Алкоголізм – застереження та поради, профілактика та лікування

Алкоголізм – причини виникнення, симптоми прояву та опис. Профілактика формування алкоголізму та лікування залежності

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Алкоголізм – застереження та поради, профілактика та лікування

Алкоголізм - хвороба або розбещеність

Про шкоду алкоголю та страшні наслідки від зловживання дурманних напоїв знає кожен. Попередження лікарів, суворі накази батьків і застереження вчителів ми чуємо з дитинства. Проте алкоголізм продовжує залишатися одним із найпоширеніших захворювань, що вражають організм і психіку людини. Про те, як не переплутати помірне споживання з пристрастю і не впасти в згубну залежність далі й піде мова.

Алкоголізм: усе про захворювання

Вживання міцних напоїв у свята та в дні, коли зовсім не до веселощів, є давньою традицією, яка була закладена ще нашими далекими предками. Багато стародавніх племен, які пізнали алкоголь раніше, ніж вогонь, використовували його в різних таїнствах. Під впливом цього зілля вони зверталися до богів і спілкувалися з душами померлих одноплемінників.

Стародавні скіфи, здійснюючи обряд побратимства, додавали в посуд із вином трохи крові всіх тих, хто брав участь у звичаї, і пускали чашу по колу. Можливо, так і зародилася традиція збирати гостей і весело проводити час, пригощаючи вином та іншими міцними напоями. Відтоді й став алкоголь таким собі символом психологічної спорідненості та єдності.

Скіфи

Завдяки своїм чудодійним властивостям - викликати заряд позитивних емоцій, пом’якшувати тривогу і хвилювання, надавати хоробрості - алкоголь є невід’ємною частиною нашого життя і сьогодні. Традицію відзначати ті чи інші події, вживаючи спиртні напої, люди зберегли й донині. Тільки одні це роблять символічно, а інші відчувають нестримну пристрасть до “ води життя”, підриваючи своє здоров’я і репутацію.

Причини

На розвиток алкоголізму впливають спадкові, екологічні та соціальні чинники. Причини розвитку алкогольної залежності у різних людей можуть відрізнятися, але загалом виділяють три основні групи ризику:

  • Спадковість. У цьому випадку залежність пов’язана з особливостями розвитку і будови організму, на які впливає родинний фактор, а також особливості внутрішньоутробного розвитку і становлення в ранньому дитинстві.
  • Психологічний фактор. У цю групу потрапляють люди, які володіють характером, схильним до залежності, а також певними реакціями в разі важких життєвих ситуацій.
  • Соціальний фактор. Тут залежність формується внаслідок звичок сім’ї, кола друзів та їхніх алкогольних традицій, освіти, професії, культури або особливостями епохи, в яку живе людина.

Симптоми

Організм кожної людини індивідуальний, тому багато хвороб протікають у всіх по-різному. Симптоми алкоголізму в окремих людей також можуть не відповідати точному медичному опису. Деякі ознаки захворювання часом відсутні або ж проявляються іншим чином.

Представлена нижче симптоматика є загальною і найбільш характерною для цього захворювання. Практика показує, що саме такі прояви спостерігаються у людей, які страждають на згубну пристрасть до алкоголю, які згодом призводять до важкого захворювання.

  • Патологічний потяг до спиртного. Це найперший дзвіночок розвитку захворювання. Стійкий потяг до алкоголю формується поступово. Відразу людина може і не усвідомлювати, що відчуває потяг до спиртного. Часті випивки пояснюються святами, спілкуванням із друзями, розв’язанням проблем тощо. Однак неприємності минають, свята закінчуються, а пияцтво, що переростає в алкоголізм, триває.
  • Втрата контролю над споживанням спиртного. Друга основна ознака алкоголізму проявляється, як правило, вже на ранній стадії захворювання і присутня до кінця. Потенційний алкоголік втрачає здатність зупинитися, випиваючи певну дозу спиртного. Не контролюючи себе, він забуває про те, що мав намір випити трохи, щойно відчує запах алкоголю.
  • Відсутність блювотного рефлексу при інтоксикації спиртним. На це слід звернути особливу увагу. Якщо непереборний потяг до алкоголю і втрату самоконтролю в деяких випадках встановити буває складно, то блювотний рефлекс, точніше, його відсутність, у разі перебору зі спиртним є очевидною ознакою виникнення хвороби.
  • Збільшення ступеня толерантності до алкоголю. У людини з діагнозом алкоголізм збільшений ступінь переносимості спиртного. Що довший період активного споживання алкоголю, то більший ступінь засвоюваності цієї отрути організмом. Це відбувається у зв’язку з тим, що організм звикає до частих передозувань і втрачає захисну реакцію.
  • Розпивання алкоголю поодинці. Ознакою того, що пияцтво плавно перейшло в алкоголізм, може бути той факт, що людина почала випивати на самоті й потай від усіх.
  • Часткова амнезія. Алкоголіки часто не пам’ятають розмов і обіцянок, зроблених напередодні під час розпивання міцних напоїв. Цей показник є ще одним симптомом алкоголізму.
  • Поява сильного похмілля або абстинентного синдрому вранці. Людина, яка часто зловживає спиртним, відчуває вранці неприємні наслідки розпаду алкоголю в організмі: головний біль, сухість у роті, нудота, дратівливість.
  • Депресивний стан за відсутності алкоголю. Люди, які страждають на алкоголізм, важко переносять тверезі будні. Вони постійно відчувають пригніченість, зневіру, апатію, бувають дратівливі. Але варто їм тільки випити, одразу відбувається зміна настрою і стан значно поліпшується.
  • Запої. Цей симптом характерний для захворювання 2 або 3 ступеня. Якщо тривалість вживання алкоголю становить кілька діб і водночас супроводжується сильним отруєнням, є всі підстави вважати, що людина пішла в запій, а отже, і стала жертвою алкоголізму.
  • Депресивний стан за відсутності алкоголю.

Симптоми

Наслідки

Алкоголізм - бич нашого сучасного суспільства. Наслідки алкоголізму умовно можна розділити на два класи. Перший - це негативні наслідки для самого алкоголіка, пов’язані з погіршенням його здоров’я і деградацією особистості. Другий - негативні наслідки для суспільства, а саме - збільшення кількості соціальних проблем, пов’язаних зі зловживанням спиртним.

До особистих проблем питущої людини можна віднести дуже багато чого. Наприклад:

  • агресивність і втрату самоконтролю в стані сп’яніння та похмілля;
  • нещасні випадки, переохолодження або перегрівання через необережність і в стані сильного сп’яніння;
  • отруєння алкоголем;
  • ризик розвитку цирозу печінки;
  • ризик виникнення деяких видів раку та серцево-судинних захворювань;
  • розвиток психозів;
  • втрата працездатності;
  • арешт за перебування в громадських місцях у нетверезому вигляді;
  • збільшення конфліктів у сім’ї та її руйнування;
  • матеріальні труднощі та злочинність.

Соціальні наслідки алкоголізму - це збільшення кількості:

  • дорожньо-транспортних пригод;
  • нещасних випадків на виробництві;
  • прогулів і зниження продуктивності праці;
  • економічних витрат, пов’язаних із виплатою допомоги по непрацездатності та боротьбою зі злочинністю в стані сп’яніння.

Профілактика

Розвиток такого складного захворювання, як алкоголізм, залежить не тільки від соціально-психологічних чинників. Важливу роль тут відіграють також біологічні механізми. Організм людини, маючи індивідуальні фізичні та біохімічні особливості, реагує на алкоголь неоднаково. Тому кожна людина різною мірою схильна до недуги. Але це ще не привід нехтувати запобіжними заходами, розробленими фахівцями.

Профілактика алкоголізму

Щоб не страждати від пристрасті до алкоголю і не занапастити своє здоров’я, постарайтеся дотримуватися таких рекомендацій:

  • Рідше споживайте спиртне . Вживання навіть пляшки пива щодня - це вже початок проблеми. Від звичайної звички до побутового пияцтва шлях недовгий, а там і хронічний алкоголізм не за горами, пам’ятайте про це!
    Міру треба знати. Доросла людина повинна вміти прислухатися до сигналів свого організму і говорити собі “стоп”. Можливо, ви помічали, що гарний настрій і самопочуття без важких наслідків вранці настає після того, як ви вжили певну кількість спиртного. Цього стану і дози необхідно дотримуватися завжди, не порушуючи гармонії зайвими чарками.
  • Не похмелятися. Ще одне правило, яке запам’ятати треба на все життя. Алкоголь зранку після бурхливих веселощів увечері - це прямий шлях до алкоголізму. Дайте можливість організму самостійно перебороти головний біль чи болі в серці. Таким чином, він і підкаже вам, що в такій кількості алкоголь пити більше не варто. Заглушуючи ці симптоми черговою порцією спирту, ви повільно вбиваєте свій організм.
  • Не заливайте стрес алкоголем. Знайдіть способи справлятися з накопиченими проблемами без спиртного. Спілкування з людьми або прогулянки на самоті, поради друзів і рідних, їхня підтримка - все це принесе набагато кращий ефект, ніж дурманні напої.
  • Ігноруйте вмовляння друзів і приятелів випити, щоб “підтримати компанію”. Не варто відповідати на такі дурниці, як “ти мене поважаєш?”. Демонструючи насамперед свій нездоровий потяг до алкоголю, ці люди, які страждають на пристрасть до алкоголю, виявляють неповагу до вашої позиції. Подібні стосунки навряд чи становлять будь-яку цінність взагалі для вас.
  • Під час святкових застіль випивайте половину вмісту свого келиха або чарки. Це ефективний спосіб зменшити споживання алкоголю протягом вечора.

Крім вище перерахованих рекомендацій уникнути алкогольної залежності допоможе активна громадська діяльність, нові захоплення, заняття спортом або просто якесь хобі.

Вчіться цікаво проводити час, минаючи алкогольний допінг. Отримувати фізичну і психічну розрядку можна і без вживання спиртного. Це робить життя яскравим і насиченим, даючи змогу уникнути такої біди, як алкоголізм.

Лікування

Лікування алкоголізму ефективне лише в тому разі, якщо у пацієнта є бажання позбутися залежності. Воно має бути комплексним, може зайняти чимало часу і включає в себе:

  • лікарську терапію, спрямовану на зняття неприємних симптомів під час скасування алкоголю і виведення продуктів
  • розпаду етанолу з організму;
  • психологічну допомогу професіоналів;
  • підтримку людей, які вже позбулися або намагаються боротися із залежністю, - так звані групи анонімних алкоголіків;
  • лікування всіх ускладнень, спричинених вживанням алкоголю.

Існує також метод введення в організм (внутрішньовенно або перорально) лікарських засобів, що взаємодіють з етанолом. При цьому виділяється речовина, яка погіршує самопочуття пацієнта, - виникають нудота, блювота, головний біль. Такі неприємні симптоми допомагають пацієнту побороти потяг до алкоголю.

Не плутайте: алкоголізм і пияцтво

алкоголізм і пияцтво

Дослідники з усього світу ведуть гарячі суперечки щодо тлумачення термінів алкоголізму. Багатогранність цієї проблеми перешкоджає створенню чітких критеріїв, які допомагали б відрізняти пияцтво від алкогольної хвороби. На запитання, де закінчується традиційне або припустиме вживання спиртного і починається пияцтво, яке переходить в алкоголізм із подальшим переходом у хронічний алкоголізм, не можуть відповісти часом навіть фахівці.

Ця плутанина і невизначеність із термінами нерідко породжує негаразди на практиці. Деякі люди, які зловживають спиртним, вважають себе алкоголіками і в паніці починають вдаватися до таких серйозних способів лікування, як, наприклад, кодування або прийом медикаментів. Проте для профілактики пияцтва достатньо обмежити можливості та доступність споживання алкогольних напоїв, що позитивно та ефективно діє на людей ласих до спиртного.

А от ті, хто справді грішить пристрастю до алкоголю, часто бувають упевнені, що вони всього лише трохи зловживають. У цьому разі обмеженням алкоголю, молитвами, замовляннями та народними засобами вже не обійтися. Тут необхідне медичне втручання.

Біохімічні та фізіологічні процеси, що протікають в організмі п’яниці, не порушені остаточно, чого не можна сказати про процеси життєдіяльності організму алкоголіка. Позбутися пияцтва може багато хто, вилікуватися остаточно від алкогольної залежності або перемогти хронічний алкоголізм вдається одиницям.

Таким чином, головна відмінність термінів “алкоголізм” і “пияцтво” полягає в тому, що у запійного алкоголіка навіть після комплексного лікування будь-яка доза спиртного здатна спровокувати рецидив і повернути людину в алкогольне рабство. Крім того, немає більш ефективного засобу від тяги до алкоголю, ніж власне бажання вести тверезий спосіб життя.

П’яниця ж - це просто любитель випити, який робить це занадто часто, але зібравши волю в кулак, може позбутися шкідливої звички, не доходячи до стадії “хронічний алкоголізм” і не вдаючись до допомоги фахівців.