Алкогольна епілепсія - чим небезпечна, симптоми та лікування

Чим небезпечна для людини алкогольна епілепсія, як розпізнати напад та які можуть бути причини. Діагностика, лікування та профілактика алкогольної епілепсії

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Алкогольна епілепсія - чим небезпечна, симптоми та лікування

Алкогольна епілепсія - це страшно

Алкогольна епілепсія - поширене ускладнення, до якого призводить хронічний алкоголізм. Напади із судомами або без них є реакцією нервової системи на отруєння спиртом. Спочатку вони з’являються після вживання алкоголю, але з переходом перебігу хвороби в хронічну форму тривають і в тверезому стані.

Алкогольна епілепсія - опис

Алкогольна епілепсія являє собою важке неврологічне і психічне захворювання, що вражає мозкові структури і центральну нервову систему. Єдина причина розвитку цієї патології - тривалий токсичний вплив спиртного на людський організм. Найчастіше це відбувається внаслідок розпивання сурогатного алкоголю, що містить різні токсичні домішки.

Фахівці зазначають, що цей стан є останньою стадією алкоголізму. Напади епілепсії виникають не тільки в стані сп’яніння, а й у період тверезості. За даними статистики, це захворювання зустрічається у 5% дорослих людей, які протягом тривалого часу, 5 і більше років, зловживали спиртними напоями. Небезпеку становлять не тільки самі напади, а й виражені особистісні розлади, які відбуваються при цьому захворюванні.

Класифікація

У літературі поняття “алкогольна епілепсія” використовують під час визначення кількох патологічних станів: епілептичної реакції, епілептичного синдрому та істинної алкогольної епілепсії.

Классификация алкогольной эпилепсии

  • Епілептична реакція - одноразові або епізодичні напади, які виникають на тлі разових алкогольних ексцесів у людей, які не страждають на хронічний алкоголізм. Зазвичай напад розвивається наступного дня після вживання спиртного. Після зникнення ознак похмілля напади припиняються.
  • Епілептичний синдром поширений ширше за алкогольну епілепсію. Спостерігається при хронічному алкоголізмі. Характеризується наявністю неодноразових нападів. Супроводжується психічними і соматичними порушеннями, властивими алкоголізму. Під час нападів в окремих випадках можуть виникати аури, що нагадують ілюзії або галюцинації.
  • Алкогольна епілепсія розвивається рідко, зазвичай - на тлі тривалого постійного вживання спиртних напоїв (від 10 років і більше) і становить близько 10% від загальної кількості епілептиформних нападів, зумовлених вживанням алкоголю. Напади зазвичай виникають під час абстинентного синдрому і нерідко переходять в алкогольний психоз.

Причини

Головна причина виникнення алкогольної епілепсії полягає в тривалому зловживанні спиртними напоями, особливо сурогату. Епілептичні напади зумовлені реакцією клітин головного мозку на алкоголь. Провокуючими факторами такого стану, крім алкогольної абстиненції, можуть стати: супутня важка травма черепа, інсульт в анамнезі, порушення мозкового кровообігу.

Одноразове вживання великої дози алкоголю нездатне викликати судоми. За винятком тих випадків, коли неякісне спиртне спричинило гострий токсичний набряк мозку. Напади алкогольної епілепсії характерні для людей зі стійкою алкогольною залежністю, коли уражаються внутрішні органи і відбуваються метаболічні розлади.

Причины появления

Механізм розвитку цієї патології зумовлений комплексним впливом таких чинників:

  • різка відмова від алкоголю після тривалого прийому;
  • нестача вітаміну В1 внаслідок порушення обмінних процесів у ШКТ;
  • збуджений стан нейронів головного мозку;
  • дефіцит надходження калію і магнію;
  • пряме пошкодження нервової тканини етанолом;
  • безпосереднє потрапляння токсичних продуктів до нервових клітин.

Фахівці виокремлюють й інші чинники, які опосередковано впливають на ризик виникнення епілептичного нападу при хронічному алкоголізмі. В осіб, які зловживають алкоголем, часто знижена толерантність глюкози внаслідок порушення функціонування підшлункової залози та різних гормональних розладів. Згодом похмільний період може ускладнитися розвитком субгіпоглікемічного стану, який і провокує епілептичний напад.

Симптоми

Епілепсія, спровокована алкоголізмом, проявляється зміною поведінки питущої людини. У неї спостерігається нервозність, надмірне збудження, поява безпричинних спалахів люті, незв’язності мови, порушення сну.

Прояви алкогольної епілепсії

Епілептичні напади алкогольної етіології багато в чому схожі з традиційними нападами і характеризуються такими ознаками:

  • хворі втрачають свідомість;
  • у них відзначається розвиток м’язових судом;
  • спостерігається збліднення шкірних покривів обличчя і синюшність у ділянці рота;
  • у хворих під час алкогольних епілептичних нападів закочуються очі;
  • відбувається виділення піни з ротової порожнини, блювотних мас;
  • вони не можуть контролювати свої рухи.

Хворі згинаються в неприродній позі, закинувши голову. У разі раптового початку епілептичного нападу в алкоголіків висока ймовірність травмування самих себе, вони можуть прикусити і навіть заковтнути власний язик.

Після закінчення нападу хворі впадають у пригнічений стан і засинають. У деяких клінічних випадках виникає галюциногенна симптоматика і кошмарні сновидіння. Ці ознаки відрізняють алкогольні епілептичні напади від традиційних нападів епілепсії.

Симптоми алкогольної епілепсії

Крім того, відмінна риса епілепсії в алкоголіків полягає в можливому виникненні нападів після виходу із запою. Після нападу розлад сну, поява жахливих галюцинацій і ознак білої гарячки можуть проявлятися ще більш інтенсивно.

Напади алкогольної епілепсії становлять серйозну загрозу для здоров’я і життя хворого: падіння може супроводжуватися травмами, а блювотні маси, що виділяються у людини, яка перебуває у несвідомому стані, потрапивши в дихальні шляхи, можуть призвести до порушення і зупинки дихання. Ненадання першої допомоги хворому під час епілептичного нападу може призвести до смертельного результату.

Діагностика

Діагностика алкогольної епілепсії

Визначається захворювання на підставі огляду та опитування пацієнта. Лікар перевіряє окорухові та сухожильні рефлекси. Обов’язково призначається проведення енцефалографії, за якою легко встановлюється характер патології.

За алкогольного варіанту відсутні аномалії, властиві істинній епілепсії. Пацієнтам, які вживають алкоголь, притаманні звичайні ритми нейронів головного мозку. Якщо при припиненні вживання спиртовмісних рідин напади не зникають, то призначається КТ або МРТ мозку для визначення розширення його бічних шлуночків.

Лікування

Більшість людей, які страждають на згубну пристрасть до міцних напоїв, вважають, що медичні працівники самі не розуміють, як лікувати алкогольну епілепсію, оскільки в них завжди терапія одна - кинути споживання спиртовмісних рідин. Алкоголікам часто складно відмовити від згубної звички. Тому нерідко алкогольну епілепсію вилікувати не вдається.

Лікування алкогольної епілепсії

Насправді, першорядною умовою ефективного корекційного впливу є припинення вживання будь-яких спиртних, хмільних та інших міцних напоїв. Наявність навіть одиночного епіприпадку в анамнезі - це ознака мозкового ураження. Жодні лікарські засоби домогтися стійкої ремісії або сприятливого результату не здатні на тлі вживання спиртовмісних напоїв.

Запорукою успішного лікування є повна відмова від вживання спиртних напоїв. Для підтримки життєво важливих функцій організму таким хворим призначають інфузійне введення глюкози, сольових розчинів, також може знадобитися введення діазепаму, гексобарбіталу та тіопенталу. У більшості випадків хворим призначають протисудомні засоби.

Перша допомога в разі епілепсії

Напад алкогольної епілепсії виникає і минає сам, припинити його якимись зовнішніми впливами неможливо. Як уже було сказано раніше, зазвичай він триває не довше 3 хвилин. Однак якщо напад триває довго і не минає, або якщо відразу після припинення нападу починається новий - потрібна невідкладна медична допомога. В інших випадках усе, що потрібно робити під час нападу епілепсії - убезпечити хворого від можливості заподіяти собі шкоду.

Перша допомога при епілепсії

Потрібно стежити, щоб людина під час нападу не впала, тому що при падінні є ймовірність вдаритися головою. Найкраще акуратно покласти її на підлогу, підклавши під голову що-небудь м’яке і відсунувши всі предмети, об які вона може вдаритися під час судом. Самі судомні рухи стримувати не варто.

За можливості потрібно звільнити тіло від одягу, що сковує рухи, розстебнути ґудзики на сорочці та ремінь.

Щоб запобігти западанню язика, голову хворого потрібно повернути на бік. У рот краще вставити рушник або інший предмет, який не дасть змоги зубам сильно стискатися. Це необхідно, щоб людина не прикусила собі язик.

Якщо почалася блювота - хворого потрібно повністю перевернути на бік, щоб він не захлинувся блювотними масами. Після закінчення нападу людині потрібно дати прийти до тями і відпочити.