Пити, або не пити – годування дитини груди
Те, що алкоголь згубно впливає на весь організм будь-якої людини, - давно всім відомий факт, який не потребує доказів. Але тим не менш, багато матусь час від часу подумують про алкоголь під час грудного вигодовування.
Материнство і алкоголь
Усі батьки знають, що вживати алкоголь під час грудного вигодовування дуже навіть небажано. Але багато жінок, які годують груддю, вважають, що келих вина або пива, випитий раз або двічі на тиждень, не здатний нашкодити їхньому малюкові. Так чи небезпечний алкоголь під час грудного вигодовування, чи небезпека його для дитини дуже перебільшена? Чи можна вживати жінці під час годування грудьми трохи вина або пива, що містять невеликі дози алкоголю?
Статистика
Матері-годувальниці часто отримують суперечливі рекомендації від лікарів і консультантів різних шкіл про те, чи може споживання алкоголю негативно впливати на дитину. Раніше була загальноприйнята думка, що алкоголь може бути корисним під час грудного вигодовування, і багатьом матерям, які годують груддю, лікарі пропонували вживати алкоголь (найчастіше у вигляді вина або пива), щоб зняти емоційну напругу, збільшити лактацію та поліпшити дитячий сон.
Можливо, тому від 30 до 80% матерів-годувальниць у світі вживають алкоголь у тих чи інших дозах під час грудного вигодовування. Найбільший відсоток вживання алкоголю (83% матерів-годувальниць) спостерігався в Норвегії в 1990-х роках. У 2000-х роках кількість матерів-годувальниць, які випивають, у Норвегії зменшилася до 79%.
Причому в Норвегії кожна четверта мама-годувальниця, яка п’є, випиває понад 5 стандартних доз (1 доза або “дрінк” - 10-14 г спирту в будь-якому вигляді алкоголю) алкоголю на день. Для порівняння, у США всього 35% матерів вживає алкоголь під час годування дитини грудьми.
Всмоктування
Кількість алкоголю в грудному молоці безпосередньо пов’язана з кількістю алкоголю в крові. Але в той час як одні експерти говорять про можливість споживання 250 мл вина без шкоди для дитини, інші нагадують, що безпечного рівня алкоголю, як і у всіх інших випадках, тут не існує.
Дослідження, опубліковане в New England Journal of Medicine, припускає, що, якщо мати-годувальниця випиває більше одного алкогольного напою на день, це негативно впливає на моторний розвиток дитини. А дослідження, опубліковане в журналі Pediatrics, продемонструвало, що у дітей, яким давали грудне молоко приблизно за годину після того, як їхня мати вживала алкоголь, порушувалися патерни сну і неспання.
Шкода дитині
Для матері вживання спиртного призводить до порушення роботи всіх органів і процесів, негативно впливає на діяльність нервової системи та головного мозку, призводить до розвитку хронічних і гострих захворювань. Але що відбувається з малюком, коли отруйні елементи потрапляють у його крихітний організм.
У молоці мами, яка годує груддю, алкоголь збирається майже в такій самій кількості, що й у крові. Але внутрішні органи немовляти не можна порівняти з органами дорослого. Організм малюка не здатний виводити токсини з таким же успіхом.
Чим загрожує потрапляння спиртного в організм дитини:
- Насамперед спиртне впливає на нервову систему малюка. Немовля стає дратівливим, примхливим, неспокійним.
- Найімовірніше, він буде швидше засинати, але якість сну значно погіршиться.
- Вживання алкоголю під час грудного вигодовування неодмінно позначиться на роботі серцевої системи малюка. Це тягне за собою такі наслідки як: прискорене серцебиття, знижений тиск, апатія, слабкість.
- Дитину можуть турбувати проблеми з травною системою. Оскільки етиловий спирт спричиняє запалення, кишкові кольки почнуть турбувати частіше.Малюк погано набиратиме вагу і відставатиме як у психологічному, так і у фізичному розвитку.
- Часте вживання матір’ю спиртного може призвести до звикання.
- Можлива інтоксикація організму малюка.
Алкоголь і молоко
Алкоголь доходить до грудного молока через 30-40 хв. 100 мл неміцного напою знижує свою концентрацію протягом 2-х годин, а міцні напої виводяться щонайменше 5 годин. Тому якщо ви випили келих вина або пива, то вже через 3 години можете погодувати малюка.
Алкоголь і грудне молоко несумісні, тому краще утриматися від нього на весь період лактації, або хоча перші 3 місяці. Якщо ви все ж не можете без спиртних напоїв, то прислухайтеся до порад.
Безпечна доза
У жінок у зв’язку з особливостями обміну речовин і невеликою масою тіла алкоголь може швидше всмоктуватися і повільніше виводитися. У молочній залозі буде присутнім приблизно 10 відсотків від тієї кількості алкоголю, яка міститься в крові.
Ось що відбувається з жінкою, яка випила 0,33 пива. У перші 20 хвилин алкоголь ще не досяг верхніх відділів кишківника і не почав всмоктуватися. Якщо алкоголь вживається після ситної вечері, то в крові алкоголь з’явиться через 30-40 хвилин. Це означає, що протягом 20 хвилин після прийнятого одного (!) келиха пива годувати безпечно. Далі алкоголь потрапляє в кров і 10 відсотків від того, що міститься в крові - у молоко матері.
Підіб’ємо підсумки. Щоб святковий келих був безпечним, мама повинна:
- Враховувати вік дитини. Діти до 3 місяців найбільш чутливі до алкоголю.
- Враховувати свою вагу. Чим більше важить людина, тим швидше її організм переробляє алкоголь.
- Враховувати, що міцний алкоголь всмоктується і виводиться довше.
- Погодувати дитину незадовго до вживання спиртного або відразу після.
- Про всяк випадок заготовити трохи зцідженого молока, якщо дитина надто мала і потребує годувань частіше, ніж раз на 2-2,5 години.
- Пам’ятати про “безпечну” добову (а краще тижневу) дозу - 0,3 пива або 150 мл сухого вина, або 40 мл коньяку. Але ніколи - все разом.
Якщо не виходить відмовитися
Алкогольна залежність, тим більше під час ГВ, це дуже погано. Ну якщо так вже вийшло, що не виходить прибрати з раціону алкоголь на 100%, то буде менш безпечним хоча б зменшити кількість випитого спиртного, або зовсім відмовитися від ГВ. Намагайтеся зціджуватися перед прийомом спиртного на кілька прийомів для вашого малюка.
Віддавайте перевагу домашнім спиртним напоям, у них менше токсинів. Не пийте натщесерце і без їжі, це прискорює потрапляння алкоголю в кров. Вживайте легкі спиртні напої такі як вино, пиво. Від міцних відмовтеся на час ГВ. Не варто забувати про дозу випитого, чим більша вона, тим довше виводиться з організму.
Зціджуватися потрібно тільки перед випиванням. Якщо думаєте, що зціджування допоможе швидше вивести спирт із молока, то глибоко помиляєтеся. Поки він не вийде з крові жінки, він буде присутній у молоці.