Дюфастон і алкоголь - що ж робити?
Лікування гормональними препаратами часто займає тривалий час. Коли терапія зачіпає святкові дні, виникає питання взаємодії таких препаратів, як Дюфастон і алкоголь. Чи можна відзначити радісні події з шампанським або краще відмовитися від спиртних напоїв через небезпеку ускладнень. Висновки варто робити на підставі науково доведених фактів.
Дюфастон - опис
Лікарський препарат Дюфастон вирізняється досить широкою терапевтичною сферою застосування і відомий більшості жінок. Його приймають під час вагітності, у разі безпліддя та інших захворювань. Курс лікування Дюфастоном може збігтися з будь-якою знаменною подією. Чи можна пити алкоголь у період лікування Дюфастоном чи ні?
Дюфастон - гормональний препарат, штучний прогестерон, застосовуваний для лікування патологій, зумовлених порушенням гормонального статусу жінки. Препарат створений на основі дидрогестерону, який не має андрогенної та естрогенної, глюкокортикоїдної та анаболічної активності. Прийом у менопаузальний період зберігає естрогеновий ефект на ліпідний профіль. Причому на відміну від естрогенових речовин, що негативно позначаються на системі згортання крові, дидрогестерон ніяк не впливає на коагуляцію.
Під час перорального прийому препарату відбувається селективний вплив на тканини ендометрія, що забезпечує профілактику гіперпластичних процесів і карциноми. Тому Дюфастон рекомендується у всіх випадках прогестеронової недостатності ендогенного походження.
Дія препарату
Препарат “Дюфастон” - це синтетичний аналог ендогенного прогестерону, який виробляється в організмі кожної жінки. Гормон відповідає за такі функції:
- Запобігає гіперплазії ендометрія.
- Нормалізує ліпідний профіль.
- Забезпечує другу фазу менструального циклу.
- Сприяє виробленню жовтого тіла в яєчниках.
- Має розслаблювальний ефект на мускулатуру матки.
Порушення вироблення прогестерону спостерігається в разі захворювань головного мозку, недостатності щитоподібної залози та інших ендокринних патологій. У разі дефіциту гормону потрібна замісна терапія медикаментом “Дюфастон”.
Сумісність з алкоголем
В інструкції до препарату про алкоголь ні слова. Іноді це дає жінкам привід повірити, що дюфастон і алкоголь сумісні. Найчастіше таке переконання властиве тим, хто звик до регулярних доз спиртного - наприклад, для вечірнього розслаблення після роботи. Тим часом взаємодія дюфастону і алкоголю може дати різні негативні наслідки:
- Прийом спиртного, особливо пива, грубо порушує гормональний фон людини. Якщо у жінки вже виявлені гормональні проблеми, несприятлива ситуація може погіршитися.
- Алкоголь порушує обмін речовин і часто перешкоджає повноцінному засвоєнню ліків. Це означає зниження ефективності лікування аж до нульового рівня.
- Гормональні препарати метаболізуються печінкою, і цей же орган переважно відповідає за розщеплення етанолу.
- Перевантаження печінки може обернутися гострою недостатністю, порушеннями травлення, різким погіршенням самопочуття.
Якщо дюфастон пити одночасно з алкоголем, не можна померти, але можна замість одужання від наявного захворювання отримати його ускладнення. Це твердження тим більш справедливе, що ці ліки часто призначають у комплексі з будь-якими гормональними препаратами (які зазвичай містять естроген) або іншими засобами - вітамінами, імуномодуляторами. Чим складніше призначене лікування, тим більшої шкоди може завдати випите спиртне.
Питанням про те, чи сумісний дюфастон з алкоголем, у принципі не повинні задаватися ті жінки, кому дюфастон призначається для збереження вагітності. Адже навіть для повністю здорових майбутніх мам, які не мають загрози викидня, міцні напої заборонені суворо і без найменших застережень на кшталт “організм вимагає” або навіть “дитина чогось такого просить”.
Наслідки
Детальніше тепер варто поговорити про те, як впливають на роботу печінки гормональний препарат і міцні напої за умови їхнього одночасного прийому. В інструкції ліків немає чіткої заборони на прийом міцних напоїв. Однак обмінні процеси гормональних ліків, до яких належить і Дюфастон, спостерігаються в печінці. Розщеплення алкоголю також здійснюється в печінці. Комбіноване застосування медикаменту і спиртного сприятиме швидкій переробці діючого компонента. Результатом таких дій стане недостатнє надходження в організм прогестерону.
Такими діями можна знизити ефективність гормонального лікування. Крім того, що збільшується навантаження на печінку, алкоголь почне виробляти в організмі у жінки естрогени. Причому Дюфастон іноді можуть призначати в комплексному лікуванні з естрогенними препаратами. Якщо має місце підвищений рівень цих гормонів, то може статися серйозний збій в організмі жінки.
Сказати алкоголю “ні” під час прийому цього засобу потрібно через виникнення великої кількості хвороб: безпліддя або загроза викидня. Немає місця спиртному і в житті дівчини, яка готується до материнства, оскільки вона в останню чергу думатиме про існування спиртних “радощів”. Тим паче, спиртні напої нічого не значать у житті жінки, у якої є небезпека втратити дитину.
Як поєднувати
Отже, ми з’ясували, що вживати дюфастон і алкоголь зовсім небажано, а в момент планування вагітності й зовсім заборонено. Так коли ж можна вже буде випити вина.
Після закінчення курсу прийому дюфастону варто почекати деякий час, поки ліки повністю не виведуться з організму нирками. У нормі цей період становить 72 години. Саме через три доби після прийому останньої таблетки дюфастону пацієнтці дозволено порушити “сухий закон”. Зрозуміло, що це жодним чином не стосується дам, які активно намагаються завагітніти. Їм алкоголь буде заборонений ще довгі місяці.
Розумний підхід
Завдяки сучасним лікам, багато жінок отримали можливість безперешкодно виносити й народити здорових дітлахів. Але не тільки безплідним жінкам допомагає цей препарат, жінки в клімактеричному періоді та ті, що страждають на важкий передменструальний синдром, також не втомлюються залишати позитивні відгуки про сучасні гормональні ліки. І чи варто ставити на шальки терезів досягнення комфортного стану, якого можна досягти, коли п’єш дюфастон, заради сумнівного задоволення вдатися до алкогольних розваг?? Відповідь очевидна: не варто.
Загалом, варто сказати, що фахівці зовсім не проти вкрай рідкісного вживання невеликої кількості спиртного під час лікування, якщо це справді потрібно, але подивімося правді в очі: невже неможливо потерпіти 10 днів, необхідних для терапії, і не поєднувати дюфастон і алкоголь?
Задоволення від алкоголю короткочасне, а здоров’я, отримане в результаті лікування, залишиться з жінкою на все життя.