Дієта при цирозі печінки
Доброго дня, дорогі друзі! Якщо у вашій родині є хворий із захворюванням печінки, то про харчування вам потрібно знати все! І самому хворому, і родичам, тому що дієта в разі цирозу печінки, меню і страви відіграють винятково важливу роль для життя і відновлення здоров’я людини.
Що таке цироз печінки
Цироз печінки - це серйозне захворювання, за якого гинуть печінкові клітини, заміщуючись рубцевою тканиною. Причиною страждання найчастіше є хронічний алкоголізм або ураження печінки вірусом гепатиту С.
На ранніх стадіях хвороби більша частина печінки в пацієнта ще збережена, і вона бере активну участь у процесі травлення. Але тільки за певних умов - якщо пацієнт суворо дотримується дієти і всіх призначень лікаря!
Однак, симптоми цирозу на 1 стадії хвороби можуть бути не помітні і людина не піклується про дієту. У разі прогресування процесу, коли здорової печінкової тканини залишається все менше і менше, дієта тим важливіша. Порушуючи її, неминуче посилюються клінічні прояви цирозу і приєднуються ускладнення, несумісні з життям.
Як розпізнати
Перша ознака того, що в людини не все гаразд із печінкою - астеновегетативний синдром. При цьому пацієнт постійно почувається втомленим, хоча на це немає причин. Він відчуває слабкість, стає дратівливим і різко реагує на цілком невинні слова чи вчинки. У нього часто болить голова.
Далі спостерігається т. зв. диспептичний комплекс синдромів. До його складу входять:
- Нудота, яка часом переростає в блювоту
- Відрижка
- Чергування проносів і закрепів
- Болі в животі, що посилюються під час вживання смаженої, маринованої та жирної їжі, а також під час вживання алкоголю
- Небажання їсти, аж до повної відсутності апетиту протягом тривалого часу
- Тяжкість у шлунку
- Здуття живота
Усе перераховане може свідчити і про інші захворювання. Тому на цій стадії далеко не завжди вдається чітко діагностувати цироз печінки. Ба більше, приблизно у 20% людей, які страждали від нього, визначити справжню причину проблеми вдається тільки після смерті.
Дієта за цирозу печінки
Правильне харчування посідає провідне значення в профілактиці та лікуванні багатьох захворювань, що вражають організм людини. Дієта за цирозу печінки допомагає сповільнити перебіг хвороби та запобігти розвитку небезпечних ускладнень, які можуть призвести до смерті.
Лікар при діагностуванні цирозу обов’язково призначає дієтичний раціон харчування. Перелік того, що можна їсти за хворої печінки, визначається ступенем ускладнень, функціональними особливостями органу. Лікувальне меню має перевагу в деяких випадках перед медикаментозною терапією чи оперативним втручанням. За певних обставин останні методи здатні навіть погіршити ситуацію, завдавши додаткової шкоди організму і печінці.
Виділяють два типи цирозу - декомпенсований і компенсований. У другому випадку печінка отримала ушкодження, але все ще не повністю зарубцьована, виконує частково основні функції. Багато людей із компенсованим цирозом навіть не помічають проявів захворювання багато років. За декомпенсованого типу недуги орган повністю недієздатний, здоров’я пацієнта перебуває у великій небезпеці. Як правило, потрібне оперативне втручання.
Загальні рекомендації
Будь-яка дієта диктує свої правила. Хворому доведеться серйозно переглянути спосіб життя, зокрема раціон харчування. Зміни мають бути кардинальні. Нездорові харчові звички доведеться виключити, дієтичне харчування має забезпечити органам травлення відпочинок. Печінка розвантажиться, що помітно поліпшить самопочуття.
З урахуванням виду, факторів і тяжкості захворювання дієту призначає лікар. Коригуючи харчування самостійно, без необхідних знань і досвіду, можна нашкодити здоров’ю. Шанси на одужання отримують тільки відповідальні хворі, готові дотримуватися всіх правил оздоровчого харчування і чітко дотримуватися рекомендацій лікаря.
Важливо все: набір продуктів, калорійність, обробка і спосіб приготування, споживання рідини. Цироз печінки протікає по-різному. Абсолютно однакових історій хвороби немає. У цієї патології є форми, типи та стадії, тому під час призначення дієти продукти підбираються з урахуванням усіх супутніх особливостей захворювання.
Рекомендується дотримуватися таких правил:
- Дієта має бути дробовою і збалансованою, необхідна кількість калорій на день - 2500-3000. Їжу вживають невеликими порціями.
- Кількість випитої за день рідини не має бути меншою за 1,5 літра.
- Споживання солі потребує контролю. За цирозу печінки допустимо вживання 1-2 чайних ложок і не більше.
- Тверді, жорсткі продукти слід вживати в протертому або подрібненому вигляді.
- Не рекомендується вживання холодної або гарячої їжі, вона має бути теплою.
- Сховайте сковорідки. На смажене при цирозі діє сувора заборона. З раціону виключаються також печені страви, приготовані на мангалі та в мікрохвильовій печі. Їжу готують на пару, варять або запікають. Вживання тушкованих страв допустимо не більше двох разів на тиждень.
Щоб вивести з печінки токсини, лікарі радять робити розвантажувальні періоди. Для цього вибирають день і харчуються виключно овочевими супами, молочними продуктами, фруктами зі списку дозволених. Залишилося з’ясувати якими продуктами наповнювати меню, а від яких слід відмовитися.
Дозволені продукти
Особливість дієтичного столу за компенсованого цирозу печінки в тому, що необхідно споживати білок із розрахунку по 0,5 г на кожен кілограм маси хворого. До складу мають входити речовини, які запобігають жировій інфільтрації, незамінні кислоти.
Можна вживати такі продукти:
- Сир;
- Молоко;
- Яєчний білок;
- Нежирну рибу;
- Яловичину;
- Пшоно, вівсянку, гречку.
- Дозволені продукти
У денному раціоні хворих на цироз допускається вміст вуглеводів до 450 грамів, з них до 100 грамів - простих, які виключаються повністю в тому разі, якщо захворювання розвинулося на тлі ожиріння. Можна вживати такі продукти:
- Білий і чорний хліб;
- Печиво;
- Варення, мед;
- Свіжі фрукти, компот із них;
- Киселі, пудинги.
- Заборонені продукти
Незважаючи на те, що дієта дозволяє вживати досить багато різноманітних продуктів, існує ціла низка продуктів харчування, вживання яких категорично заборонено.
Заборонені продукти
До таких продуктів належать:
- свинина та інші жирні сорти м’яса;
- морська та річкова риба, зі значним вмістом жирів;
- свіжоспечений хліб, булочки та інша випічка;
- ковбаса та інші копченості;
- будь-які м’ясні, рибні та грибні бульйони і супи, на їх основі;
- овочі та зелень, що сприяють виділенню шлункового соку;
- консервовані овочі, що містять оцет, солоності;
- фрукти, що містять значну кількість кислоти;
- міцні чаї, кава, какао;
- алкогольні напої в будь-якому вигляді.
Лікувальна дієта вважається одним із найефективніших способів допомоги в разі цирозу. Дотримання дієти дає змогу полегшити самопочуття, уникнути рецидивів і значно уповільнити розвиток хвороби.
Необхідність дотримання
Дотримання дієти в разі цирозу дасть змогу не тільки забезпечити організм необхідними поживними речовинами, а й запобігти розвитку ускладнень, зменшить болі, нормалізує сон і стабілізує психоемоційний стан.
Крім того, лікувальне харчування за цього захворювання запобіжить розвитку закрепів або діареї, забезпечить детоксикацію організму та полегшить роботу печінки.
Наслідки недотримання
Цироз - дуже важке захворювання, а нехтування принципами лікувального харчування досить швидко призведе до таких ускладнень, як:
- печінкова енцефалопатія (кома);
- кровотеча з варикозно розширених вен стравоходу і шлунка;
- асцит і перитоніт, що розвинувся слідом за ним;
- спленомегалія (збільшення селезінки і втрата її функцій).