Тиранія у відносинах і залежний – як вони пов'язані?

Тиранія у відносинах і залежний – як же вони можуть бути пов'язані між собою? Та й взагалі- якою вона буває? Ця тема потребує уважного розгляду...

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Тиранія у відносинах і залежний – як вони пов'язані?

Як проявляється тиранія у стосунках? Яку роль відіграє залежний?

Тиранія у стосунках проявляється через систематичне домінування однієї сторони над іншою. Тиран, як правило, обмежує свободу і самовираження своєї жертви. Часті погрози, насильство або контроль над рішеннями, створюючи атмосферу страху і придушення.

Тиранічні стосунки часто призводять до психологічної та емоційної травми. Втрата самоповаги та негативних наслідків для психічного і фізичного здоров’я жертви. Важливо усвідомлювати ознаки тиранії та прагнути до здорових, шанобливих стосунків, де кожен партнер має свободу та рівні права.

Із чим асоціюється тиранія?

Коли йдеться про тиранію, то перше, що спадає на думку - це повний контроль і неможливість нічого зробити без схвалення тирана. Тиран виступає в ролі постійного контролера, який стежить за тим, щоб усе було виконано так, як він хоче. У разі непокори може бути застосована фізична сила.

Стосунки, засновані на тиранії, завжди будуються з двох людей, таких як тиран і жертва. Варто підкреслити, що тиранія не завжди буває відкритого характеру, коли чітко видно хто тиран, а хто жертва. Вона може бути і прихована, проявляється шляхом знущання над людьми.

Як визначити залежного тирана?

Коли люди вживають алкоголь чи наркотики, то їхня поведінка суттєво змінюється, особливо якщо люди залежать від тих чи інших речовин. У поведінці починає проявлятися агресія, тому тиранія є досить частим явищем. Нерідко можна зіткнутися з такими ситуаціями коли:

  • Син погрожує і вимагає від матері грошей на нову дозу.
  • Чоловік через алкогольне сп’яніння б’є дружину та дітей.

Такі прояви належать до відкритих тиранів, які не приховують своїх намірів щодо іншої людини. З одного боку безумовно погано і є неприйнятним, але з іншого боку нам одразу зрозуміла картина і чекати чогось хорошого точно не варто. Проте буває і тиха, так би мовити спокійна тиранія.

“Тиха” тиранія проявляється зовсім інакше, вона не любить розголосу, галасу й обговорень. Найчастіше їй притаманна скритність і хитрість. Порівняно з відкритою тиранією, “приховану” форму важко розпізнати, оскільки вона може мати різні маски.

Тиранія “з гумором”

Можна зіткнутися з ситуаціями, коли людина нібито просто “колюче” жартує, ось характер у неї такий. Однак, якщо ви відчуваєте такий сарказм, то варто задуматися, чи не тиран перед вами, для якого характерні такі прояви:

  • Обзивати інших смішними прізвиськами.
  • Постійно маскувати під гумор насправді агресивне ставлення до іншої людини.
  • “по-хорошому” висміювати інших людей.

Людина, яка відчуває на собі всі ці знущання, навряд чи радіє від цього. Але, якщо ви скажете про це прихованому тирану, то в нього одразу будуть підготовлені відповіді на ваші претензії:

  • “У тебе зовсім немає почуття гумору”.
  • “Ти взагалі нудний, як я з тобою спілкуюся”.
  • “Ти завжди ображаєшся через дрібниці?”

Таким чином тиран просто знімає із себе відповідальність і перекладає її на вас.

Просто мовчання

Трапляються ситуації, коли залежному про щось говорять, а він просто починає ігнорувати людину. Він не висловлює свої почуття емоційно, він не кричить, не істерить, а просто мовчить. Коли людина ніяк не реагує або просто каже “ну гаразд”, то автоматично намагається викликати в іншої людини почуття провини і нерозуміння, що трапилося. І справді, які до нього можуть бути запитання, адже він не застосовував фізичної сили, він просто мовчав.

Як ти до мене, так і я до тебе

Коли ви все виконуєте як цього хоче залежний, то ви для нього найкраща на світі людина. Однак варто вам відхилитися від “норми” в уявленні залежного, як одразу ж ви перетворюєтеся на ворога. Безумовно вам не буде подобатися нова людина, яка стала агресивною. Ви будете хотіти повернути ту стару, яка була хорошою. Що й штовхатиме вас на поступки залежному, він знову доб’ється свого.

Ти себе бачив?

Залежний часто вказує на недоліки інших, замість того щоб визнати свої. Адже це так легко знайти в іншій людині недоліки й уміло наводити їх як приклад, у найбільш невідповідний час. Таким чином залежний намагається вами маніпулювати. Він вказує на недоліки інших людей, щоб прибрати концентрацію уваги зі своєї персони.

Це вводить людину в легке замішання і в неї з’являються думки про те, чи має вона право робити зауваження іншому. Такий спосіб маніпуляції добре працює, що й дає змогу залежним людям грати на почуттях інших і домагатися бажаного.

Не варто звинувачувати себе!

Уважно подумайте, чи виконували ви одну з цих ролей. Якщо так, то тоді варто задуматися навіщо вам такі стосунки, що ви від них отримуєте. Можливо боїтеся втратити людину або просто не знаєте як позбутися стосунків із залежним. У такому разі вам варто отримати консультацію психотерапевта.

У клініці “Пальміра Плюс” ви зможете отримати висококваліфіковану допомогу від психотерапевтів і психологів. Фахівці допоможуть вам розібратися в собі, стосунках із залежним. Ви зможете краще розібратися в ситуації та вирішити як бути далі. За бажання ви можете привести залежного в клініку і лікарі допоможуть йому позбутися залежності та повернутися до буденного щасливого життя.