;
  • Порушення координації рухів: змінений почерк, похитування в положенні сидячи тулуба, нестійкість під час ходіння, плавність рухів або швидкість;
  • Зміна рухової активності: прагнення до спокою, розслабленість, млявість, знерухомленість або зайва рухова активність, непосидючість, надмірність рухів, підвищена жестикуляція;

Наслідки

Молодь часто починає вживати швидкість, спайси або солі “за компанію”, бачачи, як іншим стає від цього легко і весело. Не здогадуючись, до чого призведе вживання цих “нешкідливих” речовин, багато молодих людей безтурботно розважаються і поступово стають жертвами наркотиків нового покоління.

Ось кілька прикладів того, до яких змін призводять синтетичні наркотики:

  • Майже необоротне порушення сну. Навіть після повного припинення вживання наркотиків природний сон не повертається до людини довгі місяці і може відновитися тільки після проходження реабілітації.
  • Серйозне порушення уваги та пам’яті. Людина не може підтримувати розмову, не запам’ятовує того, що обговорювалося щойно, в деяких випадках втрачає здатність читати.
  • Людина перестає адекватно оцінювати ситуацію, починає всюди бачити загрозу, відчуває постійний страх, стає розгубленою, дратівливою. У неї повністю зникає самокритика, тобто вона вважає себе здатною піти від залежності. Якщо вчасно не зупинити залежність, то вживання може закінчитися смертю під поїздом або іншим способом звести рахунки з життям.

Підліток чи дорослий не починає вживати наркотики без причини. За прагненням постійно отримувати швидке “штучне” задоволення стоять якісь серйозні переживання, комплекси, страхи.

Коли бити на сполох

Потрібно бити на сполох, якщо у близької людини ви помітили ознаки прямого вживання наркотичних речовин:

  • Незрозумілі телефонні дзвінки;
  • Пропажі з дому одягу, книг, цінних речовин;
  • Постійна потреба в грошах;
  • Невідомі порошки і таблетки;
  • Наявність маленьких ложечок, капсул і бульбашок;
  • Наявність великої кількості фольги і паперу, згорнутого в трубочку;
  • Порізи та синці;
  • Сліди від уколів.

Під час прийому летких наркотичних речовин стан людини схожий на алкогольне сп’яніння. У людини галаслива поведінка, поводиться вона зухвало. Від людини пахне клеєм, бензином, ацетоном. Галюцинації бувають досить часто, саме тому підлітки і починають вживання летючих наркотичних речовин.

Очищення від синтетичних наркотиків

Повністю синтетичні наркотики не виводяться з організму, вони накопичуються в тканинах. Завдають шкоди багато років, а то й усе життя. Але є способи зниження концентрації згубних речовин в організмі.

Що слід застосовувати для того, щоб знизити ризик смертельного результату і в разі передозування:

  • рясне пиття;
  • прийом сорбентів;
  • вживання молока;
  • промивання шлунка.

Не рекомендується пити каву і чай, оскільки ці напої можуть тільки погіршити стан. У разі потреби краще звернутися по допомогу до фахівців. Після збору інформації про хронічні хвороби у пацієнта лікар підбирає оптимальний спосіб очищення крові. Проводиться детоксикація організму за допомогою гемосорбції, плазмафарезу.

Лікування для хворого є болісним. Важливо, щоб близькі люди перебували поруч. Підтримувати, допомогти знайти сенс життя (наркомани часто втрачають сенс). Від вас залежить, чи буде близька вам людина бадьорою і чи повернеться в нормальне життя чи ні.