Чому підлітки починають вживати речовини?

Чому підлітки починають вживати?

Чому підлітки починають вживати наркотики або алкоголь? Останнім часом ця тема досить швидко набирає обертів. Підліткова наркоманія та алкоголізм уже, на жаль, нікого не дивують.

почему подростки начинают употреблять - беспоядок фотоПевно перше, що прийде на думку кожному, хто відповідає на дане питання – це легкий доступ. Наркотики й в інтернеті можна купити, та й у магазинах не завжди продають алкоголь та цигарки лише повнолітнім громадянам.
Так… На перший погляд це може здаватися логічною відповіддю. Але тут напрошується зустрічне питання: чому тоді всі поголовно не вдаються до вживання? Може справа не лише в цьому?

Чому підлітки потрапляють в зону ризику?

Підлітковий – це найвразливіший та нестабільний вік. Чому? Людина починає зростати та формуватися. У ній відбуваються різноманітні зміни, які їй несила контролювати. Як це може вплинути на початок вживання? Розберімо кілька прикладів, пов’язаних з фізіологією та поведінкою підлітка.

Швидке дозрівання

Останнім часом досить частим явищем є швидке дозрівання, або акселерація. Тобто, організм підлітка дуже швидко розвивається. У 12-13 років він може виглядати на всі 18. Ясна річ, що сприймає він себе теж не як дитину. Але ж мислення-то у нього – «дитяче».
Як він може показувати свою «дорослість»? Ну наприклад: випив або покурив… Адже у багатьох підлітків присутнє таке оманливе уявлення про дорослі вчинки.

Несформована система емоційних реакцій

Підлітки ну дуже чутливі до стресу. У цьому віці для них «кінцем світу» може стати будь-що:

  • незадовільна оцінка в школі;
  • плітки про те, що зачіска некрасива;
  • предмет симпатії не відповідає взаємністю.

Що вже говорити про щось серйозне, таке як розлучення батьків чи втрата близьких. Підлітки зазвичай виявляються просто нездатними впоратися з труднощами такого плану…
Окрім чутливості, до речі, у них також поки відсутнє критичне мислення. Вони не вміють оцінювати ризики та бачити наслідки.
Якщо з’єднати фактор емоційної нестабільності та невміння тверезо оцінювати ситуацію, то що ж у нас вийде? А те, що вони можуть діяти навмання. А до цього відноситься й початок вживання, щоб «полегшити» свій «нестерпний» стан.

Стан протесту

Той, хто так чи інакше знайомий з підлітками знає, як важко їм щось довести. Особливо, коли мова йде про їх зовнішній вигляд, поведінку, друзів і таке інше.
«Ти нічого не розумієш! Я сам знаю!» – зовсім не відхилення, а просто особливість цього віку, яка може наблизити до небезпечної поведінки. Чому? Адже підліток відмовляється чути те, що йому не подобається. Він правий і цим все сказано!

Втрата авторитету дорослих

З початку підліткового віку авторитет дорослих суттєво знижується. Що ж їх заміняє? Правильно – однолітки або ж, як ще у нас кажуть, «вулиця». Тобто, люди ззовні.
З’являються нові приклади для наслідування. Якщо це спортсмени, наприклад, то це одне. Ну а якщо «круті» тусівники, то самі розумієте, чим все це може закінчитись…

Посилення окремих рис характеру

Є ще такий фактор, як акцентуація, тобто посилення окремих рис характеру. Це властиво лише молодим людям. Чому це може спровокувати вживання? Ну наприклад, якщо такою рисою виявиться тривожність, то ймовірно, що підліток може почати використовувати алкоголь або інше «заспокійливе», щоб хоч трохи з нею впоратися.

Як бути?

Логічним питанням після «чому?» буте питання «як?». Дослідження, до речі, показують, що в благополучних сім’ях найменша кількість підлітків, котрі вживають. Чому? У них є все необхідне для відчуття безпеки – підтримка, розуміння, спілкування, харчування, дах над головою. А це, насправді, дуже важливо.
Звичайно, окрім безпеки, дітьми необхідно також займатися. Не залякувати їх, а розповідати про щось на кшталт:

  • підвищення самооцінки, впевненості в собі;
  • вміння відстоювати свою думку;
  • навички перемагати різноманітні складнощі;
  • відчуття власної гідності.

Здається, прості речі. Але вони необхідні. Адже відсоток того, що підготовлена до життя людина вдасться до наркотиків, алкоголю або чого-небудь ще – значно нижчий.
І тоді, можливо, ми будемо менше чути таке питання, як: «Чому підлітки починають вживати?»