Алкогольна кардіоміопатія – причини, симптоми та лікування

Алкогольна кардіоміопатія – що це таке, причини появи та як себе виявляє захворювальні. Діагностика, лікування та довгострокові прогнози

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Алкогольна кардіоміопатія – причини, симптоми та лікування

Алкогольна кардіоміопатія - квиток на той світ

Етанол діє на міокард вкрай негативно, і про це має пам’ятати кожен. Ураження серця, спричинене надмірним споживанням алкоголю, називається алкогольна кардіоміопатія. З відомих причин цей вид захворювання дуже поширений і на сьогоднішній день є однією з актуальних проблем.

Алкогольна кардіоміопатія

З давніх-давен люди традиційно за допомогою алкоголю знімають стреси, розслабляються або відзначають будь-які радісні події в житті. Дійсно, з погляду користі для здоров’я, іноді можна пропустити стаканчик-другий алкоголевмісного напою. Однак у разі регулярного вживання спиртне завдає непоправної шкоди людському організму.

Токсична дія етанолу, який міститься в усіх спиртних напоях, починається вже через кілька хвилин після його вживання. Це зумовлено дією ацетальдегіду, на який перетворюється спирт після потрапляння в організм людини. Ця речовина здатна циркулювати в кровоносному руслі до 8 годин. За цей час альдегід чинить негативну дію на всі внутрішні органи. Не виключенням є серце і судини.

Алкогольная кардиомиопатия

Проблема країн пострадянського простору полягає в менталітеті людей. Російська людина не знає почуття міри і дуже часто перевищує нешкідливі дози вживаного спиртного. В останні кілька десятиліть підлітки і жінки занадто пристрастилися до такого слабоалкогольного напою, як пиво. Основна небезпека в цьому випадку полягає не тільки в постійному надходженні етанолу. У процесі пивоваріння для підвищеного піноутворення в напій додають кобальт, який має пряму шкідливу дію на серцевий м’яз.

Таким чином, регулярне вживання великої кількості будь-яких спиртних напоїв вражає головний мозок, печінку та серце. Тривалий вплив етанолу на міокард призводить до розвитку алкогольної кардіоміопатії.

Алкогольна кардіоміопатія являє собою ураження серця, що виникає під токсичною дією спиртних напоїв. Здебільшого відбувається руйнування кардіоміоцитів (м’язових клітин серця) і порушення в них обміну речовин.

Причини

Причиною виникнення хвороби є кількість вживаної алкогольної продукції. Безумовно, впливає тривалість алкогольного стажу та вік людини. Слід враховувати і присутність хронічних захворювань серця, а також інші індивідуальні чинники. Наприклад, сприйнятливість до дії алкоголю, оскільки в різних людей алкогольна кардіоміопатія розвивається під впливом різних щоденних порцій і різної тривалості вживання напою.

Таким чином, немає певної дози спиртного, яка за регулярного тривалого вживання призведе до виникнення кардіоміопатії. Крім того, на розвиток кардіоміопатії впливає і присутність супутніх захворювань, які є факторами ризику:

  • цукровий діабет
  • ожиріння;
  • гіпертонія.

Симптоми

Алкогольна кардіоміопатія розвивається поступово; тривалий час скарги можуть бути відсутніми. Першим проявом захворювання найчастіше бувають порушення ритму без ознак застійної серцевої недостатності.

Початковими ознаками захворювання заведено вважати серцебиття і задишку під час фізичного навантаження, причому вони виникають ніби непомітно і безпричинно для хворого. На пізніших стадіях захворювання стан хворих погіршується.

До найчастіших і типових симптомів алкогольної кардіоміопатії належать:

  • збудження
  • метушливість
  • багатослівність
  • скарги на відчуття нестачі повітря
  • кардіалгія (болі в ділянці серця)
  • похолодання кінцівок
  • відчуття жару в усьому тілі
  • пітливість
  • підвищення артеріального тиску
  • тахікардія (прискорене серцебиття)
  • тремор рук
  • почервоніння шкіри обличчя
  • ін’єктованість склер

Стадії

Алкогольна кардіоміопатія починається поступово і тривалий час може себе ніяк не проявляти. Спочатку такі ознаки, як задишка, безсоння, серцебиття, болі в грудях, пітливість, можна спостерігати лише наступного дня після вживання значних доз алкоголю. Поступово ці симптоми стають постійними супутниками хворого і повністю не проходять навіть у дні утримання, загальний стан погіршується.

Виділяють три стадії захворювання:

  • На першому етапі, який триває близько 10 років, збільшення серця не спостерігається. Звичайні скарги для цього періоду - це безпричинні, на перший погляд, головні болі, порушення сну, нестача повітря, задишка під час навантаження, серцебиття, дратівливість.
  • У разі зловживання спиртним упродовж понад 10 років, настає друга стадія алкогольної кардіоміопатії, за якої відзначається гіпертрофія серцевого м’яза. Кашель і задишка з’являються навіть за незначних фізичних зусиль, спостерігаються набряки кінцівок, посиніння вух, кінчиків пальців, носа. Під час огляду виявляють глухі тони в серці, аритмію, артеріальну гіпертензію. Крім цього, можуть приєднатися такі хвороби, як ерозивний гастрит, цироз печінки, виразка шлунка, а також порушення роботи нирок. Як правило, у хворих розвивається серцева недостатність, яка у важких випадках призводить до асциту.
  • Третя стадія - це кардіосклероз, що прогресує швидкими темпами, і незворотні зміни в анатомічній будові міокарда.

Діагностика та лікування захворювання

Якщо ви підозрюєте у себе алкогольну кардіоміопатію, невідкладно зв’яжіться зі своїм лікарем. Своєчасне лікування може призупинити розвиток захворювання і не дати йому трансформуватися у важчу патологію - застійну серцеву недостатність.

Діагностика

Діагностичні методи для алкогольної кардіоміопатії дуже широкі. Використовують такі заходи дослідження:

Аналіз крові, в тому числі біохімічний;
ЕКГ;
Аналіз сечі;
ЕхоКГ;
Сцинтиграфія;
Рентген.
Діагностика

Лікування

Перспективы лечения

Характерною особливістю алкогольної кардіоміопатії є хвилеподібний характер її перебігу: з одного боку, прогресування хвороби та погіршення стану хворих аж до смерті в разі подальшого вживання спиртного, з другого - поліпшення стану хворого в разі зменшення або відмови від вживання алкоголю. У разі повної відмови від згубної звички спостерігається стійка реабілітація хворого, у більшості випадків - зникнення клінічних ознак.

Найпершим і найважливішим заходом під час лікування алкогольної кардіоміопатії є саме відмова від алкоголю.

Якщо самостійно полишити згубну пристрасть пацієнт не в силах, його скерують до лікаря-нарколога, де йому підберуть відповідний метод позбавлення від залежності. Терапія тривала, у найскладніших ситуаціях вона розтягується навіть на кілька років. Досягти відновлення міокарда дуже непросто, тому дотримання всіх приписів лікаря - це єдиний спосіб для хворого зберегти і продовжити своє життя.

Корекції піддається харчування. Щоденний набір продуктів має містити належну кількість найважливіших мікроелементів, вітамінів, а також білків. Показані часті прогулянки та вживання різних кисневих коктейлів, щоб запобігти появі кисневого голодування.

Довгострокові перспективи лікування

Прогноз для людей, які страждають на алкогольну кардіоміопатію, залежить від того, як довго і наскільки серйозно вони зловживали алкоголем, бо ці чинники визначають ступінь ураження серцевого м’яза. У випадках, коли серце пошкоджено значною мірою, шанси на те, що може бути досягнуто повне одужання, малі. На певній стадії кардіоміопатії ушкодження набувають незворотного характеру, а отже, максимум, чого можна намагатися домогтися, це призупинення подальшого прогресування хвороби.

У тому разі, якщо алкогольну кардіоміопатію виявляють досить рано, коли ушкодження серця ще не набуло незворотного характеру, вона піддається лікуванню. У деяких, особливо успішних випадках, збиток, нанесений серцю, може бути усунутий повністю. Однак для цього вкрай важливо повністю відмовитися від алкоголю і з точністю дотримуватися призначеного лікування.