
Тиранія у відносинах і залежний
Тиранія у відносинах і залежний… Як же вони пов’язані між собою? Та чи пов’язані взагалі?
Щоб хоч якось розібратися у цьому делікатному питанні, необхідно трохи ближче познайомитися із суттю самої тиранії у відносинах.
Що першим приходить на думку?
Згадаймо наші асоціації. Коли вимовляється слово «тиранія», що одразу приходить на думку? Ну перше – це контроль. Тотальний контроль кожного кроку та навіть слова!
Також в голові виникає такий собі образ злого управителя, котрий за кожну неправильну дію суворо покарає. Або ж бідної, нещасної жінки, яка ховається у тихому місці від несамовитої жорстокості, а піти не може.
До чого це все? Тут, по суті, й показана загальна картина тиранії. Жорстокий каратель та жертва, що залежить від нього. Нічого не нагадує?
Так, а детальніше?
Добре, ми розглянули ну прямо аж дуже прямий приклад тиранії у відносинах. Простіше за все зрозуміти її присутність у такому випадку. Чітко видно шкідника та нещасну сторону цього всього.
Думаєте вона лише так проявляється? А ні! Це може бути потайне, хитре знущання з інших людей. Яке саме? Ну а це вже ціла тема для обговорення.
Що нас цікавить? Так от, пам’ятаєте наше перше запитання? Як між собою пов’язані тиранія у відносинах і залежний? Що ж, тепер можна поговорити про це детальніше.
Залежний-тиран – який він?

- Наркозалежний син із погрозами вимагає надати йому останні матеріальні блага.
- Алкозалежний чоловік безпощадно побиває дружину.
Це картина класичних залежних-тиранів. Стереотип, що саме так вони й виглядають. Але це не єдиний варіант, далеко не єдиний… Є ще інший бік тиранічної поведінки – «спокійний»…
Ну що ж, саме зараз ми й підійшли до найцікавішого… Отже, повертаючись до «спокійної». Чому спокійна? Та тому, що ну немає у відносинах побоїв або прямих вимагань. Просто людина якимсь незрозумілим чином вимагає поводитися так чи інакше.
Ну прямо-таки «вишукана» тиранія!
Знайомтеся – «вишукана» тиранія. Її кредо – хитрість та таємничість. Її неможливо розпізнати одразу, якщо не знайомий з нею особисто. Вона не любить розголосу, а тому ховається під різноманітними оманливими масками.
Найчастіші прояви тиранії у залежних
Нагадую, ми не будемо говорити про явні ознаки – з ними й без того все зрозуміло. Тема стосується більш захованих, хитрих та «спокійних» проявів.
Отже, поїхали.
«Жартівлива» тиранія
Що часто використовується залежними у відносинах? Такий собі «невимушений» сарказм:
- обсміяти чиїсь недоліки «по-доброму»;
- обізвати смішним прізвиськом;
- замаскувати під жартом своє агресивне ставлення до людини.
Як себе почуває людина, що потрапила під приціл? Знаєте, навряд вона дуже задоволена таким відношенням! Ясна ж річ, що жарти-то зовсім не добрі…
Але не хвилюйтеся, у залежного щодо цього є ефективний захист:
- Ти надто образливий!
- У тебе немає почуття гумору!
- Ти якийсь нудний!
Ідеальні фрази, щоб зняти з себе будь-яку відповідальність! Винні-то – Ви. А як інакше?
Холодне мовчання
Бувало так, що говориш щось залежному, а він усім своїм виглядом виказує, що йому це зовсім не підходить? Ні, він не перечить, не кричить, не вмикає істерію. Він просто мовчить.
Його відсторонений погляд, «нуль» реакції, а ще й фраза-фішка «як скажеш» в одну мить може змінити Ваше рішення. Що відбувається з Вами в цей момент? Відчуття провини, обов’язку і вуаля: Ви граєте його правилами.
Чи застосовувалась тут яка-небудь сила? Ні! Він просто мовчав…
Ти мені, я – тобі
Поки Ви дієте так, як хоче залежний – він наче плюшевий ведмедик. Хороший-хороший, ну прямо не дочіпитися!
Але! Якщо Ви зробите щось супроти нього? Що ж… Тоді починається справжнє пекло. Вся плюшевість зникає та з’являється колюче, вередливе нутро.
Звичайно, Ви хочете повернути назад того, хорошого. І тому знову починаєте плясати під його дудку. Ціль виконана – Ви знову у програшних позиціях.
На себе подивись!
Навіщо визнавати свої промахи, якщо можна їх знайти в іншій людині? «Чудова» схема, якою користується залежний – це виявити у комусь щось погане та вміло цим оперувати.
Якщо Ви говорите залежному про те, що варто помити за собою брудний посуд, впевніться, що Ви робите це регулярно. Якщо ні – для нього це привід зачепитися.
Так. наприклад, Ви не праві та повинні мовчати! Адже Ви не відповідаєте «особливим вимогам». А як же право на помилку? Ах, так, у Вас же немає на неї права…
Ви не винні!
Подумайте, які з цих проявів були присутні у Вашому житті? Цілком імовірно, що не лише у відносинах із залежними. Може Вам пора переглянути свою роль у цих відносинах?