Дозволена доза алкоголю для водія
Водіння автомобіля в нетверезому вигляді - річ неприпустима. Більшість великих аварій з людськими жертвами, як показує статистика, відбуваються саме з вини водіїв, які перебувають у стані сильного алкогольного сп’яніння. Але в житті трапляється всяке. Буває, що штрафних санкцій зазнають автовласники, які навіть не підозрювали, що на момент перевірки в їхньому організмі був присутній алкоголь у кількості, що суперечить правилам водіння. А чи існує взагалі дозволена доза алкоголю для водіїв?
Водіння автомобіля в нетверезому вигляді
Допустимою нормою алкоголю вважається кількість проміле, яка може бути присутнім, як у повітрі, що видихається водієм, так і в його крові. Числове вираження цього показника таке: 0,35 проміле етилового спирту в крові і 0,16 - у видихуваному повітрі. Визначають ці показники за допомогою спеціальних приладів. Допустиме значення виведено з урахуванням можливої похибки.
Допустима норма етилового спирту в крові - 0,35 проміле. Концентрація чистого алкоголю в повітрі, що видихається водієм, не може перевищувати 0,16 мг/л.
Дозволена законом норма алкоголю в крові людини (у проміле), яка перебуває за кермом, передбачає мінімальну кількість спирту, що не спричиняє будь-яких відхилень психічного і фізіологічного стану. Концентрація, перерозподіл уваги, швидкість реакції, загальний стабільний емоційний стан і самопочуття є необхідними аспектами під час водіння транспортного засобу. Нетверезий водій - це завжди серйозна небезпека на дорозі. Показник 0,35 - це саме та норма проміле, наявність якої не зашкодить фізіології та не порушить психічні процеси.
Скільки можна
Етиловий спирт викликає алкогольне сп’яніння і порушує природні процеси життєдіяльності людського організму. Але від однієї дози спиртного сп’яніння триває певний час, потім алкоголь починає вивітрюватися з організму. Людина знову здатна тверезо мислити. І навіть якщо в крові ще міститься якийсь відсоток алкоголю, стан людини допустимий для керування автомобілем.
Річ у тім, що етанол нейтралізується печінкою, цей процес у чоловіків триває зі швидкістю 0,1 проміле за годину, а у жінок - 0,085. Шляхом простої арифметичної дії можна вирахувати терміни повної нейтралізації спирту. Таким чином, водій за допомогою нескладних обчислень може визначити самостійно, скільки йому можна випити перед тим, як сісти за кермо, щоб уберегти себе від покарання.
Розглянемо варіант із вживанням пива. Більшість сортів цього хмільного напою містить 3-6% спирту. Так, при вживанні 100 мл пива у чоловіка масою 75 кг вміст алкоголю становитиме 0,08 проміле (тобто на 1 кг маси 0,08 г алкоголю). Ця кількість менша в 4 рази від тієї, яка дозволена. Виходить, що перед водінням середньостатистичний чоловік може випити не більше 0,4 мл пива. Обдурити свій організм неможливо: випиваючи лише на 100 мл більше (тобто цілу пляшку пива), водій порушує закон, оскільки наявність спирту в його крові вже зашкалює.
Позбавлення прав
Отже, цифра 0,35 визначена законом, як дозволена доза алкоголю. Розроблено її з урахуванням похибки алкотестера і того факту, що деякі водії приймають спиртовмісні лікарські препарати. Якщо все перевести на конкретні спиртні напої, то за годину до водіння чоловікові масою 80 кг можна випити що-небудь із такого:
- 400 мл пива;
- 150 мл червоного сухого вина;
- 40 мл горілки;
Співробітники ДАІ вважають водія тверезим, якщо алкотестер видав показник 0,2. Первинне затримання і виявлення перевищеної дози алкоголю загрожує адміністративним стягненням (грошовим штрафом), забороною на водіння транспортного засобу протягом 2 років. Повторне встановлення подібних порушень призводить до позбавлення прав строком на 3 роки і призначення штрафу в розмірі 50 000 рублів. Виходить, що п’яний водій це не тільки небезпечно, а й затратно.
На момент затримання порушник проходить перевірку на вміст спирту в організмі. Цей прийом здійснюється за допомогою алкотестера, спеціального приладу з трубкою, в яку підозрюваний водій повинен зробити видих. Інспектор складає протокол і фіксує встановлений факт. За необхідності проводиться медичний огляд, за результатами якого у водія можуть вилучити транспортний засіб, тимчасово його конфіскувати і позбавити автовласника прав.
Небезпечні продукти
У період існування в російському законодавстві тільки “нульового варіанту”, тобто жодної допустимої норми алкоголю, було виявлено існування певних проблем. Складність полягала в тому, що покарань за водіння в нетверезому вигляді зазнавали люди, які зовсім не вживають спиртного. Як таке можливо, здивується багато хто? Усе просто. У раціоні людини, як виявилося, міститься низка продуктів харчування, які можуть зрадницьки підвести водія під адміністративну статтю. Такими продуктами є:
- безалкогольне пиво;
- теплі соки;
- перестиглі фрукти;
- шоколадні цукерки зі спиртовмісними наповнювачами;
- апельсини;
- квас;
- кисломолочні продукти.
При вживанні перерахованих вище продуктів в організмі водія хоч і в незначних кількостях, але присутній нетривалий час етиловий спирт.
А оскільки про освіту водіїв особливо ніхто не дбав, і подібна інформація не доводилася до відома автолюбителів, часто траплялися неприємні ситуації. Перевірка інспектором ДАІ на наявність алкоголю могла дати позитивний результат від того, що водій перед тим, як сісти за кермо, випив келих квасу.
Допустима норма алкоголю в крові
Дозволена доза алкоголю в крові у світі визначається по-різному:
- До теперішнього часу в Румунії, Угорщині, Словаччині та Чехії тверезим вважається водій тільки за нульового показника.
- В Албанії допускається 0,1 проміле.
- Україна, Норвегія, Швеція, Естонія, Польща - країни, в яких допустимий мінімум становить 0,2 проміле.
- У Росії та Молдові цей показник становить 0,3.
- У Литві - 0,4.Білорусь, Туреччина, Італія, Іспанія, Німеччина, Франція, Греція - ці країни допускають позначку 0,5.
- У Люксембурзі, Великій Британії, Мальті, Ірландії цей показник доходить до 0,8.
Кожному водієві слід знати, що обдурити сучасні прилади, зробивши видих занадто маленьким або вдихнувши в себе, не вийде. Краще відмовитися від спиртного перед поїздкою, ніж потім позбутися прав і виплачувати штраф. Не наражайте на небезпеку себе і людей, які вас оточують!