Біла гарячка у чоловіків – ознаки, прояв

Біла гарячка - гострий алкогольний психоз, він характеризується розладом свідомості, що раптово виникають страшними галюцинаціями. Симптоми білої гарячки

093-500-90-85
Приватна клініка лікування алкоголізму
Біла гарячка у чоловіків – ознаки, прояв

Як розпізнати ознаки білої гарячки у чоловіків?

Алкогольний делірій або біла гарячка (лат. delirium tremens) - це стан гострого метаалкогольного психозу, що протікає у формі звуження свідомості з подальшим виникненням комплексного галюцинозу, марення, рухового збудження і збереженням самосвідомості. У такому важкому стані може опинитися не тільки алкоголік, а й здорова людина, яка з якоїсь причини зловживала довгий час спиртними напоями. Уміння розпізнавати ознаки білої гарячки у чоловіків дасть змогу надати своєчасну допомогу близькій людині.

Про захворювання

Згідно з даними численних медичних досліджень, біла гарячка виникає зазвичай у людей після 40 років. “Білка” або “ білочка”, так на жаргоні звучить алкогольний делірій, може прийти до алкоголіків зі стажем (5-7 років систематичного вживання алкоголю), а також до людей, які вживали спиртне у великих кількостях протягом кількох тижнів або місяців. Алкогольний психоз у рідкісних випадках спостерігається у пацієнтів, які не вживають алкоголь, але через пережите емоційне потрясіння і сильний стрес почали пити, і запій тривав кілька тижнів. У цьому випадку прояви делірію пояснюються сильною інтоксикацією.

Біла гарячка розвивається і протікає у чоловіків і жінок однаково. Проте гострий алкогольний психоз у жінок зустрічається значно рідше. Пояснюють цей факт тим, що делірій у більшості випадків розвивається на тлі алкоголізму в запійній формі, який частіше спостерігається саме в чоловіків.

До алкогольного делірію або білої гарячки схильні не тільки алкоголіки, а й здорові люди, які випили підроблене спиртне, люди, які страждають на захворювання ЦНС у важкій формі, або особи, які отримали черепно-мозкову травму. Якщо людина одного разу вже переносила психоз, то велика ймовірність, що в майбутньому він повторно проявиться навіть при вживанні малих доз алкоголю. Важкі форми цієї недуги можуть бути дуже небезпечними для організму хворого. Вони загрожують виникненням розладу особистості, розумовими дефектами і раптовою смертю. Як показують дані лікарської статистики, щорічно без наданого лікування помирає близько 10% алкоголіків.

Симптоми білої гарячки

У перекладі з латинської мови “Delirium tremens” означає “затьмарення, що трясеться”. Визначення характеризує повною мірою основні симптоми захворювання: тремор і помутніння розуму.

Як проявляється біла гарячка у чоловіків?

Починається все з похмілля, яке виникає після припинення вживання алкоголю. Абстинентний синдром супроводжується головним болем, нудотою і блювотою. Можливі порушення мови, судоми. Потім поступово проявляються перші симптоми делірію з боку психіки. Вони ознаменовані появою незрозумілого занепокоєння, нехорошого передчуття біди, що насувається, і втратою сну у хворого. Відзначається тремтіння рук, підвищена пітливість, серцебиття, стрибки артеріального тиску, підвищення температури тіла, гіперемія шкірних покривів і налиті кров’ю очі. У пацієнта спостерігається рухове збудження: він кидається з кутка в куток, не в змозі всидіти на одному місці, водночас постійно розмовляє сам із собою.

Як проявляється біла гарячка у чоловіків?

Одними з перших симптомів розвитку білої гарячки є нічні кошмари. Вони настають під час нетривалого сну. Під час делірію виникають слухові та зорові галюцинації: хворий чує дзвінки, кроки, крики, ляскання дверей. Галюцинації також проявляються в момент засинання. Пацієнт може бачити якийсь рух на периферії зору. Розвиток хвороби характеризується погіршенням психічного стану, діагноз якого може бути підтверджений тільки лікарем-психотерапевтом.

Причини розвитку делірію

Чоловіки, як зазначалося вище, більше схильні до білої гарячки, ніж жінки. Представники сильної статі дозволяють собі “ перебрати” з алкоголем (іноді на спір), потім похмелитися, щоб забутися, потім знову перебрати, і нарешті, героїчно сказати собі “стоп”. Така поведінка типова здебільшого для чоловіків і в поодиноких випадках для жінок.

Передумовою для захворювання слугує нестабільний стан психіки людини, що може виникнути внаслідок різноманітних психонавантажень, перенесених травм голови (їх заробляють не тільки в спортивних поєдинках, а й у п’яних бійках).

Також розвиток білої гарячки може бути спровокований вірусними захворюваннями, які колись переніс алкоголік.

“Білку”, як не дивно, можна зловити не в період запою, а в процесі виходу з нього. Лікарі пояснюють це тим, що якраз у цей період в організмі людини починається щось схоже на “ломку” у наркоманів. Подібна абстиненція викликана кисневим голодуванням мозку і впливом отрут, що потрапляють в організм із випитим алкоголем.

До речі, біла гарячка, що проявляється після запою, найчастіше вражає вже “розхитану” психіку, яка неодноразово зазнавала наслідків алкогольного впливу.

Лікування алкогольного психозу

Перший захід, який необхідно вжити, - забезпечити негайну госпіталізацію. Лікування білої гарячки передбачає цілу низку лікарських заходів виключно в амбулаторних умовах. Терапія спрямована на розв’язання не одного, а відразу кількох завдань.

Лікування алкогольного психозу

  1. Зняти збудження й усунути безсоння. Зі збудженням борються за допомогою нейролептиків, наприклад, використовують галоперидол. Безсоння усувають, використовуючи бензодіазепіни, найпоширеніші з них - нітразепам, діазепам.
  2. Вгамувати судоми. Для цього в деяких випадках буває достатньо дії бензодіазепінів (препарати мають слабку протисудомну властивість). Однак, коли потрібен сильніший вплив, лікарі вдаються до допомоги карбамазеліну та інших препаратів аналогічної дії.
  3. Провести дезінтоксикацію. Здійснюють це шляхом гемосорбції (методом позаниркового очищення крові від отруйних речовин шляхом адсорбції токсину на поверхні сорбенту), вводячи в організм внутрішньовенно глюкозу, гемодез, ріополіглюкін, фізіологічно активний розчин. Додатково до всього призначають великі дози вітамінів, зокрема В1 і С.
  4. Усунути супутні ускладнення. Іноді необхідно підтримати роботу серця за допомогою корглікону і кордіаміну. Щоб уникнути виникнення набряку мозку, пацієнту вводять 1% розчин лазиксу.

Таким чином, лікування білої гарячки - поняття відносне. Усі вищеописані заходи, по суті, спрямовані на порятунок хворого від смерті і на полегшення його стану. Вилікувати делірій повністю можна, лише вилікувавши саму алкогольну залежність. В іншому разі, після чергового запою хворого знову відвідає та сама “білочка”. Залежний потребує в обов’язковому порядку подальшої комплексної терапії в спеціалізованій клініці.

Нагадаємо, що алкогольний делірій виникає внаслідок різкої відмови від вживання алкоголю. Вихід зі стану запою має бути поступовим. Грамотне його здійснення можливе тільки під наглядом фахівців. Тоді уникнути розвитку цього психічного захворювання вдасться на 100%.