Антибіотики та алкоголь - вся правда про знаменитий міф

Антибіотики та алкоголь - історична довідка про знаменитий міф, теперішній стан справ. З якими антибіотиками можна пити, а з якими не можна

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Антибіотики та алкоголь - вся правда про знаменитий міф

Антибіотики і алкоголь - вся правда про знаменитий міф

Результати медичних досліджень показують, що спиртне не блокує дію більшості лікувальних препаратів і зазвичай не викликає побічних ефектів у поєднанні з ліками. Але не слід забувати і про деякі інші важливі моменти, як, наприклад, антибіотики та алкоголь.

Антибіотики та алкоголь

Прийом антибіотиків - вимушений захід під час лікування цілої низки інфекційних захворювань. Однак їх застосування загрожує низкою харчових обмежень, до списку яких насамперед заведено зараховувати алкогольні напої навіть у, здавалося б, найбільш нешкідливих дозах. Завдяки усталеним споживчим стереотипам існує думка, що одночасне вживання антибіотиків і алкоголю може призвести до серйозних токсичних ушкоджень печінки. А крім того, спиртовмісні напої в кілька разів посилюють вплив препарату, що загрожує непередбачуваними наслідками для життєво важливих систем організму.

Антибиотики и алкоголь

Правда це чи вигадка? Чи справді має місце така несумісність? Розібратися в складних взаєминах спиртного й антибіотиків ми постараємося в цій статті.

Хибна думка

Отже, з думкою практикуючих терапевтів загалом ми визначилися. Якщо не заплуталися, оскільки полярність позицій двох медичних шкіл в оцінці питання, що нас цікавить, очевидна. Крім того, олію у вогонь ще підливають старі лікарські байки, що стали вже притчею во язицех.

Містифікацією здавна займаються лікарі-венерологи, які під час лікування делікатних захворювань усілякими способами намагаються переконати своїх пацієнтів у необхідності повної відмови від алкоголю. Їхні застереження повністю виправдані, адже навіть кілька чарок спиртного можуть загострити перебіг венеричної хвороби, що негативно позначиться на комплексному лікуванні.

Крім того, існує фронтова легенда, популяризована відомим британським медиком Джеймсом Бінгемом, яка свідчить про те, що під час Другої світової війни через брак пеніциліну солдатам було суворо заборонено вживати світле пиво. Річ у тім, що цей антибіотик доводилося повторно виділяти із сечі хворих солдатів, а світле слабоалкогольне пиво викликало рясне сечовипускання, що вельми ускладнювало видобуток цих ліків. Тому пиво довелося в наказовому порядку довелося вивести з армійського раціону, незважаючи на те, що в умовах спекотної африканської кампанії саме цей легкий напій відмінно себе зарекомендував як тонізуюче питво.

Так народжувалися міфи, які в середині минулого ХХ століття міцно закріпилися по обидва боки Атлантики як прописні істини, що не підлягають сумнівам.

Зерно істини

Незважаючи на те, що безпека одночасного приймання більшості антибіотиків разом з алкоголем доведена, виділяють низку несумісних зі спиртним препаратів. Це ліки, активні речовини яких вступають у дисульфірам-подібну реакцію з етиловим спиртом - насамперед нітроімідазоли та цефалоспорини.

Причина, чому не можна одночасно вживати і антибіотики, і алкоголь, криється в тому, що в складі зазначених вище препаратів містяться специфічні молекули, які здатні змінювати обмін етанолу. У результаті відбувається затримка виведення ацетальдегіду, який накопичується в організмі та призводить до інтоксикації.

Процес супроводжується характерними симптомами:

  • інтенсивним головним болем;
  • прискореним серцебиттям;
  • нудотою з блювотою;
  • жаром в ділянках обличчя, шиї, грудей;
  • утрудненим диханням;
  • судомами.

Дисульфірам-подібна реакція використовується під час кодування від алкоголізму, але цей метод повинен застосовуватися тільки під суворим контролем фахівця. Отруєння під час лікування нітроімідазолами і цефалоспоринами викликає навіть невелика доза спиртного. Зловживання алкоголем у такому разі може завершитися смертю.

Невелике вживання алкоголю лікарі дозволяють під час лікування пеніцилінами, протигрибковими препаратами, деякими антибіотиками широкого спектра. Порція кріпленого напою під час вживання цих ліків не позначиться на ефективності терапії та не викличе негативних наслідків для здоров’я.

Види несумісності

Справедливості заради потрібно зазначити, що все-таки існують випадки, коли одночасне вживання ліків і міцних напоїв призводить до негативних для організму людини наслідків.

Таблиця сумісності

Вчені виокремлюють три види несумісності антибіотиків і алкоголю:

Вид несовместимостиПоследствия совместного приемаНазвания лекарственных препаратов
Дисульфирам-подобная реакцияИнтоксикация организма: рвота, затрудненное дыхание, могут быть судороги, тахикардия, мигреньМетронидазол, орнидазол, тинидазол, цефалоспориновый антибиотик цефотетан.

Редко: ко-тримоксазол

Нарушение метаболизмаНеэффективность лечения.

Очень сильная головная боль, при которой человек не способен ни говорить, ни смотреть, ни двигаться.

Частое сердцебиение. В этом состоянии больной утверждает, что сердце «выпрыгнет» из груди, испытывает панику в связи с этим.

Рвота и тошнота.

Затрудненное дыхание.

Эритромицин, циметидин, вориконазол, итраконазол, кетоконазол
Токсическое воздействие на ЦНС.

(опасно при вождении автотранспорта)

Сонливость, головокружение.

Затрудненное дыхание. Больной садится, считая, что лежа задохнется, просит открыть все окна.

Жар в области головы, груди и шеи. Хочется умыться холодной водой, но даже водные процедуры редко помогают.

Рассеянность, неспособность сконцентрировать внимание.

Циклосерин, этионамид, талидомид
Токсическое действие на печеньМедикаментозный гепатитГруппа тетрациклиновых

Коли можна пити

Когда можно пить

Уважно прочитайте такі пункти:

  • тривалість терапії;
  • сумісний HP з етанолом;
  • розділ, який показує, скільки не можна пити після антибіотиків.

У середньому, утримання від алкогольних напоїв триває від 3 до 7 днів.

Тривалість залежить від типу фармакологічного засобу. Якщо в інструкції немає інформації про сумісність з етиловим спиртом, утримуватися від вживання алкоголю потрібно не менше 24 годин після завершення лікування. У деяких випадках, необхідно утримуватися від вживання алкоголю протягом щонайменше 72 годин.

Розумний підхід

Отже, вважається, що зазвичай алкоголь не впливає на ефективність антибіотиків. Однак їхня комбінація може спричинити неприємні побічні дії. Також існує ймовірність зниження терапевтичного ефекту антибіотика при зміні його концентрації в крові через вплив алкоголю. У довгостроковій перспективі може йтися про розвиток стійкості до антибіотикотерапії.

Вживати антибіотики та алкоголь разом, чи ні - справа ваша. Якщо з якоїсь причини ви не можете без цього обійтися, проконсультуйтеся з лікарем або перевірте сумісність препарату з алкоголем на сайті Drugs.com.

Розумно все ж потерпіти тиждень або два - закінчити курс препарату і почекати, поки він виведеться з організму. Тим паче що алкоголь може взаємодіяти з іншими ліками, які ви приймаєте, і подразнювати слизову оболонку шлунка, яка і так запалена. Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (US Food and Drug Administration, FDA) рекомендує такі речі обговорювати з лікарем. Існує і спеціальний посібник із сумісності ліків, продуктів і напоїв (зокрема алкоголю), спеціально випущений FDA для пацієнтів. Якщо є сумніви, а з лікарем порадитися не виходить, можна орієнтуватися на нього.