Алкогольна полінейропатія – Симптоми, Діагностика та Лікування

Алкогольна полінейропатія – опис захворювання, його симптоми та причини розвитку. Діагностика та лікування алкогольної полінейропатії

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Алкогольна полінейропатія – Симптоми, Діагностика та Лікування

Полінейропатія – що це, причини та симптоми

Алкогольна полінейропатія - одне з найтяжчих неврологічних порушень, яке характеризується множинним ураженням периферичних нервів. Як проявляється ця хвороба, наскільки сприятливий прогноз, що робити, якщо полінейропатія спіткала когось із ваших близьких, і чи можна вилікувати це захворювання?

Алкогольна полінейропатія

Алкоголізм - поширене і соціально значуще явище. Близько 2 млрд людей у всьому світі вживають спиртні напої, а понад 76 млн страждають від алкогольної залежності. Хронічний алкоголізм - це захворювання, яке характеризується синдромом наркоманічної алкогольної залежності. Останній веде до розвитку специфічних соматичних, нервово-психічних розладів, виникнення соціальних конфліктів.

Нині алкоголізм і безпосередньо пов’язані з ним захворювання посідають третє місце серед причин смерті, поступаючись тільки серцево-судинним захворюванням і новоутворенням. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в усьому світі внаслідок вживання алкоголю щорічно помирає 3,3 млн осіб, що становить 5,9% усіх смертельних випадків. Вживання алкоголю часто призводить до смерті та інвалідності осіб працездатного віку. У віковій групі 20-39 років приблизно 25% усіх випадків смерті зумовлені алкоголем.

алкоголизм

За останні півстоліття рівень споживання спиртних напоїв зріс у кілька разів. За даними 2010 р., представленими в доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я, за показником споживання алкоголю (15,1 л на рік) на душу населення віком 15 років і старше.

Одним із захворювань, що виникає з алкоголізму, є алкогольна полінейропатія. Це поширене ускладнення хронічної алкогольної інтоксикації, яке виражається в ураженні периферичних нервів і проявляється стійким больовим синдромом, парестезіями і порушенням чутливості шкіри в зоні ураження. Найчастіше при хронічному алкоголізмі розвивається полінейропатія нижніх кінцівок.

Причини

Основними причинами виникнення алкогольної поліневропатії є токсична дія алкоголю на організм, дефіцит вітамінів групи В, порушення харчування, підвищення вмісту цукру в крові та спадково зумовлені особливості метаболізму пацієнта. Захворювання найчастіше виявляється в осіб із третьою, рідше - з другою стадією алкоголізму. Імовірність розвитку симптомів поліневропатії підвищується під час вживання неякісного алкоголю, денатуратів і всіляких хімічних рідин, що містять етиловий спирт.

Причины алкогольной полинейропатии

У разі постійного вживання алкогольних напоїв в організмі пацієнта накопичується токсичний проміжний продукт розпаду етанолу - ацетальдегід, який чинить руйнівну дію на всі органи і тканини, зокрема й на аксони нервових клітин. Швидкість накопичення ацетальдегіду визначається спадково зумовленими особливостями метаболізму, зумовленими здатністю організму продукувати ацетальдегіддегідрогеназу та алкогольдегідрогеназу.

Стан погіршується дефіцитом вітаміну В1, який бере активну участь у передаванні нервових імпульсів і виступає як антиоксидант, перешкоджає руйнуванню клітин і впливає на утилізацію алкоголю в печінці. Дефіцит вітаміну В1 проявляється цілою низкою причин, серед яких - недостатнє або незбалансоване харчування, зумовлене зниженням апетиту, під час запою, матеріальними труднощами та неуважністю до свого здоров’я, зниження адсорбції вітаміну В1 у кишечнику і порушення функції клітин печінки.

Симптоми

На початковій стадії алкогольної полінейропатії ознаки проявляються слабо. Захворювання розвивається поступово.

Симптомы алкогольной полинейропатии

Симптоми алкогольної полінейропатії

Можна відзначити такі основні симптоми алкогольної полінейропатії:

  • пекучий біль у нижніх кінцівках, який здебільшого проявляється в гомілках і стопах, у разі сильних болів спостерігається спазм у м’язах;
  • відчуття “мурашок” по шкірі;
  • м’язи нижніх кінцівок стають дуже слабкими, що призводить до труднощів під час ходьби;
  • стопи втрачають чутливість і стають малорухомими;
  • м’язи нижніх і верхніх кінцівок атрофуються;
  • шкірний покрив набуває синюватого відтінку;
  • під час ходьби навіть у тверезому стані хворий часто втрачає рівновагу, це відбувається внаслідок ураження алкоголем мозочка;
  • порушення вегетативної нервової системи спричиняє такі порушення, як часті й неконтрольовані сечовипускання, порушення статевої функції, часті й різкі стрибки артеріального тиску.

У деяких випадках алкогольна полінейропатія проходить без яскраво виражених симптомів, що значно ускладнює її діагностику.

Діагностика та лікування хвороби

Полінейропатія відзначається приблизно у половини людей, які протягом тривалого часу страждають від алкоголізму. У важких випадках можуть пошкоджуватися нерви, що відповідають за процеси, які не контролюються свідомістю (наприклад, серцебиття, травлення, потовиділення).

Діагностика

Під час неврологічних обстежень на ранніх стадіях захворювання визначається підвищення сухожильних рефлексів, а на пізніших, навпаки, - зниження. Чутливість шкірних покривів знижена, як і тонус м’язів. За м’язових порушень атрофія настає в найкоротші терміни. У більшості ситуацій спостерігається ураження литкових м’язів, яке супроводжується посиленням больового синдрому під час їхньої пальпації та тиску на ділянку проходження нервів.

Найпоширенішою діагностичною методикою для підтвердження алкогольної поліневропатії є:

  • електроміографія;
  • сенсорне тестування;
  • кількісне вегетативне дослідження симптомів.

Для уточнення й остаточного підтвердження діагнозу лікар може призначити таке обстеження:

  • рентгенографія;
  • ультразвукове дослідження внутрішніх органів;
  • люмбальну пункцію;
  • біохімію крові;
  • розгорнутий аналіз крові.

Крім цього, може знадобитися консультація таких вузькопрофільних фахівців як ендокринолог і терапевт. Під час встановлення діагнозу максимально важливо дослідити спадковість пацієнта. Лікар має провести огляд, уточнити симптоми і призначити лікування алкогольної полінейропатії. Під час детального обстеження можуть бути виявлені проблеми із зором.

анализ крови

Надмірне вживання алкогольних напоїв часто призводить до того, що організм людини втрачає здатність засвоювати деякі вітаміни і мінерали або накопичувати їх. Аналіз крові проводиться для того, щоб виявити нестачу:

  • тіаміну;
  • піридоксину;
  • біотину;
  • пантотенової кислоти;
  • фолієвої кислоти;
  • неоцину;
  • ретинолу;
  • ціанокобаламіну.

Лікування

Головне завдання пацієнта повністю припинити вживати алкоголь. Необхідно звернутися в стаціонар, змінити спосіб життя, відправитися до психотерапевта, а іноді й вдатися до народних методів.

Лечение алкогольной полинейропатии

Медикаментозна терапія цього захворювання представлена такими призначеннями:

  • посилений прийом вітаміну B1 (наприклад, Пентовіт), також призначають вітамін C;
  • виписуються препарати, що впливають на нормалізацію мікроциркуляції;
  • призначають антиоксиданти, що сприяють виведенню токсинів;
  • протисудомні засоби, наприклад, Прегабалін;
  • для зміцнення організму виписують комплекси мікроелементів;
  • проводяться заходи для відновлення нервових зв’язків і зміцнення судин;
  • якщо є проблеми з артеріальним тиском, виписують медикаменти, що сприяють його нормалізації, а також засоби для зняття набряків;
  • у комплексі з фізіотерапією можуть призначатися метаболіки, наприклад, Церебролізин;
  • з метою купірування больового синдрому можуть застосовуватися нестероїдні препарати, анальгетики або антидепресанти, наприклад, Мексидол;
  • для стимуляції розумової діяльності, а також поліпшення психіки призначають ноотропні препарати, зокрема Пірацетам або Гліцин;
  • якщо діагностовано проблеми з печінкою, то призначають гепатопротектори.

Необхідно розуміти, що і за тривалої терапії повторне повернення до згубної звички веде до повернення всіх симптомів полінейропатії, курс лікування потрібно буде починати заново.

Важливо, щоб у хворого було правильне харчування, в денному раціоні були присутні рідкі страви. На початковому етапі хвороби рекомендований масаж і фізіотерапія, що допомагають відновленню чутливості в кінцівках. Також призначають лікувальну гімнастику, необхідну для зміцнення атрофованих м’язів.

Прогноз на вирішення проблеми

У багатьох випадках відмова від вживання алкоголю, правильне харчування, вживання препаратів, що містять високі дози нейротропних компонентів, та інші лікувальні заходи призводять до істотного зменшення симптомів нейропатії аж до повного їх зникнення.

У разі повторних зловживань алкоголем, а також при нераціональному харчуванні симптоми нейропатії можуть з’явитися знову і бути ще більш значними. Більшості пацієнтів, які страждають на хронічний алкоголізм, навіть у разі повного регресу неврологічних симптомів потрібне лікування в нарколога з метою ослаблення алкогольної залежності.