Аналіз крові АЛТ – показання, підготовка та норми

Аналіз крові АЛТ – показання для здавання, опис процедури та норми залежно від віку пацієнта. Підготовка до здачі аналізів

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Аналіз крові АЛТ – показання, підготовка та норми

Проблеми з печінкою - здайте аналіз АЛТ

Що таке аланінамінотрансфераза, аналіз АЛТ (АLT), навіщо вона потрібна в тканинах, які норми АЛТ в аналізі крові, і за яких обставин виникає збільшення АЛТ у крові? Про всі ці питання розповість наша стаття.

Що таке аналіз АЛТ

Аланінамінотрансфераза (АЛТ) - це фермент, який присутній головним чином у клітинах печінки й нирок і в помітно менших кількостях у клітинах серця та м’язів. У здорових людей активність у крові невелика, норма АЛТ має низькі значення. У разі ураження клітин тканини печінки АЛТ вивільняється в кровотік зазвичай ще до появи таких характерних симптомів, як жовтяниця. У зв’язку з цим активність цього ферменту використовується як показник ушкоджень печінки. Разом з іншими дослідженнями, що виконують ті самі завдання, аналіз на АЛТ входить до складу так званих печінкових проб.

Печінка є життєво важливим органом, який розташований у верхній правій частині черевної порожнини. Вона бере участь у здійсненні багатьох важливих функцій організму - у переробці поживних речовин, виробництві жовчі, синтезі білків, таких як фактори системи згортання крові, а також розщеплює потенційно токсичні сполуки до безпечних речовин.

Анализ АЛТ

Низка захворювань призводить до пошкодження клітин печінки, що сприяє підвищенню активності АЛТ.

Найчастіше аналіз на АЛТ призначають, щоб перевірити, чи не пошкоджено печінку в разі гепатиту та приймання лікарських препаратів чи інших речовин, які є токсичними для цього органу. Однак АЛТ не завжди відображає тільки ушкодження печінки, активність цього ферменту може підвищуватися і в разі захворювань інших органів.

АСТ і АЛТ вважаються двома найбільш важливими показниками ушкоджень печінки, хоча АЛТ специфічніший, ніж АСТ. У деяких випадках АСТ безпосередньо зіставляють з АЛТ і обчислюють їхнє співвідношення (АСТ/АЛТ). Воно може використовуватися для виявлення причин пошкодження печінки.

Показання

Лікар призначає дослідження АЛТ у крові, і його “близнюка” - АСТ, під час обстеження на патологію печінки, а також за алкоголізму. Як відомо, велика частина печінкових порушень - це вірусні гепатити. Його значення потрібні для контролю проведеного лікування у пацієнтів з ураженнями печінки, для скринінгового обстеження донорської крові.

Дослідження ферментів - це недорогий спосіб діагностики, і ця “сітка”, широко накинута на значний контингент осіб, дає змогу потім прицільно дослідити тих імовірних кандидатів із них, у яких можуть бути вірусні гепатити.

Показания для АЛТ

Також цей аналіз призначають у разі різних захворювань скелетної мускулатури, зокрема спадкових, і для контролю оцінки стану печінки під час призначення різних ліків.

Відомо, що багато препаратів для лікування серцевої недостатності, для зниження рівня холестерину, для лікування епілепсії та багатьох інших захворювань можуть погіршувати функцію печінки, особливо в літніх пацієнтів.

І для контролю щомісяця необхідно проводити дослідження трансаміназ. І часто, для того, щоб знизити АЛТ і АСТ, потрібна або відміна препарату, або корекція дози.

Норми АЛТ

Норми АЛТ і АСТ у крові відрізняються залежно від статевої приналежності та віку. Зміна нормальної концентрації ферментів відзначається за великих спортивних навантажень і виношування дитини.

Внаслідок великої кількості чинників, що впливають, незначне відхилення в бік підвищення або зниження від норми не є патологією.

У дорослих

У пацієнтів старше 18 років АСТ і АЛТ у нормі становить:

  1. Аланінамінотрансфераза: до 31 Од/л у дорослих жінок поза періодом виношування дитини, до 32 Од/л у вагітних жінок, до 45 Од/л у чоловіків.
  2. Аспартатамінотрансфераза: до 31 Од/л у невагітних жінок, до 30 Од/л у майбутніх мам, до 47 Од/л у чоловіків.

Нормы АЛТ

Референсні значення перебувають залежно від чутливості лабораторного обладнання. Нормальний рівень АСТ і АЛТ у крові наводиться в бланку аналізу поруч із графою результатів пацієнта.

Цінним діагностичним показником є відношення АЛТ до АСТ: у нормі воно становить 0,77. Більш поширеним є коефіцієнт Рітіса, який є оберненим співвідношенням (АСТ до АЛТ): його значення коливається від 0,88 до 1,72 (1,3 з можливими відхиленнями не більше ніж на 0,42).
Іншими словами, ідеально, якщо АСТ вища за АЛТ у 1,5 раза.

У дітей

Норма АЛТ і АСТ у крові дітей визначається переважно їхнім віком, а не гендерною приналежністю.

Вік дитини ALT
Новонароджений (до 6-7 днів) До 48-49 Од/л
До півроку До 60 Од/л
Від 6 до 12 місяців До 55 Од/л
Від 1 до 3 років До 34 Од/л
Від 3 до 6 років До 29-3 Од/л
Від 6 до 15 років До 39 Од/л

У підлітків старше 15 років норма вмісту амінотрансфераз поступово приходить у відповідність із дорослими показниками.

Підготовка

Робити тест на Алт рекомендується вранці. Цей показник визначається за допомогою лабораторного біохімічного аналізу венозної крові. Перед здачею біоматеріалу слід не вживати їжу протягом 12 годин, напередодні уникати фізичних та емоційних перевантажень, переїдання та вживання алкоголю. Також потрібно утриматися від куріння на тридцять хвилин перед забором крові.

Подготовка к АЛТ

Аналіз проводять кінетичним методом, його також називають оптимізованим або стандартизованим. Метод характеризується високою чутливістю. Термін підготовки результату зазвичай становить 1-2 робочих дні, не враховуючи день забору крові.

Кому варто здавати аналіз

Якщо ви схильні до зловживання алкоголем, то вам абсолютно необхідно здати аналізи АЛТ, для того щоб діагностувати алкоголізм на ранніх стадіях, або виявити проблеми з печінкою, поки вони ще не стали нерозв’язними.