Мало вийти із запою, потрібно ще й без втрат
Ми вже неодноразово говорили про те, що таке запій, як допомогти близькій людині впоратися з бідою, і що потрібно не боятися звертатися до лікаря, який допомагає вирішити проблему. Після тривалого алкогольного пияцтва потрібно привести себе в норму - фізичну, психічну, постаратися повернутися до нормального життя. Давайте поговоримо про те, як відновити організм після тривалого запою.
Відновлення після запою
Як відновити організм після запою? Нині існує безліч способів купірування абстинентного синдрому й астенічного симптомокомплексу. Швидкість приходу “до тями” внутрішніх органів залежить від стадії розвитку алкоголізму і тривалості запою. Після відмови від вживання міцних напоїв на перших порах стан хворого погіршується, однак якщо витерпіти цей період - потім настає полегшення. У цей час в організмі людини, що п’є, відбувається безліч змін: починають приходити в норму органи і системи, які перестали нормально функціонувати на тлі зловживання спиртним. Поступово поліпшуються психічний і фізичний стани.
Процес відновлення після тривалого запою займе не менше року. Водночас нормалізація психо-емоційного стану і роботи нервової системи може затягнутися до 3-5 років. Це пояснюється токсичним впливом етилу на головний мозок, який навіть у незначних дозах руйнує його клітини.
Механізм відмови
Після припинення вживання спиртних напоїв в організм перестануть потрапляти шкідливі речовини, що чинять психоатаку на мозкові клітини. У результаті запустяться процеси очищення внутрішніх органів від продуктів етилового розпаду. У алкоголіків “зі стажем” починається абстинентний синдром, який вимагає надання медичної допомоги.
Під час чищення організму від токсинів пацієнт повною мірою відчуває всі наслідки похмілля: паморочиться голова, з’являються галюцинації, болить серце, підвищується температура тіла, рівень тривожності, спостерігається високий тиск, часте серцебиття, тремтіння, діарея, порушення сну, судоми, різка зміна настрою, тремор рук. У деяких випадках болять ноги, починається блювота, гавкаючий кашель.
Етапи відновлення
Людське тіло миттєво реагує на припинення надходження алкоголю. Фахівці виділяють такі етапи відновлення організму:
- Перший тиждень. Людина, яка регулярно і багато п’є, в перший тиждень буде дуже страждати через те, що сталася різка відмова від алкоголю. Але вже до кінця цього терміну в неї покращиться сон і травлення, з’явиться бадьорість і сили на ті справи, які раніше здавалися нездійсненними. Перестане мучити печія, головний біль, покращиться стан шкіри, волосся і нігтів.
- Два тижні. Повна відмова від алкоголю, наслідки якого вже проявилися в перші дні не найприємнішим для людини чином, дасть істотні результати. Збільшиться продуктивність і працездатність, з’явиться усвідомленість і ясність розумових процесів, зникне задишка і запаморочення, підвищена пітливість, нормалізується артеріальний тиск і серцевий ритм.
- Чотири тижні. Через місяць після відмови від алкоголю відбуваються разючі зміни в житті залежної людини. До цього часу виводяться токсини і шкідливі речовини, відбувається очищення організму від продуктів, що утворилися від алкогольного розпаду. Нормалізується травлення, нормалізується інтимне життя, покращиться самопочуття. У людини покращиться емоційний стан, з’явиться впевненість у своїх силах і правильності свого рішення. Відбудеться повне виведення алкоголю з головного мозку. Нормалізується координація рухів і концентрація уваги, здатність запам’ятовувати і засвоювати нову інформацію.
Пам’ятайте, відновлення організму після різкої відмови від алкоголю займає деякий час. Зміни в організмі по днях і годинах складно описати. Точні терміни відновного процесу залежать від індивідуальних особливостей організму, дозування і часу вживання спиртного, вже наявних порушень у роботі всіх органів і систем залежного.
Як правило, потрібно не менше 3-6 місяців для отримання потрібного терапевтичного ефекту. А протягом усього періоду відновлення людині потрібна психологічна та медикаментозна допомога, яка прискорить процес виведення токсинів і нормалізації роботи організму, а також не дасть алкоголіку зірватися і напитися знову.
Як швидко відновитися
Вивести сліди алкоголю з організму допоможе детоксикація. Оптимальним способом боротьби з алкогольною інтоксикацією є госпіталізація. У стаціонарних умовах медики застосовують різні методики. Зазвичай це крапельниці з очисними розчинами, препарати, спрямовані на відновлення життєвих функцій, седативні засоби.
Виходити із запою в домашніх умовах можна тільки в разі незначної тривалості періоду зловживання спиртним (до 4-5 днів). У цьому разі допоможе рясне пиття, приймання сорбентів, дієта. Не варто намагатися очиститися самостійно. Принаймні в перші 2-3 дні алкоголіку знадобиться допомога близького.
Для відновлення функцій печінки медики рекомендують пропити курс гепатопротекторів (“Ессенсіале”, “Карсил”, “Гепабене”). Для підшлункової буде корисний відвар шипшини або горобини, лікувальна дієта. Лікарі зазвичай прописують стіл 7а або 7б.
Реабілітаційні заходи
Як відновити організм після тривалого запою? Вживанням алкоголю в тих чи інших кількостях супроводжується багато подій у житті людини. Далеко не всі здатні боротися зі згубною звичкою і пити помірно, що призводить до запоїв. Впоратися з цим станом допоможуть прості реабілітаційні заходи:
- Контрастний душ
Вплив на тіло поперемінно то холодної, то гарячої води призводить до того, що судини ритмічно розширюються і звужуються, що покращує кровопостачання багатьох органів і збільшує швидкість метаболізму. Завдяки цьому алкоголь виводиться набагато швидше.
- Промивання шлунка
Медична процедура, яку можна в разі інтоксикації провести не тільки в стаціонарі, а й у домашніх умовах. Допомагає вивести з тіла ті токсини, які ще не встигли потрапити в кровотік. Це знижує рівень інтоксикації та може навіть врятувати людині життя.
- Рясне пиття
Алкоголь - речовина, що забезпечує сильну дегідратацію всіх органів і тканин. Полегшити свій стан можна, споживаючи після запою достатню кількість води.
Харчування та препарати
У перші 2-3 дні після відмови від спиртного краще поголодувати. Зазвичай цей період супроводжується рясною блювотою і нудотою, так що пацієнт сам відмовляється від їжі. Вихід із голодування має бути плавним. Починати слід із варених овочів, рису, гречки. Корисними будуть молочні продукти.
У період відновлення варто уважно поставитися до серцево-судинної системи. У разі відмови від алкоголю не виключені напади тахікардії, гіпертонії, болю за грудиною. На час лікування потурбуйтеся про наявність відповідних медикаментів в аптечці. У разі різких змін відразу ж викликайте “швидку”.
Поправити здоров’я після запою допоможуть седативні препарати. Заспокійливі знімуть напади паніки, агресії, відновлять сон. Можна використовувати аптечні таблетки або рослинні збори. Щоб відновити сили, необхідно повністю відмовитися від алкоголю, вести здоровий спосіб життя, займатися спортом. Помірні фізичні навантаження прискорюють очищення організму від токсинів, прискорюють обмін речовин, посилюють функції імунітету.
Повне відновлення
Щоб повністю очиститися і відновитися після тривалого запою, людині знадобиться не один місяць життя без спиртних напоїв. Усе залежить від алкогольного стажу, дози алкоголю і ступеня ураження внутрішніх систем. Іноді на це йде більше часу.
Етанол та інші шкідливі речовини будуть виведені з організму приблизно через 10 днів, а очищення мозку відбудеться не раніше, ніж через місяць. Іноді пацієнт відновлюється набагато довше.
Поради щодо відновлення
Усі перелічені вище поради можна підсумувати в єдину систему. До речі, таку схему можна навіть роздрукувати для себе, щоб бути готовим допомогти близькій людині, поки вона не зважилася зробити кодування від алкоголізму.
У перший тиждень після запою:
- пити багато рідини (води, компоту, чаю, морсу)
- їсти щадну їжу, яка заспокоює стінки шлунка і заспокоює його
- знизити тиск за допомогою магнезії або Адельфана
- заповнити дефіцит калію
- відволіктися від тривоги
У другий тиждень після запою:
- дотримуватися режиму, спати достатньо (не менше 8 годин)
- їсти здорову їжу, багату білками і вітамінами, можна, зокрема, приймати вітамінний комплекс
- потроху відновлювати форму, отримувати фізичне навантаження
Мало просто знати як відновити організм після тривалого запою. Від вашої допомоги теж залежить багато чого. Але якщо запої повторюються періодично, краще підвести алкоголіка до думки про необхідність лікування в стаціонарі.