
Причини наркотичної залежності
Причини наркотичної залежності можуть бути різними. Не обов’язково схилятися лише до поганого виховання, бунтівного характеру чи любові до розгульного способу життя. Адже якось так ми часто сприймаємо це явище?
З одного боку може й так. Але з іншого – важливо зрозуміти одну річ, що саме по собі вживання та залежність – це трохи різні речі… Тобто? Як так? Як різні речі? Спробуємо Вам пояснити… Розумієте, людина може щось вжити та не стати залежною. Так само – навпаки.
Тут річ не тільки в самій речовині, а й схильності людини до тої чи іншої поведінки або мислення.
Що ж, розгляньмо основні теорії, які висуваються на рахунок причин формування саме залежності від вживання наркотичних речовин.
Комплекс неповноцінності
Велика кількість людей схиляються до того, що залежними від наркотиків стають люди з комплексом неповноцінності. Як це проявляється? Людина невпевнена в собі, відчуває себе бездарною, дурною, нічого не вартою…
По суті, таким людям, до речі, дуже важко відстояти себе та приймати самостійно рішення. Адже в їхньому розумінні вони гірші від усіх. Тому їм складно як-небудь реалізуватися.
Як наслідок, так би мовити, для сміливості або під натиском суспільства, вони обирають наркотик.
Низька стресостійкість
Більшість наркозалежних мають дуже низький рівень стресостійкості. Вони не вміють справлятися з життєвими складнощами.
Як Ви думаєте чого вони частково шукали, перед тим як вжити наркотик? Правильно, якогось полегшення. Так, щоб не напружуватись та завжди почувати себе у безпеці.
Звичайно, на жаль, в реальності так бути не може… Ось і виходить так, що люди обирають ілюзорну «свободу від проблем».
Вплив оточення
Хай там що, а оточення теж, так чи інакше, вчиняє вплив на людину. Не дарма в народі кажуть «з ким поведешся, того і наберешся». Але, все-таки, ми будемо опиратися на більш суттєві факти.
Кожна людина по своїй природі схильна до пристосування. Тому не дивно, якщо спортсмена помістити в коло наркозалежних, то можливо, з часом, він теж таким стане. За винятком, якщо він негайно покине ту компанію.
Так от, вибір звичайно за людиною – бути десь чи ні. Але, залишаючись деінде, можлива повна ідентифікація з тим оточенням.
Сильні знеболювані у медикаментозній практиці
Бувають такі випадки, коли людям з певними незгодами виписують сильні знеболювані. Ці незгоди можуть бути і психологічними, і фізичними – але не про це. Проблема в тому, що деякі такі ліки запускають розвиток залежності в окремих людей.
Безмежна любов до експериментів
Не можна залишити без уваги таку теорію, як безмежну любов до експериментів. Як пояснити схильність до залежності у таких людей?
Річ у тім, що вони постійно жадають чогось нового. Їм постійно цікаве те, чого вони не пробували. Але, водночас, воно так само швидко набридає, коли стає буденністю.
Жага до нових відчуттів штовхає їх на шалені вчинки. Такі люди часто займаються екстремальними видами спорту або постійно змінюють місце проживання.
Так от, коли все повністю себе вичерпує – на заміну, наприклад, може прийти речовина. Хоча, у певних випадках, вона може з’явитися й майже одразу…
Генетичний фактор
Вчені довели, що існує, такий собі, ген залежності. Тобто люди, які його мають більш схильні до виникнення залежності до тих чи інших речовин. Це багато пояснює, до речі. Наприклад, ось Вам і одна з відповідей на питання: чому декотрі люди, спробувавши, не обов’язково перетворюються на «наркоманів»?
Деструктивна модель сімейних відносин
Чи чули Ви колись такий термін, як «співзалежність»? Знайомтесь – найсприятливіша умова для розвитку залежності. Вже давно доведено той факт, що наркоманія – плід такої деструктивної моделі сімейних відносин.
Тут складається така цікава картина: якщо сама людина залежна від вживання наркотиків, то її рідні – залежні від неї. От і виходить так, що наркоманія собі розростається, а вся сім’я ще й цьому «допомагає».
Як? Ну, наприклад:
- реагує на будь-які капризи залежного;
- не дає йому особистого простору;
- вирішує за нього все, що тільки можна і таке інше.
Не варто лякатися
Наведені причини наркотичної залежності допоможуть Вам проаналізувати свою ситуацію. Помітивши якийсь ризик чи то в себе, чи то у Вашого рідного – не лякайтеся. В будь-якому випадку, отримавши інформацію, у Вас є можливість обрати кілька варіантів, котрі допоможуть зарадити появі чи розвитку наркоманії:
- зрозуміти, що небезпека є, тому ризикувати й займатися пробами психоактивних речовин не варто;
- звернутися за допомогою у вигляді лікування наркоманії, якщо факт вживання присутній та ситуація тільки погіршується.
Пам’ятайте, що безвихідних ситуацій не існує!