Все про шкоду куріння – наслідки та небезпека сигарет

Все про шкоду куріння для чоловіків та жінок. Основні небезпеки та шкода, яку може завдати тютюн людському організму

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Все про шкоду куріння – наслідки та небезпека сигарет

Куріння, або як нас вбивають

У сучасному суспільстві куріння є поширеною звичкою серед різних груп населення, зокрема серед жінок, підлітків і навіть дітей. Згідно зі статистичними даними, людей, які регулярно вживають тютюн, у світі налічується близько мільярда. Нікотинова залежність становить серйозну небезпеку для організму людини. Водночас усвідомлення шкоди тютюну є дієвою мотивацією, що допомагає подолати потяг. Тож, сьогодні ми поговоримо про шкоду куріння.

Феномен куріння

Чи замислювався хоч один курець, якої шкоди він завдає своєму організму. Кожна сигарета, кожна затяжка - це, по суті, невеличкий крок у могилу, до того ж іти туди наодинці не вдасться, адже поруч із курцем завжди перебувають його близькі: сім’я, друзі, колеги. Вдихаючи тютюновий дим, вони руйнують своє здоров’я, руйнують імунну і дихальну систему, шкодять серцю і судинам.

Найбільше страждають діти: їхній організм ще не навчився захищатися від тютюнового диму, тому всі реакції відбуваються удвічі активніше. Маючи батьків-курців, вони змалечку знайомляться із задишкою, затяжним кашлем і захриплістю, і з кожним роком буде тільки гірше - така ціна згубної звички.

Історія

Розглянемо історію виникнення куріння. У щоденниках Колумба можна прочитати: “Висадившись на берег, ми вирушили в глиб острова. Нас зустріло безліч майже голих людей, дуже струнких і сильних, які йшли зі своїх сіл із палаючими головешками в руках і травою, дим якої вони пили. Деякі несли одну велику сигару і при кожній зупинці запалювали її. Потім кожен робив з неї 3-4 затяжки, випускаючи дим через ніздрі”.

История курения

Тубільці пригощали мандрівників тютюном, причому спочатку курили самі, потім передавали люльку гостям. Відмову від “ люльки миру” господарі розглядали як недружні дії”. Іспанці ж не хотіли псувати стосунки з тубільцями. Ймовірно, ці іспанці й були першими європейцями, які пристрастилися до куріння. На моряків, які повернулися до Іспанії, дивилися з підозрою: людина випускає з рота і носа дим, значить, сплуталася з нечистою силою.

Поширення тютюну зустрічало спочатку сильну протидію. Але поступово заборону на куріння скасовували, виникла навіть мода на сигарети.

Наслідки куріння

Крім нікотину, в тютюновому диму виявляється низка інших небезпечних хімічних речовин, таких як смоли, радіоактивний полоній, миш’як, свинець, вісмут, аміак, органічні кислоти. Випадків гострого отруєння цими речовинами практично не спостерігається у зв’язку з тим, що в організм вони надходять повільно, дозовано, проте ці речовини призводять до поступового погіршення здоров’я.

Курение

Під час згоряння 20 г тютюну в середньому утворюється:

  • 0,0012 г. синильної кислоти;
  • Близько 0,0012 г. сірководню;
  • 0,22 г. піридинових основ;
  • 0,18 г. нікотину;
  • 0,64 г. аміаку;
  • 0,92 г. оксиду вуглецю;
  • Не менше 1 г. концентрату з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну

Состав сигареты

Багато курців вважають, що тютюн із фільтром безпечний, не знаючи про шкоду куріння таких сигарет, але це не так. Якби поглиначі та фільтри забезпечували повний захист від шкідливих речовин, то вони б поглинали і сам нікотин, у такому разі ефект від куріння не відчувався б. Курці легких сигарет також вважають, що куріння легких сигарет має мінімальний вплив на організм.

Шкода, яку завдає куріння будь-яких сигарет, однакова для всіх курців.

Шкода куріння

Про шкоду куріння сказано багато і наслідків куріння може бути безліч - сигаретний дим зачіпає практично всі внутрішні органи.

Вред курения

Однак найчастішими ускладненнями цієї згубної звички стають:

  • хронічний бронхіт;
  • онкологічні захворювання дихальної системи (трахеї, гортані, легенів);
  • серцево-судинні патології (ІХС, артеріальна гіпертензія, тромбоз судин тощо).

Уже давно має статистичне підтвердження факт, що в 90% випадків раку легенів в анамнезі пацієнта присутнє куріння. Крім того, смертність від бронхітів та емфіземи в 75% випадків так чи інакше пов’язана з цією згубною звичкою. Та й серцеві захворювання у 25% випадків у курців протікають набагато важче і призводять до ранньої смерті.

Ті, хто жодного разу не курив, страждають від стенокардії в 13 разів рідше, в 12 разів рідше стикаються з інфарктом, в 10 - з ускладненою виразкою шлунка. Немає такого органу, який би не страждав від цигаркового диму: у середньому частота пульсу в курця на 650 ударів на годину більша, ніж у людини, яка не палить, і навіть за такого навантаження серце все одно не справляється із забезпеченням організму киснем через кров.

По-перше, він надходить у легені в набагато меншому обсязі, а по-друге, чадний газ із сигаретного диму набагато легше з’єднується з гемоглобіном, займаючи місце кисню в організмі. У підсумку, уражається головний мозок, печінка, нирки, видільна і статева система, а захворюваність і, відповідно, смертність зростають у рази.

Шкода для жінок

Жінка створена для краси, але всупереч моді, близько половини прекрасної половини людства дітородного віку не проти викурити кілька цигарок на день, а то й більше. Насамперед, нікотин деградуюче діє на репродуктивну систему. Не дарма більшість викиднів, ускладнень під час вагітності та пологів трапляється саме в дівчат, які палять, а безпліддя - “ професійне” захворювання кожної другої курця.

Вред для женщин

Великої шкоди куріння завдає організму вагітної жінки та плоду. Після викуреної вагітною жінкою цигарки, настає спазм кровоносних судин плаценти, і плід перебуває в стані легкого кисневого голодування кілька хвилин! За регулярного куріння під час вагітності плід перебуває в стані хронічної кисневої недостатності практично постійно. Наслідок цього - затримка внутрішньоутробного розвитку плода. Це призводить до народження слабких дітей з низькою вагою, підвищується захворюваність і смертність у перші роки життя.

Шкода для чоловіків

Чоловіки, які палять, дуже часто стикаються з такими захворюваннями: інсульт, інфаркт міокарда, рак носоглотки, гортані, верхніх дихальних шляхів і легень, ІХС, атеросклероз, хронічні захворювання легень, рак насіннєвих залоз, імпотенція і безпліддя.

Вред для мужчин

Крім цього, шкода куріння для чоловіків полягає ще й у тому, що, викурюючи цигарку, вони наражають на ризик пасивного куріння своїх близьких і дітей. Саме тому можливий взаємозв’язок між деградацією генофонду і курінням серед чоловічого населення.

Як кинути курити

Кинути курити можна, якщо ви знаєте про шкоду куріння. Дослідження довели, що для всіх найефективнішою є одномоментна відмова від куріння. А ось переживати період “ломки” чоловіки і жінки можуть по-різному. У представниць прекрасної статі абстинентний синдром - дратівливість, агресивність, порушення сну - зустрічається рідше, ніж у чоловіків. Здебільшого вони курять за компанію, щоб розслабитися або зняти стрес. Тому для жінок найефективнішим методом кинути палити є групова терапія.

Чоловіки ж частіше страждають саме від фізичної залежності від цигарок, тому синдром відміни в них виражений сильніше. У таких випадках використовується медикаментозна терапія нікотинової залежності. Як пояснюють лікарі, застосовуються препарати трьох видів. По-перше, нікотиновмісні лікарські засоби. З їхньою допомогою колишній курець отримує свій допінг, але без шкідливих домішок. Дозу нікотину поступово зменшують, а через три місяці лікування припиняється.

По-друге, використовуються “безнікотинові пігулки”, які впливають на ці рецептори і сприяють викиду тих самих нейромедіаторів, що й під час вживання нікотину. По-третє, застосовуються препарати симптоматичної терапії, що знімають дратівливість, порушення сну тощо.