Кодування від алкоголізму – що це таке, методи, нюанси

Кодування від алкоголізму є методикою, яка застосовується в наркології, за допомогою якої здійснюється заборона вживання алкоголю.

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Кодування від алкоголізму – що це таке, методи, нюанси

Кодування від алкоголю-в чому секрет успіху?

Алкоголізм - це хронічне психічне захворювання, вилікувати яке неможливо, але можна зупинити його прогресування. Захворівши одного разу, людина залишається алкоголіком назавжди, вона вже не зможе ніколи вживати алкоголь у помірних дозах. Щоб повернутися до нормального життя, необхідно повністю відмовитися від п’янкого зілля. Але, як показує практика, самостійно “зав’язати” під силу небагатьом, мало хто з людей, які п’ють, може похвалитися залізною силою волі і тут приходить на допомогу кодування від алкоголізму.

Сучасна наркологія має в своєму розпорядженні ефективні методи боротьби з багатьма патологічними залежностями і пристрастями. Революційним проривом у цьому напрямі стала розробка і впровадження технологій кодування від низки залежностей. У чому суть кодування від алкоголізму і наскільки ефективний цей метод - далі в статті.

Що таке кодування

Сам термін “кодування” був введений доктором Довженком у 80-ті роки, так він назвав свою методику лікування алкогольної залежності. Сьогодні кодуванням називають багато інших процедур і методів, які не мають жодного стосунку до розробок Довженка. Цей термін має на увазі цілий комплекс заходів (від вживання таблеток, ін’єкцій до впливу на людську психіку), спрямований на позбавлення пацієнта згубної звички.

Що таке кодування від алкоголізму? Це спосіб, що дає змогу повністю відмовитися від спиртного на тривалий час. Принцип кодування спрямований на навіювання алкоголіку почуття відрази до спиртних напоїв, які починають асоціюватися у нього з болем та іншими неприємними відчуттями. Як вважав російський учений Павлов, людина належить до тваринного світу, тому багато її вчинків продиктовані рефлексами. На цьому принципі засноване лікування кодуванням. Крім того, в процесі лікування лікар повинен зуміти “запрограмувати” кодованого на успішне і радісне життя “без алкоголю”.

Що таке кодування

Кодування характеризується забороною на вживання спиртного, проте воно не усуває причини, які призвели до проблеми. Ось чому крім використання медикаментів, важливо встановити фактор, що впливає на бажання випити. З цією метою слід звернутися до досвідченого психолога, який допоможе вселити установку на тверезий спосіб життя.

Умови проведення

Незважаючи на свою ефективність, кодування від алкоголю, як метод лікування, підходить не всім. Процедура протипоказана за таких станів:

  • відсутність бажання вилікуватися;
  • наявність хвороб серцево-судинної системи;
  • психічні захворювання;
  • наявність хвороб нирок і печінки;
  • інсульти в минулому;
  • вагітність, період лактації.

Тверде бажання пацієнта стати тверезим - головна умова успішного кодування.

Крім відсутності вище перерахованих протипоказань проведення кодування вимагає дотримання деяких умов.

  1. Утримання від спиртного до сеансу. Пацієнт не повинен вживати алкоголь як мінімум три доби.
  2. Згода хворого. Будь-які способи впливу з метою позбавлення від залежності допустимі тільки, якщо пацієнт згоден на лікування. Результат завжди ефективніший, якщо хворий сам відчуває потребу в лікуванні.
  3. Відсутність захворювань, які супроводжуються судомами.
  4. Відсутність слабоумства вираженого ступеня або психозу.

Процес кодування

Процедура будь-якого типу починається з бесіди лікаря і людини, яка вирішила кодуватися від алкоголізму. Під час розмови лікар з’ясовує причини, які підштовхнули людину, яка захоплюється спиртним, до лікування. Лікар вивчає уважно історію хвороби пацієнта, запитуючи, чи є протипоказання до кодування. Дозвіл на процедуру хворий отримує, тільки якщо лікар упевнений у безпеці її проведення та за відсутності протипоказань.

Процес кодування

Перед тим як здійснити кодування від алкоголізму, у людини, яка потрапила в залежність, з’являються запитання такого характеру: “як кодують від алкоголізму?” і “чи допомагає кодування від алкоголізму?”. Фахівець розповідає про головні завдання сеансу і налаштовує пацієнта на успішний результат. Лікар зазначає для себе особистісні якості хворого, які враховуватимуться під час проведення лікування. Консультація передбачає також низку запитань, що стосуються особистого та професійного життя хворого.

Основні методи

На сьогодні відомо безліч способів кодування від алкоголізму. Немає потреби, перераховувати і перераховувати їх. Головне - розуміти, за яким принципом діє методика. Основні методи кодування можна класифікувати таким чином:

Медикаментозна терапія

  • прийом таблеток;
  • ін’єкції інгібіторів алкоголю;
  • вшивання алкоблокаторів

Психотерапія (вплив на психічне сприйняття)

  • авторські методи лікування доктора Малкіна;
  • психотерапевтичний метод В.Є.Рожнова;
  • кодування за методом Довженка;
  • інші авторські методики

Гіпнотерапія (використання групового/індивідуального гіпнозу)

  • електроімпульсна і судомна терапія;
  • гіпертермічні методи;
  • лазерне кодування

Апаратне кодування (використання фізіотерапевтичних методів)

Апаратне кодування

*Медикаментозна терапія передбачає використання засобів, які викликають непереносимість алкоголю або відсутність ефекту від його приймання.

*Існує величезна кількість методів психотерапії, створюваних окремими авторами, багато з яких тримають свої розробки в найсуворішій таємниці. Всього виділяють два основних типи гіпнозу: прихований і директивний.

Будь-яке кодування передбачає вплив на психіку хворого. Фахівці стверджують, що найефективнішими є методики кодування, що поєднують у собі психологічний і медикаментозний впливи.

Провокація

Після певного впливу на організм закодований проходить справжнє випробування - пробу на алкоголь (провокацію). Основною метою такого експерименту є можливість оцінити стан пацієнта після вживання енної кількості алкоголю в будь-якому вигляді (вино, горілка, пиво). Лікарі спостерігають за тим, як працює дихальна, серцево-судинна, нервова та м’язова системи алкозалежного.

За слабкої реакції на провокацію процедуру посилюють або змінюють, щоб пияцтво знову не стало звичним способом життя хворого. Якщо реакція негативна, значить, процедура кодування пройшла успішно, і це проявиться вже через 20-30 секунд. Пацієнту відразу вводять спеціальний препарат, який нейтралізує дію алкоголю і знімає негативну симптоматику. Проводити провокацію дозволено тільки в стаціонарі під наглядом лікарів.

Незалежно від обраного методу наприкінці лікування пацієнту, який пройшов повний курс, видається довідка про кодування від алкоголізму ось такої форми:

Довідка про кодування від алкоголізму

Наслідки

Кодування від алкоголізму - не завжди означає позбутися проблем. Іноді кодування призводить до негативних наслідків. Зокрема йдеться про порушення психіки, які виражаються в поведінці закодованого: безініціативності, млявості або ж, навпаки, агресії. І тут можуть бути безсилі навіть найкращі лікарі. У хворого може викликати роздратування присутність алкоголю. Кодування робить людину нетерпимою до тих, хто вживає спиртні напої. Зростає відчуття тривоги.

Подібні стани слугують не добрим передвісником проблем зі здоров’ям. Вони провокують поступовий розвиток захворювань серцево-судинної та нервової систем, знижують потенцію. У таких випадках усе, що може зробити лікар, який проводив кодування, - призначити седативні препарати.

Якщо стався зрив, можуть виникнути важкі порушення, що нерідко призводять до смерті людини.

Проте перспектива позбавлення від алкогольної залежності змушує ризикувати. Успіх процедури позбавлення від пияцтва залежить значною мірою від оточення хворого, від готовності цих людей змінити своє життя. Лише спільні зусилля пацієнта та його близьких дають позитивний результат.

І пам’ятайте: повернути алкоголіка до нормального повноцінного життя складно, але можливо!

Головний мінус кодування

Головний мінус кодування: воно не лікує саму залежність, а просто ставить обмеження. Залежний, як і раніше, хоче пити, але не може. І це починає відбиватися на поведінці. Він стає дратівливим, депресивним. Нікуди не йдуть причини, через які він почав пити. До пуття не налагоджуються зіпсовані стосунки із сім’єю. Не відбувається адекватний процес ресоціалізації.
Ба більше, думки залежного ще більше концентруються навколо алкоголю. І проблеми з родичами, з друзями, з роботою, питання власного здоров’я стають йому ще більш байдужими. Він думає про те, що хоче випити, але не можна. Це обмеження, поставлене на шляху залежності, яка все ще живе в людині, призводить до того, що залежність, як і раніше, керує людським життям. Але тепер ще й у комплекті із забороною.

Тобто, по суті, ви отримуєте не видужалу людину, а ту, яка просто не п’є. Але як ми вже говорили, залежність - це не просто факт “ось людина випила і стала неадекватною”. Це комплексне захворювання, яке зачіпає всі сфери - аж до психологічних і духовних. І саме цих сфер кодування не стосується.

Головний мінус кодування

Чи можна однозначно сказати, що кодування - це погано і його потрібно заборонити? Тут немає однозначного рішення. Потрібно враховувати наші соціальні особливості. Довгий час на всьому радянському просторі алкоголізм вважався не хворобою, а розбещеністю. Багато хто напевно згадає знамените словосполучення “алкоголіки- дармоїди”. Саме так і трактували залежність. Звідси і розвиток підходів до лікування. І цей штамп зберігається досі. Багато російських методів у наркології мають саме заборонний відтінок. Для нашої медицини властиві сугестивні методи (через навіювання), засновані на страхах і заборонах.

Необхідно змінювати весь підхід, усю систему. Але це неможливо зробити миттєво. Так, алкоголізм - це хвороба. І як будь-яка хвороба, він вимагає розуміння особливостей перебігу хвороби і розробки якогось комплексного індивідуального підходу. Потрібно працювати не тільки з хворобою, а й патогенезом (причиною її розвитку). Потрібно опрацьовувати всі порушені сфери. Мало заборонити алкоголіку пити - потрібно допомогти відновитися як нормальній, повноцінній особистості.

Тому кодування від алкоголізму як початковий метод, що запобігає подальшому пияцтву, має своє право на існування. Але не можна повністю покладатися на заборонні заходи. Якщо ви вибираєте кодування, необхідно поєднувати його з подальшим реабілітаційним курсом. Тільки таке комплексне лікування дасть змогу повністю повернути людину до нормального, здорового життя.