Що таке токсикоманія?

Що таке токсикоманія, чим вона небезпечна і які наслідки має вдихання токсичних речовин. Симптоми, причини, профілактика та лікування токсикоманії

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Що таке токсикоманія?

Токсикоманія – причини, симптоми, небезпека та лікування

За останні двадцять років токсикоманія набула характеру епідемії. Щорічно сотні дітей і підлітків із кульками на голові вирушають у інший світ. Середній вік споживачів продукції хімічної промисловості - 8-15 років. Сприйнятливі, цікаві, без достатньої критики своєї поведінки, нестійкі у вольових спонуканнях, підлітки нерідко опиняються втягнутими в токсикоманію. Щоб врятувати юного токсикомана, важливо вчасно розпізнати симптоми залежності. Про те, що таке токсикоманія, як вона проявляється в поведінці та чим загрожує здоров’ю молодого покоління, ми й розповімо в нашій статті.

Що таке токсикоманія

Токсикоманія - це один із найбільш злоякісних видів наркоманії. Спричиняючи серйозне руйнування організму і сильну залежність, токсикоманія відрізняється від наркоманії тільки в юридичному аспекті: вона спричинена вживанням речовин, які не віднесені Міністерством охорони здоров’я до групи наркотиків, і на неї не поширюються правові та кримінальні акти, які діють щодо наркоманів.

Починаючи з 80-х років ХХ століття, токсикоманія набула широкого поширення серед дітей і підлітків. Але, якщо спочатку в число токсикоманів потрапляли діти з малозабезпечених, неблагополучних сімей (батьки яких були алкоголіками або наркоманами), то нині дуже часто токсикоманією захоплюються діти, сім’ї яких зовні цілком благополучні і добре забезпечені матеріально.

Что такое токсикомания

Нині токсикоманія поширена в кожному місті. Вона забрала і продовжує забирати життя дітей і підлітків. Середній вік дітей-токсикоманів - 8-15 років. Згідно зі статистикою, діти і підлітки становлять 88% від числа всіх токсикоманів.

Найчастіше вдиханням токсичних речовин займаються масово, групами по кілька людей. Зазвичай це роблять у підвалах, у квартирах (залишившись без батьків) і будь-якому іншому місці, де можливе усамітнення.

У школі теж непоодинокі випадки вживання токсичних речовин на сходах, у закутку зі збиральним інвентарем, у туалеті, за школою тощо. Найчастіше це відбувається вранці, перед початком уроків, але може бути і в будь-який інший час доби.

Види

У разі токсикоманії людина вживає хімічні сполуки з галюциногенною та п’янкою дією. Спосіб введення їх в організм - через легені, шляхом вдихання парів. Таким чином, токсична сполука безпосередньо впливає на головний мозок, отруюючи його і спричиняючи загибель нервових клітин - нейронів, внаслідок чого і настає сп’яніння.

Виды токсикомании

За інших способів введення ця хімічна сполука зазвичай занадто токсична або не дає галюциногенного ефекту. Розрізняють такі види токсикоманії залежно від уживаних речовин:

  1. Засоби побутової та промислової хімії: розчинники, фарби, лаки, бензин, ефір, клей, що містить толуол.
  2. Лікарська токсикоманія: снодійні та транквілізатори, стимулятори центральної нервової системи, антигістамінні препарати, холінолітики. Шкода в цьому випадку залежить від виду прийнятих ліків.
  3. Токсикоманія газом: пропан, бутан, ізобутан. При вдиханні парів цих речовин вуглеводні, що входять до їхнього складу, отруюють центральну нервову систему. Вони швидко руйнують мозкові бар’єри, спричиняють незворотні зміни в корі головного мозку і втрату інтелекту. Деякі з них також присутні в пральних або мийних засобах.

Загалом, коли говорять про цю проблему, мають на увазі токсикоманію бензином та іншими легкодоступними засобами з групи вуглеводнів: лаки, фарби, гази.

Механізм

Шляхом вдихання через рот або ніс пари токсичної речовини потрапляють у легені. У легенях токсини з легкістю проникають у кровоносні судини. А кров по судинах несе ці отрути до всіх органів і тканин, зокрема й до мозку. Токсична речовина, потрапляючи в клітину мозку, розплавляє її. Таким чином, клітина мозку перетворюється на рідину, і на її місці вже ніколи не утвориться нова клітина. Тобто клітина гине безповоротно.

Механизм действия

Усім відомо, що мозок - це наш центральний процесор, який керує всім організмом. Різні ділянки мозку відповідають за різні функції, наприклад, зорове сприйняття, слухове сприйняття, координація рухів. У той момент, коли токсикоман вдихає пари токсичної речовини, тим самим убиваючи якусь кількість клітин головного мозку, головний мозок перестає правильно переробляти сигнали від наших очей, вух, рук і ніг. У цей момент і виникають галюцинації, так звані “мультики”, “голоси” і “відчуття польоту”.

Мультики можна дивитися тільки по телевізору, відіку, комп’ютеру або в кінотеатрі. Тепер ми знаємо, що будь-які голоси, мультики та інші незрозумілі відчуття, що виникають у токсикоманів після вдихання парів летких розчинників, означають тільки одне: у його головному мозку в цей момент безповоротно померла певна кількість клітин.

Причини

Фактично неможливо визначити головну причину формування токсикоманії. Виникненню недуги сприяє безліч чинників, зокрема і деякі певні особистісні особливості пацієнта, і деякі несприятливі соціальні чинники.

Розвитку залежності сприяють сугестивність, інфантилізм, схильність до депресії, залежність від чужої думки. До соціальних чинників належать недостатній рівень освіти, низький рівень життя і несприятлива обстановка в сім’ї.

У більшості випадків причини залежності пов’язані з психічним станом людини. Необхідно пам’ятати про те, що вдихання парів деяких хімічних речовин спричиняє розвиток у людини сп’яніння, яке супроводжується появою галюцинацій, схожих на яскраві та барвисті сни. У зв’язку з цим, якщо життя людини її не задовольняє і в ньому багато моментів, від яких хочеться піти, то багато хто ховається від подразників в ілюзорному світі, створеному галюцинаціями. Не останню роль у розвитку залежності відіграє оточення людини, якщо хтось із її близьких людей уже страждає на цю недугу, то він може чинити на неї негативний вплив.

Симптоми

Як же проявляється токсикоманія? Зовні стан після вживання токсичних речовин схожий на алкогольне сп’яніння. Ознаки токсикоманії також схожі з порушеннями поведінки у наркоманів.

Є й симптоми, що розвиваються внаслідок впливу отрути на організм загалом. Через кілька днів після перших сеансів у токсикоманів виникає нежить, запалення слизової оболонки очей, потім може розвинутися бронхіт. Також характерні:

  • загальмованість;
  • різкі перепади настрою;
  • відставання в розвитку;
  • залежність від уживаних речовин.

При вдиханні токсичної речовини перші ознаки з’являються через 5 хвилин - запаморочення, шум у вухах, туман у голові. Через 7-10 хвилин розвивається розлад координації. Ще через 3 хвилини настає ейфорія, нервове збудження, нестримні веселощі. Потім трапляються галюцинації протягом 10-15 хвилин. Суб’єктивний час при цьому розтягується. Потім настає спад, і токсикоман вдихає речовину ще раз, роблячи до 7-8 таких циклів.

Небезпека

У разі постійного вживання наркотичних речовин у людини виникає психологічна залежність, хронічна інтоксикація і сильне гальмування розвитку особистості.

Якщо ж токсикомана позбавити можливості вживати токсичні речовини, у нього починається ломка, судоми, набряклість, а потім і зовсім заціпеніння. У цьому разі хворого необхідно терміново везти в клініку, де йому нададуть допомогу.

  • Токсикоманія клеєм призводить до ризику розвитку різних захворювань, викликає внутрішню інтоксикацію, ускладнює дихання (аж до задухи), виявляє проблеми із зором, погіршує сон і призводить до неуважності уваги.
  • Токсикоманія газом спричиняє депресію, пригнічені та агресивні стани (особливо в підлітків), вражає клітини головного мозку та внутрішні органи. Токсикоманія газом часто призводить до суїциду.
  • Токсикоманія бензином проявляється в запамороченні, нудоті, слабкості та тремтінні. Після чого частішає серцебиття, проявляються такі симптоми як збудження, метушливість і настирливість. Потім починаються галюцинації, і людина стає некерованою. У такому стані вона може завдати шкоди не тільки собі, а й оточуючим.

Токсикоманія впливає на організм вельми плачевним чином, адже це хвороба, яка, на щастя, поки що піддається лікуванню. Не кидайте близьких вам людей, допоможіть їм позбутися залежності поки ще не пізно.

Лікування

З метою запобігання поширенню токсикоманії серед підлітків необхідна грамотна профілактична робота. Педагоги, лікарі, батьки повинні вжити всіх необхідних заходів для виховання здорової особистості.

Лечение токсикомании

Головні напрямки профілактики:

  1. Забезпечення зайнятості підлітків і молодого покоління. Організація безкоштовних гуртків, спортивних секцій.
  2. Навчання медичної грамотності, підвищення культурного рівня
  3. Залучення волонтерів, медичних і педагогічних центрів до боротьби проти наркоманії
  4. Створення умов для постійного розвитку трудових і розумових навичок населення

Лікування токсикоманії набагато більшою мірою піддається лікуванню на ранніх стадіях хвороби. Вилікуватися в домашніх умовах надзвичайно складно, постійний зв’язок із друзями змусить його вживати отруйні речовини. Необхідне якісне лікування в наркологічному стаціонарі.

Після проходження повного курсу реабілітації за якісного лікування хворі позбавляються бажання вживати токсичні препарати. Реабілітація в соціум проводиться за допомогою психологів, роботи над собою і спілкування з людьми.

У разі звернення на пізніх стадіях, процес лікування буде тривалим і складним. Процес виведення токсинів з організму займає тривалий час, а також потрібен широкий спектр медикаментів для повноцінного відновлення всіх органів і систем організму.

Не будьте байдужими

Якщо у Вашому під’їзді, відкритих горищах, підвалах, околицях міста, біля гаражів, на дачних ділянках (особливо занедбаних), на будівництвах, на території підприємств, що не охороняються, збираються підлітки, які поводяться неадекватно, після їхнього перебування залишаються порожні запальнички, балончики з-під побутової хімії, пакети зі слідами будь-якої речовини, повідомте в поліцію.

Самостійно не влаштовуйте “розбірки” з підлітками. Якщо ви бачите підлітка в безпорадному стані, нездатного пересуватися або з ознаками сп’яніння (одурманення) - викликайте бригаду швидкої допомоги.