Покарання за керування в нетверезому вигляді – що загрожує і як уникнути

Водіння в нетверезому вигляді – що на вас чекає?

Покарання за водіння в нетверезому стані - серйозне адміністративне порушення, що передбачає як відповідальність не тільки позбавлення ВП, а й виплату великого штрафу. Навіть якщо ви не їздите “відверто” п’яним, напевно траплялися у вашому житті такі ситуації: хтось сідав за кермо з похмілля, хтось їздив під дією сильних ліків.

Згідно зі статтею 130 КУпАП (Керування в стані алкогольного сп’яніння),

водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного або іншого сп’яніння. Важливо пам’ятати, що вживання деяких лікарськиї препаратів також негативно впливають на швидкість реакції та увагу під час водіння і можуть стати причиною серйозних аварій. За порушення цього правила водієві загрожує різна адміністративна відповідальність, включно з накладанням штрафу, адміністративним арештом, позбавленням права керування транспортним засобом та іншими заходами.

Покарання за їзду в нетверезому стані є найсуворішим з усіх, які передбачені в адміністративному кодексі для водіїв, і може варіюватися від 17 до 51 тисячі гривень штрафу. Якщо водій буде викритий у перебуванні в стані алкогольного сп’яніння, йому загрожує штраф у розмірі 17 000 гривень і позбавлення прав на 1 рік. У разі, якщо водій буде затриманий за водіння в нетверезому стані вдруге протягом року, розмір штрафу зросте до 34 000 гривень, а термін позбавлення прав становитиме 3 роки. Якщо вас тричі спіймають за кермом у нетверезому вигляді, вас оштрафують на 51 тисячу гривень і позбавлять водійських прав на 10 років. Водіння в нетверезому вигляді кримінально карається тільки в тому випадку, якщо водій скоїв аварію, яка призвела до смерті або травматизації інших пасажирів.

Скільки можна випити алкоголю?

Для того щоб отримати покарання за п’яну їзду, зовсім необов’язково вживати велику кількість алкоголю. Нерідко буває, що водій сідає за кермо після вживання невеликої, на його думку, дози спиртного, і вважає себе практично тверезим, але перевірка алкотестером показує перевищення допустимої норми.

Для уникнення негативних наслідків необхідно точно знати, скільки алкоголю можна вжити, щоб не порушити закон.

Закон встановив ліміт спиртного для водіїв у 0,2 проміле в крові або 0,1 мг/л у повітрі яке видихає водій.

Перевищення встановленого ліміту алкоголю водієм, який керує транспортним засобом, є адміністративним правопорушенням. У цьому випадку водій може бути оштрафований або тимчасово позбавлений права керування транспортним засобом. Для забезпечення безпеки дорожнього руху рекомендується утриматися від вживання алкоголю перед керуванням транспортним засобом, навіть якщо рівень алкоголю перебуває нижче встановленого порогу.

Коли призначається штраф?

Відмова від проходження огляду тягне за собою таку саму відповідальність, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння.

Для того, щоб уникнути такої ситуації, кожен водій повинен знати свої права під час проходження огляду. Важливо, щоб водій був проінформований про поліцейські обов’язки під час проведення огляду. Огляду на стан сп’яніння підлягають водії, які викликають підозри, згідно з такими ознаками:

  • запах алкоголю з рота водія;
  • помітна зміна кольору обличчя (зазвичай почервоніння);
  • нестійкість пози і ходи;
  • поведінка, що не відповідає обстановці;
  • порушення чіткості мови.

Визначення стану сп’яніння здійснюється такими способами:

  1. Поліцейським на місці зупинки із застосуванням спеціальних технічних засобів.
  2. Лікарем у медичному закладі.

Якщо водій відмовляється від огляду на місці зупинки або не згоден з результатами, огляд має бути проведений у найближчому медичному закладі.

Огляд на місці зупинки має бути записаний на відео. Якщо це неможливо, необхідна присутність двох свідків. Інспектор повинен забезпечити присутність свідків, а не водій.

Вважається, що водій перебуває в стані алкогольного сп’яніння, якщо його показники перевищують 0,2 проміле. Якщо результати тесту на алкоголь вищі за встановлену норму, необхідно провести повторний огляд, оскільки алкотестери можуть показувати інші результати під час повторних вимірювань.

Водії, яких направляють до медичного закладу за наявності вищевказаних підстав, мають бути доставлені туди не пізніше ніж через дві години з моменту встановлення підстави для огляду. Якщо огляд проводиться більш ніж через дві години, він вважається недійсним.

Результати огляду мають бути зафіксовані в акті огляду, який складається у двох примірниках. Один примірник видається водієві, а інший залишається у поліцейського. Якщо інспектор не склав акт огляду, він вважається недійсним.

Якщо результати медичного огляду підтверджують наявність сп’яніння, всі матеріали передаються судді, який виносить рішення про покарання за водіння в нетверезому стані.

Процедура позбавлення прав

Інспектор ДАІ не має права забрати у вас посвідчення, якщо виявить на приладі перевищення норми показників. Існує певна процедура позбавлення прав, якої необхідно дотримуватися. Недотримання такої процедури дає громадянину підставу для оскарження дій співробітника ДАІ.

Необхідно пам’ятати:

  • позбавити водія ВП після зупинки ТЗ інспектор не уповноважений. Це питання може вирішуватися тільки в судовому порядку;
  • інспектор зобов’язаний скласти протокол про порушення, з яким водій має бути ознайомлений під розпис. У разі незгоди з будь-якими фактами, викладеними в протоколі, водій має право робити відповідні позначки. Також до протоколу мають бути внесені пояснення водія з приводу події;
  • тільки після складання протоколу інспектор може вилучити у водія документ, але буде зобов’язаний видати тимчасовий дозвіл на керування транспортним засобом. Він буде дійсний до моменту проведення суду в цій справі;
  • після складання протоколу справа про правопорушення протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має направити її до суду протягом 15 діб;
  • справу розглядатиме районний суддя, який винесе свій вердикт. У разі рішення про позбавлення ВП за водіння напідпитку порушник зобов’язаний здати права і тимчасове посвідчення на керування транспортним засобом, і протягом 1,5-2 років не може керувати автомобілем;
  • громадянин, у разі незгоди з рішенням суду, протягом 10 днів з моменту його ухвалення може оскаржити таке рішення в апеляційній інстанції (вищому суді).

Однак є деякі нюанси, які водій може використати на свій захист. Якщо інспектор ДАІ порушив норми оформлення протоколу, то його можуть визнати недійсним:

  • не запросив двох свідків;
  • не склав протокол про затримання автомобіля;
  • не склав акт про направлення водія на медичну експертизу;
  • не забрав акт про наявність заборонених засобів у крові, складений медичним закладом;
  • не ознайомив водія з протоколом (у документі відсутній підпис обвинуваченої особи у відведеній графі);
  • не виконав правомірні прохання водія, наприклад, не пояснив порядок проходження огляду або те, що водій має право не погодитися з результатами експертизи.

Як уникнути покарання?

Найкраща порада: не сідати в стані алкогольного сп`яніння за кермо, і під час похмілля. Штраф із позбавленням водійських прав за перегар і похмілля становить понад 50 % усіх випадків покарання за водіння в нетверезому стані. Врахуйте, що запах спиртного після застілля може зберігатися до 24 годин (залежить від індивідуальних особливостей організму і того, скільки водій випив). Для безпечної поїздки на машині рекомендується використовувати алкогольний калькулятор для водіїв.

Якщо неприємність вже сталася і факт вживання спиртних напоїв належним чином зафіксовано під час медичного огляду, шанси зберегти права, уникнути штрафу і обійти, таким чином, покарання за водіння в нетверезому вигляді - дуже малі. Як пояснив автоадвокат, реальний шанс уникнути наслідків і зберегти водійське посвідчення є тільки у випадках грубого порушення інспектором ДАІ процедури притягнення до відповідальності.