Чоловічий алкоголізм – симптоми, причини та відмінності

Чим відрізняється чоловічий алкоголізм від жіночого і як його розпізнати. Чим небезпечний і яку шкоду несе для людини та її організму алкоголізм

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Чоловічий алкоголізм – симптоми, причини та відмінності

Чим відрізняється чоловічий алкоголізм від жіночого

Існує думка, що жіночий і чоловічий алкоголізм мають абсолютно різну природу. Звичайно ж, це не так. З погляду нарколога, в обох випадках захворювання проходить однакові етапи, у своєму розвитку підпорядковується одним і тим самим законам, має подібні клінічні прояви. Проте відмінності все ж є. Давайте розглянемо, що ж це таке, чоловічий алкоголізм.

Чоловічий алкоголізм

Захоплення алкоголем серед чоловіків поширене повсюдно. Вживання спиртного вкладається в особливу “культуру пиття” в нашій країні. Серед більшості населення поширена думка, що чоловічий алкоголізм легко виліковний і безпечний. Таке ставлення до захворювання може призвести до непоправних наслідків. Досить часто залежні звертаються по медичну допомогу пізно (на 3-4 стадії). Крім того, лояльний погляд суспільства на зловживання алкоголем часто призводить до відсутності мотивації у чоловіків.

Чоловічий алкоголізм - важке явище. Залежність часто стає причиною низького матеріального рівня, поганого здоров’я, травматизму, кримінальних злочинів, побутового насильства. Зловживання алкоголем руйнує сім’ї та порушує нормальні стереотипи дітей. Молодше покоління часто успадковує звички батьків. Чоловічий алкоголізм вважається однією з причин низької тривалості життя у чоловіків в Росії. Загибель пацієнтів настає і через побутові конфлікти на тлі випивки, і через виснаження потенціалу здоров’я. Особливо чутливі до спиртного органи шлунково-кишкового тракту, нирки, печінка, нервова система.

Симптоми

Розвиток залежності від зеленого змія - довгий процес. Однак бити на сполох необхідно після того, як з’явилися перші симптоми, а саме:

  • потяг до випивки, чоловік періодично балує себе алкоголем;
  • дози спиртного поступово збільшуються;
  • з’являються перші порушення здоров’я: збої в роботі травного тракту і серцево-судинної системи, погіршення сну і перепади настрою.

Це перші вісники алкозалежності, пізніше вони доповняться важчими симптомами. Зовнішні ознаки чоловічого алкоголізму, як правило, видно вже на початку алкогольного стажу. Залежний дедалі частіше відвідує місця розпивання спиртного, випиває за першої нагоди. Поліпшення настрою спостерігається при одній тільки згадці про майбутнє застілля.

Симптоми

Відбуваються зміни і в зовнішності людини. Шкіра обвисає, стає в’ялою, жовтіє або ж набуває бордового відтінку. З’являються судинні зірочки, набряклість у ділянці шиї та обличчя, змінюється хода, фігура.

Ці ознаки можуть з’являтися вже через місяць після початку вживання спиртних напоїв. Проігнорувавши їх, ви додасте до їхнього списку похмільний синдром, а вже згадувані вище стануть яскравішими. Згодом з’являться проблеми з психікою і нав’язливі думки про те, що лише алкоголь може допомогти в даній ситуації, запальні процеси внутрішніх органів, проблеми з серцем і потенцією.

Щоденне зволікання у розв’язанні питання одужання і звернення до клініки тільки погіршує фізичний і психологічний стан, і ставить під загрозу життя людини. Професійні лікарі різних напрямків нададуть допомогу і підтримку з перших же днів спілкування до нас.

Причини

Чоловіки самою природою запрограмовані на “видобуток мамонтів”: творення, боротьбу, перемогу, забезпечення сім’ї матеріальними благами. Опиняючись у ситуації, коли не можуть виконувати цю роль, багато чоловіків зриваються і топлять депресію в алкоголі. У групі ризику - ті, чиї дружини постійно влаштовують скандали через брак грошей. Нерідко спиваються чоловіки надто владних жінок.

Але на небезпеку наражаються і цілком успішні, життєрадісні, оптимістично налаштовані чоловіки, які сприймають пиво як прохолодний напій і споживають його у величезних кількостях. Найважчі форми хронічної пристрасті до спиртного починаються з пивного алкоголізму: таким хворим неможливо довести, що їм пора лікуватися.

Причиною виникнення потреби випити стають:

  • самотність (за статистикою, самотні більше половини алкоголіків);
  • втома, бажання зняти напругу;
  • горе, втрата дорогої людини;
  • невдачі і депресії, що виникають через них, занижена самооцінка;
  • нудьга, невміння організувати дозвілля.

Наслідки

Чоловічий алкоголізм - це справжня біда, що призводить до безлічі побутових злочинів, скоєних людьми, які втратили контроль над собою і схильні до маячних станів.

Наслідки

З вини нетверезих водіїв гине величезна кількість людей, відбуваються страшні аварії. Люди, які страждають на алкоголізм, не можуть відповідально працювати і нормально спілкуватися в колективі. Алкоголізм призводить до розпаду сімей.

Зазначимо найяскравіші фізіологічні наслідки алкоголізму:

  • зниження імунітету, поява безлічі супутніх захворювань;
  • імпотенція, пов’язана з порушенням гормонального фону чоловіка;
  • народження дітей з патологіями;
  • розвиток остеопорозу;
  • численні проблеми з нервовою системою;
  • поява захворювань серця і печінки;
  • розвиток серйозних змін у шлунково-кишковому тракті;
  • артеріальна гіпертензія, пов’язана зі зміною структури та порушенням іннервації судин.

Лікування

Фахівці служби наркологічної допомоги застосовують багаторівневу методику лікування чоловічого алкоголізму:

  1. Дезінтоксикація. На цьому етапі основним завданням є вивести велику кількість токсинів з організму, зупинити вживання алкоголю.
  2. Відновлення роботи внутрішніх органів і систем організму. Для цього використовують медикаментозні засоби, ефективність і безпека яких багаторазово перевірена.
  3. Сенсибілізуюча терапія, завдання якої - викликати відразу до алкоголю на тривалий термін. На цьому етапі може використовуватися такий метод як кодування, а також психологічна робота з хворим. Іноді застосовується комбінація двох методів.

Відмінності від жіночого алкоголізму

Жіночий алкоголізм

  • Здебільшого п’ють приховано і поодинці
  • Причина вживання спиртного - проблеми в особистому і суспільному житті
  • У пріоритеті слабкий алкоголь
  • Залежність від спиртного видно на більш пізніх стадіях
  • Лікування проходить важче
  • Навіть невелика доза спиртного відчутно шкодить організму на емоційному та фізичному рівні

Чоловічий алкоголізм

  • Вживають алкоголь зазвичай у компанії
  • П’ють у свята або особливі випадки
  • У пріоритеті сильні алкогольні напої
  • Алкоголізм помітний одразу
  • Лікування проходить легше і швидше

У зв’язку з тим, що в чоловіків більше ферментів, які беруть участь у розщепленні етанолу, нашкодити можуть переважно великі дози алкоголю

Є така хибна думка, що чоловічий і жіночий алкоголізм відрізняються один від одного не тільки перерахованими вище ознаками, а й природою виникнення. Однак це неправда. Якщо розглядати проблему з боку наркології, то і в тому, і в іншому випадку захворювання проходить одні й ті самі стадії та має подібні симптоми. Але відмінності у двох гендерних видах алкоголізму все ж є.

Однією з проблем виникнення жіночого алкоголізму є те, що жінки п’ють таємно, потайки і поодинці. Це чоловіки зазвичай п’ють на святах, у великих галасливих (і не тільки) компаніях, відзначаючи будь-яку, навіть найнепримітнішу подію. А за плечима жінки стоять сім’я, побут, родинне вогнище - за все це вона несе відповідальність, і не має права випити спиртне за жодних обставин. Тоді як чоловік, який випиває у вихідний або після роботи, щоб відпочити - норма. Тому жінку, яка випиває, завжди вважали чимось, що впало на саме дно життя. У зв’язку з цим жінка, якщо і починає випивати, то робить це приховано, на самоті або у вузькому колі подруг.

Стадії чоловічого алкоголізму

Загалом заведено виділяти 3 стадії алкоголізму.

Перша стадія

Перша стадія може тривати до 10 років. У разі постійного вживання алкоголю в людини розвиваються різноманітні патології. Виникає стійке бажання випити, але людина ще намагається знайти привід для застілля. Згодом втрачається почуття міри, підвищується переносимість алкоголю і разом з нею збільшується доза випитого. Паралельно розвиваються різні вегетосудинні та психологічні порушення.

Друга стадія

На другій стадії всі ознаки посилюються. Бажання випити стає непереборним, розвивається абстинентний синдром. Людина на очах своїх близьких перетворюється на дратівливу, брехливу, часом агресивну істоту. Інтелектуальні здібності значно знижуються, пам’ять слабшає, настрій постійно змінюється. Поряд із психічними та неврологічними порушеннями страждають внутрішні органи, розвивається панкреатит, гастрит, токсичний гепатит.

Третя стадія

Третя стадія - найважча форма алкоголізму. Людина йде в тривалі запої, розвивається алкогольна енцефалопатія, неврити кінцівок, цироз печінки. На цій стадії зупинити процес розпаду особистості та руйнування організму дуже важко.

Попереджений - значить озброєний

Алкоголізм - важке захворювання, яке руйнівно впливає на всі сфери життя людини - її тіло, психіку, сімейне та соціальне життя. Тому дуже важливо звертати увагу на цю згубну прихильність на самому початку її виникнення і вживати заходів для усунення.

Пристрасть до спиртних напоїв легше попередити, ніж вилікувати. Для цього необхідно проводити профілактику алкогольної залежності, виховні заходи серед підлітків і дітей. Держава має брати активну участь у боротьбі з алкоголізмом серед населення: встановлювати суворі закони для продавців спиртних напоїв, забороняти продаж неповнолітнім, зменшити покази реклами алкоголю по телебаченню, підтримувати соціальні програми для підлітків і дітей.