Ознаки психічних захворювань

Основна проблема захворювань психічного типу у тому, що можуть включати безліч різноманітних ознак.

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Ознаки психічних захворювань

Основні ознаки психічних захворювань

Основна проблема захворювань психічного типу у тому, що можуть включати безліч різноманітних ознак. Це може бути просте і часто зустрічається безсоння або нетипові для більшості хвороб симптоми, наприклад, поява галюцинацій. Деякі з ознак хворий помічає за собою самостійно, інші помітні тільки оточуючим. Найбільш поширеними симптомами психічних розладів є:

 • почуття тривоги;
 • втрата інтересу;
 • відсутність апетиту;
 • поява думок про самогубство;
 • підвищена збудливість;
 • різкі перепади настрою;
 • почуття нав’язливого страху;
 • галюцинації (слухові чи зорові);
 • підвищена агресивність;
 • роздратованість.

Людина, яка страждає на психічні розлади, найчастіше має кілька симптомів. Хвороба значно ускладнюється тим, що дуже часто пацієнт не усвідомлює, що він хворий і потребує допомоги. Це з появою найскладнішого з ознак – анозогнозии, тобто втрати можливості критично мислити.

Коли варто звернутися по допомогу до лікаря?

Звертатися за допомогою до фахівця після виявлення кількох симптомів зі списку не варто. Справа в тому, що проблеми зі сном, коливання настрою, а також періодична поява почуття тривоги притаманні безлічі людей у світі і це не означає, що вони мають психічні захворювання. Якщо ознаки хвороби з’являються рідко і легко проходять через якийсь час немає приводу для занепокоєння. Допомога лікаря потрібна, коли симптоми мають регулярний характер і починають ставати на заваді для нормального життя.

Як приклад можна розглянути одну з найпоширеніших ознак – безсоння. Коли труднощі зі сном виникають чи кілька разів – це нормально. Але якщо такий стан триває протягом кількох тижнів і з’являються додаткові проблеми, наприклад, пригнічений емоційний стан, почуття тривоги та страху, варто звернутися за допомогою до лікаря.

Ще один привід відвідати клініку – це якщо рідні чи близькі починають помічати неадекватну поведінку. У такому разі їм необхідно якнайшвидше переконати хворого піти до лікаря. Варто зазначити, що дуже часто при першому відвідуванні клініки лікар запропонує найбільш слушні варіанти вирішення проблеми. Якщо пацієнту потрібно лікування за допомогою застосування медикаментів, найкращим варіантом буде поміщення його на деякий час у стаціонар. Це дозволить психіатрам забезпечити цілодобове спостереження.

Віддати перевагу стаціонарному лікуванню варто і з тієї причини, що лікарі зможуть контролювати стан хворого та його реакцію на різні типи ліків. За потреби психіатри зможуть скоригувати лікування, що дозволить покращити загальний результат. В умовах стаціонару введення медикаментів можна проводити шляхом введення препарату внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Але якщо великий з якихось причин не може лікуватися в стаціонарі, лікар зможе призначити йому лікування для проведення в домашніх умовах.

За деяких психічних розладів лікар може наполягати на лікуванні у стінах клініки, але варто розуміти, що згідно із законодавством України лікування, як і госпіталізація, не проводяться примусово. Це може статися в тому випадку, якщо фахівці не бачить можливості допомогти хворому за умови амбулаторного лікування або вважає такий тип лікування небезпечним для нього.

У разі такої ситуації лікар може лише надати список рекомендацій хворому, а також виписати направлення на лікування у стінах клініки. При цьому він може не виписувати лікування, оскільки не захоче брати відповідальність за життя пацієнта. Хворому потрібно самостійно вирішити собі, як саме він планує здійснювати лікування. При деяких психічних розладах може знадобитися екстрена допомога. У такому разі необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. Це може бути державна служба або приватна (може доставити пацієнта до приватної клініки).

Основні методи лікування психічних розладів

Лікування захворювань психіки може проводитись у домашніх умовах або під цілодобовим наглядом фахівців у стінах лікарні. Який саме спосіб лікування буде кращим, підбирається лікарем, виходячи з типу хвороби, її стадії та тяжкості перебігу. Лікування здійснюється декількома способами, а саме:

 • За допомогою препаратів. Ліки дозволяють нормалізувати кровообіг у мозку, а також усунути безліч ознак недуги. Також з їхньою допомогою вдається повністю усунути інтоксикацію.
 • Психотерапія. Є однією з найважливіших частин лікування. З її допомогою вдається повністю усунути невпевненість у собі, а також позбавити хворого страху, почуття тривожності.
 • Терапія Це можуть бути індивідуальні чи групові заняття. У деяких випадках доречно приходити на сеанси разом із близькими. Терапія дозволяє позбавитися травм, які не дозволяють жити нормальним життям.
 • Фізіотерапія. З її допомогою можна відновити емоційний та фізичний стан хворого, оскільки вона має заспокійливий ефект. Пацієнтам призначається комплексний масаж, спеціальні ванни на основі трав, ЛФК.
 • Трудотерапія. Повернуть пацієнту інтерес до життя за допомогою навчання. Йдеться про набуття нових навичок або більш поглибленого вивчення його професії.

Психофармакотерапія: що це?

Призначення медикаментів при психічних розладах суворо контролюється лікарем. Ліки підбираються виходячи з особливостей перебігу захворювань, а також орієнтуючись на стан пацієнта. Психофармакотерапія включає призначення таких типів препаратів, як:

 1. Антидепресанти. Їх можна умовно поділити на дві категорії – заспокійливий ефект і стимулюючий. За допомогою антидепресантів можна повністю усунути почуття тривоги та страху, а також вилікувати депресію. Вони позитивно впливають на концентрацію уваги, а також дозволяють хворому легко справлятися з пригніченим емоційним станом.
 2. Транквілізатори. Правильний прийом даних препаратів дозволить покращити настрій, а також позбутися безсоння та неконтрольованого почуття паніки. Вони позитивно впливають на роботу судин.
 3. Нейролептики. Призначаються у разі захворювань, що впливають обмінні мозкові процеси. Правильний прийом нейролептиків дозволяє позбавитися галюцинацій, знизити агресію.
 4. Стабілізатори. Є основними ліками для лікування біполярного розладу, а також депресії. Основна речовина більшості препаратів такого типу – це солі літію.

Нейролептики: особливості та типи

Це низка медичних препаратів, що відрізняються своєю сферою застосування. Їхнє головне завдання полягає в тому, щоб нормалізувати мислення хворого. Це дозволяє позбавити пацієнта галюцинацій та ознак божевілля. Нейролептики бувають двох типів:

 1. Типові. Процес синтезування препаратів цієї групи було виконано багато років тому. Вони є ефективними в наш час, оскільки дозволяють усунути безліч симптомів психічних захворювань, але є безпечними для здоров’я людини. Також типові нейролептики використовуються як підтримуючі препарати під час лікування психіатрії. Деякі ліки випускаються в ін’єкціях, що дозволяє застосовувати їх у вигляді крапельниць або уколів. Такий метод лікування є результативнішим у порівнянні з прийомом препаратів у таблетковій формі.
 2. Антипові. Процес синтезування був виконаний відносно недавно, тому ліки цієї категорії менш вивченими. Вони мають широке поширення, але через м’якого впливу на організм частіше використовуються як підтримуючі препарати. Випускаються здебільшого у таблетковій формі, але іноді можуть зустрічатися в ін’єкціях.

Нейролептики здатні надавати два ефекти на пацієнта – заспокійливий (седативний) та лікувальний (інцизивний). У першому випадку препарат дозволить заспокоїти хворого, зняти тривожність, а в другому позбавитися симптомів психічного захворювання.

Варто зазначити, що нейролептик – це медикамент широкого спектра дії. Його можуть призначати у випадку виявлення проблем психічного характеру. Він успішно використовується при лікуванні хвороб кишково-шлункового тракту, а також призначається як снодійне.

Антиконвульсанти

Спочатку ці ліки використовувалися для лікування хворих, які страждають на епілепсію, оскільки вони дозволяли ефективно усувати напади. У процесі вивчення лікарями було зазначено, що антиконвульсанти позитивно впливають на нервову систему та дозволяють її стабілізувати. При правильному прийомі препарати усувають або знижують різкі перепади настрою.

Крім лікування серйозних захворювань, наприклад, шизофренії або біполярного розладу, медикаменти цієї групи використовуються як підтримуюча терапія. Можуть призначатися для лікування менш серйозних хвороб, оскільки є безпечними і досить ефективними.

Транквілізатори

Приписуються лікарями для зняття тривожності, а також як заспокійливі препарати. Можуть мати ефект різної сили. Транквілізатори застосовуються короткими курсами або одноразово (у тих випадках, коли потрібно максимально швидко зняти напад при психічному перезбудженні або під час епілепсії). При частому використанні викликають звикання.

Навіщо потрібна психотерапія?

Під час лікування психічних захворювань, крім прийому медикаментів, важливу роль у лікуванні відводиться психотерапії. З її допомогою хворому вдається повністю позбавитися багатьох захворювань. Психотерапія може проводитися індивідуально або ж у групі за участю лікаря психотерапевта. Під час сеансів дуже важливо, щоб лікар встановив контакт із пацієнтом. Це вдається завдяки проведенню розмов, а також використанню різних методик, наприклад, гіпнозу.

Психотерапія вимагає часу, тому не варто очікувати на позитивний результат після одного або пари сеансів. Бажаний ефект досягається наполегливою роботою хворого. Найбільш складний період лікування – це початок. Більшість пацієнтів не вірять у ефективність психотерапії, що ускладнює і так досить складний процес.

Під час сеансів психотерапевт дозволить зрозуміти хворому, що саме з ним відбувається і як можна допомогти собі впоратися із цією проблемою. При серйозних психічних захворюваннях терапія призначається в комплексі з медичними препаратами і після зняття основних симптомів хвороби.

Лікування психіатричних захворювань у стаціонарі: що потрібно знати?

Стаціонар для людей із психічними захворюваннями абсолютно нічим не відрізняється від будь-якого іншого. При виявленні ознак захворювання пацієнтом або його близькими, хворому необхідно відвідати лікаря. На прийомі лікар уважно вислухає всі скарги та, виходячи з отриманої інформації, зможе ухвалити рішення щодо необхідності лікування у стінах лікарні. Якщо фахівець рекомендуватиме лягти в стаціонар, він також зможе детально розповісти про способи та методи подальшого лікування, а також його терміни.

Госпіталізація починається із підписанням документів, де хворий дає дозвіл лікарям на проведення необхідних аналізів. Цей документ також включає інформацію про права, якими володітиме хворий. Крім того, у папері буде зазначено, що у будь-який момент пацієнт може відмовитися від лікування та вирушити додому.

Після цього розпочинається процес обстеження. Він включає проведення різних аналізів, що дозволяють більш детально розібратися у стані хворого. Після одержання результатів призначається лікування. Воно може змінюватися, оскільки після прийому препаратів лікарі уважно стежитимуть за станом пацієнта, і в разі потреби змінюватимуть медикаменти.

Однією з основних переваг лікування в стінах лікарні є те, що пацієнт перебуває під постійним наглядом команди лікарів. Це дозволяє використовувати ефективніші препарати для лікування, оскільки у разі виникнення побічних дій фахівці відразу ж скасовують їх і призначають інші типи ліків. При лікуванні в домашніх умовах це неможливо, тому для боротьби із хворобами використовуються менш ефективні медикаменти.

Тривалість перебування у стаціонарі залежить від стану хворого, симптоматики та типу захворювання. У деяких випадках для отримання результату достатньо кількох днів, але бувають випадки, коли лікування потребує кількох місяців. Після повернення додому лікарі призначають пацієнту підтримуючу терапію, яка дозволить запобігти рецидивам захворювання. Зазвичай вона складається з прийому медикаментів, психотерапії та періодичному відвідуванні лікаря для аналізу поточного стану здоров’я.

Варто зазначити, що згідно з чинними законами України примусова госпіталізація заборонена. Єдиним винятком є ухвала суду про необхідність проведення такого лікування.

Амбулаторне лікування: особливості

Альтернативою стаціонарного лікування є амбулаторне. Воно проходить у домашніх умовах, де пацієнт почувається спокійніше і спокійніше. Необхідність такого лікування визначається лікарем після першого відвідин. У деяких випадках може знадобитися проходження додаткових аналізів та обстежень. Лікар призначає медикаменти виходячи з симптомів і стану хворого. Так як пацієнт не перебуває під постійним контролем фахівців, підбираються м’якіші та щадні препарати, що не викликають небезпечних побічних ефектів.

У процесі лікування хворому потрібно буде періодично відвідувати свого лікаря. Це необхідне контролю стану здоров’я, і навіть оцінки ефективності лікування. Частота таких візитів визначається індивідуально, але найчастіше становить до 2 разів на тиждень. Амбулаторне лікування має безліч переваг, основні з них це те, що людина можна продовжувати жити звичайним життям, наприклад, ходити на роботу, проводити час зі своїми близькими, при цьому їй буде надано грамотне та ефективне лікування.

Лікування психічних захворювань у клініці «Пальміра Плюс»

Донедавна допомогти хворим з такими захворюваннями могли лише державні клініки. Але наразі ситуація кардинально змінилася і право на лікування отримали й приватні лікарні. Центр «Пальміра Плюс» є одним із найкращих на території Києва та Київської області. Щороку тисячам пацієнтів із різних куточків України тут допомагають упоратися з психологічними недугами різного типу. Завдяки наявності сучасного обладнання пацієнти лікарні зможуть зробити низку необхідних обстежень, що дозволяє діагностувати захворювання. Йдеться про проведення:

 • магнітно-резонансної томографії;
 • реоенцефалографії;
 • ультразвукового дослідження судин мозку;
 • ехоенцефалографії;
 • аналізів імунологічного та біохімічного типів.
 • електроенцефалографії.

У лікарні «Пальміра Плюс» працюють одні з провідних фахівців, що дозволяє нам гарантувати швидке встановлення діагнозу та призначення ефективного лікування. Для тих, хто перебуватиме у стінах центру, ми пропонуємо комфортні умови, що дозволить пацієнтам почуватися не гірше, ніж удома. Крім того, за бажанням клієнтів лікування може проводитись повністю анонімно.