
Амфетамінова залежність
Амфетамінова залежність… Знаєте, взагалі, люди, котрі вживають цю речовину, а саме – амфетамін чи щось подібне, часто відмовляються її визнавати. Адже вважають це способом відпочинку, можливістю «більше потанцювати на вечірці», методом «збільшення» працездатності й таке інше… Такий собі «ліричний вступ»…
Що ж, почнемо з того, що розглядати лише вживання амфетаміну ми не будемо. Чому? Адже можна роздивитися цю тему набагато ширше… Але, щоб було легше розібратися, все-таки залишимо цій залежності дану назву…
Амфетамін – це психостимулятор
Амфетамін – це порошкоподібна речовина з класу психостимуляторів. Його, та все подібне, можна віднести до «молодіжних» наркотиків. Адже, як вже писалося вище, зазвичай він «надає» сили та енергії для розваг та роботи, що так люблять молоді люди. Хоча, це не виключає його вживання «старшим» поколінням.
Психостимулятори – це речовини, котрі збуджують нервову систему. З них: амфетамін, метамфетамін, кокаїн та інші. Зазвичай їх дія майже однакова. Це до того, чому немає змісту розглядати у статті лише амфетамін.
Не будемо заглиблюватися у формули та наукові терміни, це не наша специфікація. Наше завдання – зрозуміти яку дію приносить ця група речовин та чому виникає залежність від неї.
Що «дають» психостимулятори?
Отже, ми вже згадали раніше про те, що психостимулятори збуджують нервову систему, так? Як же це відбувається? В прямому сенсі слова – це шалений викид гормону задоволення (дофаміну). Через це відчувається неймовірна ейфорія. Ось, що трапляється з людиною:
- відчуття, що «я найкраща людина на Землі»;
- навколишній світ здається у сотні разів яскравішим;
- відчуття всемогутності: не хочеться ні їсти, ні спати;
- хочеться купу всього переробити;
- наче з’являється купа ідей…
Таке враження, що у «казку» якусь потрапила…
Як це виглядає збоку?
Добре, те що людина відчуває – це одне… А як це виглядає збоку?
- Незрозуміле, швидке мовлення.
- Дивна гіперактивність.
- Метушливість – то одне треба робити, то інше.
- Шалений, скляний погляд разом з дуже широкими зіницями.
- Роздерте обличчя (дуже часто залежні під дією, зокрема, амфетаміну «полюбляють» зайнятися «косметологією» на кілька годин, наприклад).
Не так вже й все пречудово, правда? Якщо всередині людини – яскрава картинка, то ззовні вона набагато «сіріша», чим є насправді… Навіть страшна, можна сказати…
Так чому формується залежність?
Що ж формує амфетамінову залежність? Розглянемо декілька сценаріїв розвитку проблеми… Адже випадки бувають різні.
Що ж, почнемо з найчастішого… Уявіть собі: невпевнена в собі, постійно тиха та одинока особистість, котрій запропонували спробувати цей наркотик. Як Ви думаєте, що з нею відбудеться? Та вона буде у захваті від нових відчуттів та величезної впевненості в собі…
Звичайно, порадіє вона недовго… До закінчення дії речовини… Але з пам’яті це може й не зникнути… І тоді життя почне перетворюватися на пошук того неймовірного «кайфу»…
Який вона навряд чи знайде, адже перший ефект від вживання вже ніколи не повториться…
Окрім цього, дуже часто пасткою стає:
- Бажання швидко схуднути.
- «Необхідність» цілодобово працювати.
- Любов до незвичайних відчуттів.
- Постійне відчуття нудьги.
- Оточення, котре постійно вживає.
До речі, залежними також стають люди, у яких від природи недостатня кількість гормону задоволення. Саме вони й відчувають найчастіше постійну нудьгу.
Негативні наслідки
Що ж, нумо розглядати всі «підводні камені» амфетаміноівої залежності! Адже їх ой як багато!
Ломка…
Розпочнемо з, так званої, «ломки» (що це таке, ви можете прочитати, натиснувши на посилання). Як вона проходить у людей, що застосовують амфетамін або що? Ну що ж, зі слів людини, котра вживала психостимулятори:
«Життя різко втрачає фарби… Знову повертаються відчуття невпевненості та якоїсь загальмованості… Голова повністю пуста… Мислити важко… А ще – дикий голод… Такий, що й пів холодильника з’їсти можна… А заснути важко… Через це істерика та таке враження, що всі все розуміють… Всі за мною слідкують… Жити не хочеться… Хочеться, щоб цей стан якнайшвидше закінчився… Нестерпно…»
Неприємно та боляче… Навіть читати моторошно….
Дія на організм
Як діють психостимулятори на організм? Розпочинаймо:
- Пришвидшене серцебиття внаслідок гіпертонії, що може спровокувати інсульт.
- Різке зневоднення, що змушує шкіру дуже швидко старіти.
- Порушення вмісту кальцію, а саме його знищення, що з часом провокує «розсипання» кісток… (От вам і з зубами проблеми, і з нігтями, і підвищена травматичність…)
- Шкірні висипи, як через вміст токсичних речовин у наркотиках, так і через «процедури очищення шкіри» (про що вже писалося вище).
- Проблеми зі сном, через надзвичайне зниження рівню гормону, що за нього відповідає (серотоніну)…
- Дуже різка втрата ваги, внаслідок відсутності нормального харчування.
- Імпотенція у чоловіків та менопауза у жінок…
Дія на психіку
Що відбувається з психікою людини при «любові» до психостимуляторів? Тут теж все не так просто:
- Психози через підвищення рівню дофаміну. Наприклад, той же маніакально-депресивний розлад… А іноді навіть починає формуватися шизофренія…
- Параноя… Тобто залежний починає дуже «полюбляти лізти у голови» інших людей та додумувати те, чого немає.
- Депресія… Людині стає важко знайти яку-небудь радість у цьому житті…
Що ж робити з амфетаміновою залежністю?
Ну і що ж робити з таким явищем, як амфетамінова залежність? Найкращий варіант, звичайно – це розпочати лікування наркоманії (адже психостимулятори – це наркотики)…
Скажемо так, залишити все на свій плин – «найлегший» варіант. До цього ж відноситься: «Ой, та сам (сама) впорається…» Вирішувати, звичайно Вам, але без допомоги спеціалістів мало хто вибирався з цих «нетрів»…